הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

אחריות חשמלאי על גניבת חוטי חשמל / ארץ חמדה גזית 73080

הרב אריאל בראלי, הרב עדו רכניץ, הרב דוד פנדל ( ארץ חמדה גזית - שדרות)
התובע הוא חשמלאי שנשכר לביצוע עבודות חשמל בביתם החדש של הנתבעים. לאחר השחלת חוטי החשמל, הוא קיבל כמחצית מהסכום שסוכם עבור כל העבודה. מספר ימים לאחר מכן נגנבו חוטי החשמל. התובע טוען שלאחר התקנת חוטי החשמל האחריות עוברת לידי הנתבעים. ואילו הנתבע טוען שכל עוד החשמלאי לא סיים את עבודתו האחריות עליו וכך גם נוסח החוזה שמציין שגמר העבודה הוא בקבלת טופס 4. הנתבע דורש מהתובע להשחיל את חוטי חשמל חדשים ללא כל תשלום נוסף.

תמצית פסק הדין

המקרה:

בפני בית הדין ארץ חמדה-גזית בשדרות הובאה תביעה בעניין של אחריות חשמלאי לגניבת חוטי חשמל מהבית. התובע הוא חשמלאי שנשכר לביצוע עבודות חשמל בביתם החדש של הנתבעים. סוכם שביצוע התשלום יהיה לפי קצב התקדמות העבודה. לאחר השחלת חוטי החשמל, הוא קיבל כמחצית מהסכום שסוכם עבור כל העבודה. מספר ימים לאחר מכן נגנבו חוטי החשמל. התובע טוען שלאחר התקנת חוטי החשמל האחריות עוברת לידי הנתבעים. ואילו הנתבע טוען שכל עוד החשמלאי לא סיים את עבודתו האחריות עליו וכך גם נוסח החוזה שמציין שגמר העבודה הוא בקבלת טופס 4. הנתבע דורש מהתובע להשחיל את חוטי חשמל חדשים ללא כל תשלום נוסף.

 

עדות עדים מומחים:
המקובל שאיש מקצוע שקיבל שכר עבור חלק מעבודתו אינו סופג את נזק הגניבה. 

 

נושאים לדיון:
1. מעמדו ההלכתי של החשמלאי
2. האם התובע חייב לשוב ולהשחיל את חוטי החשמל – בתשלום או בחינם.
3. על מי האחריות על החוטים, על התובע או על הנתבעים.

 

דיון הלכתי

1. על פי ההלכה ההבדל בין קבלן ופועל הוא שקבלן נשכר לצורך השגת תוצאה מסויימת ופועל נשכר לזמן מסויים ללא תלות בתפוקה (רמ"א חו"מ שלג,ה). במקרה זה, התובע התחייב לקבלת טופס 4 ולכן דינו כקבלן.

2. התובע חייב לשוב ולהשחיל את חוטי החשמל (בחינם או בתשלום) כיון שדינו כקבלן שאינו רשאי לחזור בו באמצע העבודה (פת"ש חו"מ שלג ס"ק ב). גם במקרה זה בו לא היה חוזה חתום בין הצדדים חייב התובע לקיים את דיבורו (סמ"ע חו"מ שלג ס"ק א). במקרה והתובע יבחר שלא לעשות כן, הנתבע זכאי להזמין חשמלאי אחר, כאשר העלות הנוספת של עבודתו תופחת מהתשלום שהוסכם עבור כלל העבודה.
3. על פי עדות המומחים מנהג המדינה שהאחריות היא של בעל הבית. גם על פי הדין לאחר התקנת החוטים דינה כהעברת הבעלות עליהם (בקניין כסף או בקניין חצר). 

 

פסק הדין: 

א. אנו ממליצים לתובע לעמוד בדיבורו ולבצע את השחלת החוטים כפי התוכנית שסוכמה בעבר.
ב. במידה והתובע יבצע את השחלת החוטים מחדש על הנתבעים לשלם לו על כך כפי הערכת המומחים.
ג. במידה והתובע יחליט לסיים את החוזה אזי הוא זכאי לקבל את הסכום שסוכם בהצעת המחיר לאחר הפחתת עלות ההשלמה של העבודה, כפי שתקבע על ידי המומחים.