הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

דרישה להשבת ציוד שהושאל / ארץ חמדה גזית 72033

הרב אהרן כץ, הרב שלמה אישון, הרב סיני לוי ( ארץ חמדה גזית - רמת גן)
התובעת הנה עמותה העוסקת בהפצה של ציוד לחימה אימון והדרכה של כיתות כוננות בישובי יו"ש. הנתבעת היא ישיבה המפעילה כיתת כוננות. התביעה היא על ציוד לחימה בשווי של 67,524 ש"ח שלטענת התובעת הושאל לנתבעת והתחייבת להחזרת הציוד כאשר ידרש על ידי התובעת. הנתבעת טוענת שרק חלק מהציוד הושאל, והשאר ניתן לה במתנה על תנאי שישמש למטרות ביטחון. לגבי כמות הציוד, טוענת הנתבעת שאין ראיה שהיא קיבלה את כל הציוד שביקשה. מההיבט ההלכתי טוענת הנתבעת שטענת הנתבעת הן טענות שמא ולא טענת בריא.

תמצית פסק הדין

בפני בית הדין ארץ חמדה-גזית הובאה תביעה להשבת ציוד לחימה שהושאל לישיבה.

 

התובעת הנה עמותה העוסקת בהפצה של ציוד לחימה אימון והדרכה של כיתות כוננות בישובי יו"ש. הנתבעת היא ישיבת הסדר המפעילה כיתת כוננות. התביעה היא על ציוד שלטענת התובעת הושאל לנתבעת ואינו מצוי ברשותם.

 

טענות התובע:

הנתבעת שלחה מכתב לתובעת ובו היא פירטה רשימת ציוד מבוקש. התובעת טוענת שכל הציוד בבקשת הנתבעת נמסר לנתבעת. כמו כן, היא טוענת שהציוד ניתן בהשאלה ולא במתנה. לראיה הם מביאים מכתב ובו רשימת ציוד (חלקית מאוד ביחס לתביעה) שעליה יש קבלת שמירה מפורשת והתחייבת להחזרת הציוד כאשר ידרש על ידי התובעת. על המכתב חתום מפקד כיתת הכוננות של הישיבה. סכום התביעה עומד על 67,524 ₪

 

טענות הנתבע:

הנתבעת טוענת שרק חלק מהציוד הושאל, והשאר ניתן לה במתנה על תנאי שישמש למטרות ביטחון. לגבי כמות הציוד, טוענת הנתבעת שאין ראיה שהיא קיבלה את כל הציוד שביקשה. מההיבט ההלכתי טוענת הנתבעת שטענת הנתבעת הן טענות שמא ולא טענת בריא.

 

נושאי הדיון

1.      האם הציוד ניתן בהשאלה או במתנה על תנאי?

בית הדין לא מכריעים בנושא זה באופן חד משמעי.

2.      מה כמות הציוד שניתנה?

לא הובאה ראיה מצד התובעת על הציוד שניתן לטענתה לנתבעת (למעט כמות קטנה).

3.      האם טענת התובע דין טענת ברי או שמא?

אם דינו של התובע כדין טענת בריא הרי הדין הוא כדין חמישים ידענא וחמישים ולא ידענא שמתוך שאינו יכול להשבע משלם.

אולם, בי"ד מכריע שאין טענת התובעת כדין טענת בריא משום שלא אמר בבי"ד שהוא זוכר את הכמויות שנתן. ראיה לכך מצויה בדברי הרא"ש, שרק כאשר הוא מדקדק לכתוב את הדבר בפנקסו בסמוך לארוע ניתן להשבע על כך, ואין אדם נאמן לומר שזוכר את עסקיו בעל פה.

"יראה שאדם שכותב בפנקסו כל דבריו בדקדוק, כדי שיהא זכור מהם, כי אי אפשר לאדם לזכור כל עסקיו על פה, ויוכל לישבע על זה" (שו"ת הרא"ש כלל קג סימן ב)

4.      האם יש לחייב מכח הפשרה?

קיים חיוב לצאת ידי שמים כאשר יש מימד של רשלנות או פשיעה בהתנהלות הנתבע (חו"מ סימן עו בתחילתו). פשיעת הנתבע נדונה גם על רקע התנהלות התובע, כדברי הסמ"ע:

"ואין הלוה מדקדק כשרואה שהמלוה עצמו אינו מדקדק" (חו"מ סי' עו, ס"ק ה).

התובע לא דקדק בהחתמה על ציוד שנתן, והתנהלות זו היא הגורם הראשון לכל ההתדיינות בבית הדין.

בית הדין לא רואה מקום לכפות תשלום לצאת ידי שמים כפשרה לאור העובדה שחיוב לצאת ידי שמים מסופק.

 

החלטה

בי"ד מכריע שהנתבעת תשלם סכום של 600 ₪ עבור הציוד המועט שאינו ברשותה ועבור השתתפות באגרת בי"ד.