הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

יא.ג. חובת נאמנות למעסיק

הרב אורי סדן
חובת הנאמנות של הפועל למעסיק מחייבת את הפועל שלא לעשות פעולה הפוגעת באינטרסים של המעסיק, אף שלא במסגרת עבודתו. לפיכך הפעלת עסק פרטי על ידי הפועל או ביצוע של עבודה פרטית עבור עסק הנמצא בתחרות עם המעסיק אסורה. כמובן שאסור לעובד, פועל או קבלן, לחשוף סודות מסחריים של המעסיק וזאת גם אם לא התחייב לכך במפורש.

כאמור, חובת הנאמנות של הפועל למעסיק מחייבת את הפועל להקפיד על איכות עבודתו. בנוסף, הפועל מחויב שלא לעשות פעולה הפוגעת באינטרסים של המעסיק, אף שלא במסגרת עבודתו. לפיכך הפעלת עסק פרטי על ידי הפועל או ביצוע של עבודה פרטית עבור עסק הנמצא בתחרות גלויה או סמויה עם המעסיק אסורה[1].

למותר לציין כי אסור לעובד, פועל או קבלן, לחשוף סודות מסחריים של המעסיק, ובכללם שיטות עבודה, רשימת לקוחות וכדומה, וזאת גם אם לא התחייב לכך במפורש. יש מן הפוסקים הסבורים כי איסור זה חל על העובד גם אחרי שיסיים את עבודתו[2], כל עוד הסודות ששמורים עמו לא הפכו להיות ממילא נחלת הכלל, או שסוכם על תקופה שלאחריה הדבר מותר. וכל עוד העובד ממשיך לעבוד אצל המעסיק בוודאי שהוא אינו רשאי לגלות את סודותיו למתחרים, או להשתמש בידע אותו רכש כדי להתחרות בעצמו במעסיק.

כפי שנראה להלן, מעבר להיות פעולות אלו אסורות, ובלתי מוסריות, במידה והן גרמו לנזק למעסיק העובד עשוי להיות חייב לשלם על הנזק שנגרם בגינו (להלן פרק טו סעיף ג), וכמו כן הן עלולות אף לשלול ממנו את הזכות לפיצויי פיטורין (להלן פרק יב סעיף י).

 

[1] כפי שראינו בפרק הקודם, כל עבודה פרטית אפילו שלא בשעות העבודה נאסרה אם המעסיק מקפיד על כך. גם אם מרבית המעסיקים אינם מקפידים על כך בדרך כלל הרי שבמקרה בו העבודה הנוספת פוגעת באינטרסים של המעסיק, המעסיק מקפיד על כך והדבר אסור. ראו פסקי דין ירושלים ז, עמ' רנט-רסב.

יש לציין כי חובה זו אינה מפורשת בחוק אך היא מופיעה בתקשי"ר (פרק 42.4 סעיף 4) ביחס לעובדי מדינה, וכך נוהגים לפסוק בתי המשפט במדינת ישראל גם ביחס לעובדים במגזר הפרטי. לדעתם התנהגות שכזו חמורה ביותר ואף מצדיקה פיטורים ללא פיצויים ראו פס״ד ע.א. 502/63, כרך יח 2 עמ׳ 345,350.

[2] שו"ת חתם סופר יו"ד, ט; הרב זלמן נ. גולדברג, "הגדרת דתי בחוזה" תחומין יח, עמ' 182-181; שו"ת שבט הלוי ד, רכ.