הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

שכר ליועץ משכנתאות

לקוח פנה ליועץ משכנתאות שימליץ לו על מחזור משכנתא. היועץ התחייב לבנות תיק המלצה על משכנתא. הותנה ביניהם שהתנאי לקבלת שכר הייעוץ הוא חיסכון של 20 אחוז לפחות מגובה ההלוואה. לאחר כיתות רגלים של היועץ, קיבל הלקוח הלוואה בתנאים טובים, הקרובים לתנאים שחשב היועץ שיצליח להשיג. לאחר מספר חודשים פנה הלקוח שוב לבנק לבדו וקיבל הצעת המיחזור בתנאים טובים יותר. הלקוח טוען שאין הוא צריך לשלם על הייעוץ כיוון שהוא לא השיג את מטרתו והיא קבלת ההצעה הטובה ביותר האפשרית. כמו כן, בסופו של דבר הוא זה שעמד מול הבנק.

לקוחות רבים פונים ליועץ משכנתאות על מנת למחזר את הלוואת המשכנתא שלקחו ובכך לחסוך סכומי כסף גדולים.

דא עקא, לעיתים הלקוחות אינו מרוצים מהיעוץ שקיבלו והם חושבים שיכלו לחסוך את היעוץ ולהגיע לתוצאות זהות (או אף טובות יותר) לבדם ועל כן הם אינם משלמים את דמי הייעוץ שסוכמו. חוסר ההסכמה בין הצדדים מוביל לעיתים לבית הדין.

פסק דין בעניין זה ניתן בבית הדין מערב בנימין (אב"ד הרב מיכאל הרשקוביץ, הרב חיים צפרי והרב יעקב שרעבי בתיק מס' עד/05).

 

לקוח פנה ליועץ משכנתאות שבדק את נתוניו והמליץ לו על מחזור משכנתא. בהמשך נחתם ביניהם הסכם ייעוץ לביצוע מיחזור, בו התחייב היועץ לבנות עבור הלקוח תיק הדרכה ובו המלצה על משכנתא המותאמת ליכולות ההחזר של הלקוח. בנוסף התחייב היועץ ללכת לסבב בנקים עם הלקוח על מנת לקבל את ההצעה הטובה ביותר להלוואת משכנתא. הותנה ביניהם שהתנאי לקבלת שכר הייעוץ הוא חיסכון של 20 אחוז לפחות מגובה ההלוואה. לאחר כיתות רגלים של היועץ, קיבל הלקוח הלוואה בתנאים טובים, הקרובים לתנאים שחשב היועץ שיצליח להשיג. אלא שהלקוח חשב שביכולתו להשיג תנאים טובים יותר וניתק קשר עם היועץ. לאחר מספר חודשים פנה הלקוח שוב לבנק לבדו וקיבל הצעת המיחזור בתנאים טובים יותר. כאשר פנה היועץ לקבלת שכרו לא רצה הלקוח לשלם. לטענתו, הייעוץ לא השיג את מטרתו והיא קבלת ההצעה הטובה ביותר האפשרית. כמו כן, בסופו של דבר הוא זה שעמד מול הבנק ועל כן אין הוא צריך לשלם ליועץ כלל.

 

בית הדין בחן את עבודת היועץ וקבע שהיועץ עשה את עבודתו על פי המוסכם ביניהם. ההצעה שהתקבלה מהבנק הייתה קרובה להצעה שהניח היועץ בתחילה שתנתן. אין היועץ אחראי לכך שהנחתו לא התגשמה במדוייק. מסתבר שהלוקח קיבל בסופו של דבר הצעה משופרת בשל שינוי בתנאי הבנק ועל כך אין ליועץ שליטה. בית הדין פסק שאין בעסקה מקח טעות וחייב את הלקוח לשלם.

 

לגבי התביעה על עבודת הפנייה לבנקים קבע בית הדין תשלום חלקי משום שהתרשם שעשיית היועץ הייתה חלקית ביחס למוסכם עם הלקוח. לסיכום, בית הדין חייב את הלקוח לשלם ליועץ המשכנתאות סך של 3500 ₪