הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

זכות הערעור למרות הסכמה לדון דווקא בבית הדין האזורי וללא התנייה בוויתור על זכויות חוקיות / פד"ר 1272867-1

ב"ה

תיק 1272867/1

בבית הדין הרבני הגדול ירושלים

לפני כבוד הדיינים:

הרב יעקב זמיר

המערערת:      פלונית (ע"י ב"כ עו"ד שלמה איזנשטיין)

נגד

המשיב:           פלוני   (ע"י ב"כ טו"ר חיים ירוחם דב שטרן)

הנדון: זכות הערעור למרות הסכמה לדון דווקא בבית הדין האזורי וללא התנייה בוויתור על זכויות חוקיות

החלטה

לאחר עיון בכתב הערעור ובכתב התשובה לו, אני מורה כי ערעורה של המערערת יישמע בכפוף להפקדת ערובה להוצאות המשפט, ככל שתיפסקנה, בסך של 10,000 ש"ח בתוך שלושים יום (לרבות ימי פגרה או חלילה תקופת חירום – אם תוכרז כזו שוב) ממועד חתימת החלטה זו.

אין מקום לעסוק בהחלטה זו בגופן של דברים אבל אי אפשר להחשות על שתי טענות – בקשות סרק מופרכות שנכללו בתשובת המשיב:

האחת היא כי הסכמת הצדדים כי כל תביעה תידון בבית הדין הרבני האזורי בירושלים שוללת את האפשרות לדיון בבית הדין הגדול ולערעור על פסקו של בית הדין האזורי.

השנייה היא דרישה להתנות את שמיעת הערעור בהתחייבויות של המערערת כי אם פסק הדין לא יישא חן בעיניה לא תפנה לערכאות משפטיות אחרות, לבג"ץ.

נבהיר קצרות:

התניה על זכות הערעור היא בעייתית מבחינה משפטית, ואף אם נניח שתקפה היא ספק אם יש לה תוקף כשמדובר בהתניה שהיא למעשה על זכויותיהם של הקטינים. מכל מקום בענייננו אין אף צורך לדון בכך שכן אין התניה כזו. הסכמה לדון בבית הדין הרבני מתפרשת בהתאם לכללי הדיון בבית דין זה הקבועים בתקנות הדיון והכוללים את זכות הערעור. לא זו אף זו, משמעותה הפשוטה של הסכמה כזו אינה אלא הענקת הסמכות לבית הדין הרבני בכלל – לאפוקי בית המשפט – ולכל היותר קביעת סמכות מקומית (בענייננו לבית הדין ירושלים) ושלילת טענות נגדה. גם כאן אין הצדדים יכולים לשלול אפשרות לדון בבית דין אזורי אחר, אם כך יורה בית הדין מטעם זה או אחר, אין בית הדין כבול להסכמותיהם. כל שבידם הוא לשלול מעצמם את היכולת לטעון נגד סמכותו המקומית של בית הדין המדובר (בית הדין ירושלים). כך או כך ודאי שאין בהסכמה כזו כדי לשלול את זכות הערעור או את סמכותו של בית הדין הגדול.

אשר להתחייבויות הנדרשות: אין בית הדין מוסמך ואינו רשאי להתנות את הערעור או כל זכות אחרת בוויתור של צד מהצדדים על זכויות חוקיות שלו, בכלל זה הזכות לעתור לערכאות משפטיות אחרות. פשיטא שאין דעת בית הדין נוחה מפנייה לערכאות כאשר זו נוגדת את ההלכה, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בצדדים שלכאורה אמונים על ההלכה, אך התניה כאמור אינה בסמכותו ומה גם שלא בהכרח שכל פנייה לערכאות תהיה תמיד נוגדת את ההלכה.

מכל מקום יוער כי בכל מקרה בג"ץ, ועל אחת כמה וכמה ערכאות אזרחיות נמוכות ממנו אינו ערכאת ערעור על פסיקותיו של בית הדין הרבני בכלל ושל בית הדין הגדול בפרט, והיכולת לעתור לבג"ץ נגד החלטות אלה מוגבלת מאוד ומצומצמת בעיקר לטענות בדבר חריגה מסמכות ולא לערעור לגופם של דברים, משכך חששו של המשיב בעניין זה נראה מופרז.

החלטה זו מותרת בפרסום בהשמטת פרטיהם המזהים של הצדדים.

ניתן ביום ט"ו בתמוז התש"ף (7.7.2020).

הרב יעקב זמיר

 

 

עותק זה עשוי להכיל שינויי ותיקוני עריכה