הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

טו.ה. חיוב קבלן בנזקים שגרמו עובדיו

הרב אורי סדן
במקרה בו אדם שוכר את שירותיו של קבלן, וזה שוכר פועלים לפי שיקול דעתו המנהג המקובל הוא שאין העובד אחראי לתיקון הליקוי, אלא הקבלן, אלא אם כן מדובר בפועל שמסיבות שונות החליט להזיק בכוונה תחילה לרכושו של המזמין, שאז הפועל נושא באחריות למעשיו ככל אדם אחר.

במקרים רבים מזמין שוכר את שירותיו של קבלן, וזה שוכר פועלים לפי שיקול דעתו. כך שהקבלן הוא זה שמתאם בין הפועלים ומשלם להם את שכרם. במצב כזה מתעוררת השאלה מי אחראי כשאחד הפועלים גרם נזק למזמין או לאדם אחר במסגרת עבודתו, או שהתוצאה אינה עומדת בדרישות המזמין.

אם מדובר בפועל שמסיבות שונות החליט להזיק בכוונה תחילה לרכושו של המזמין, אזי הפועל נושא באחריות למעשיו. דינו של פועל זה ככל אדם אחר שנכנס לרשותו של חברו והזיק לו שחייב לשלם בעצמו, ואין להטיל את האחריות לתשלום על הקבלן. יתר על כן, הטלת אחריות על הקבלן עלולה להביא את הפועל שהסתכסך עם הקבלן או עם מנהל העבודה שלו להזיק למזמין ביודעו כי התשלום יושת על הקבלן[1].

אולם אם מדובר בפועל שהזיק בשוגג או ברשלנות המנהג המקובל הוא שאין העובד אחראי לתיקון הליקוי, אלא הקבלן[2]. יש להעיר כי בנקודה זו המנהג שונה מההלכה. על פי שורת הדין כל אדם שהזיק, ובכלל זה פועל, אחראי לנזק שגרם[3] גם אם הוא נשכר באמצעות קבלן[4]. בפרט, במקרה בו ברור למזמין כי הקבלן לא יעשה את העבודה בעצמו אלא יבצע אותה בעזרת פועלים[5].

אלא שהקבלן והמזמין רשאים להסכים מראש שאם ייגרם נזק על ידי אחד העובדים יישא הקבלן באחריות לנזק[6]. יתר על כן, גם אם לא נעשה סיכום כזה במפורש, כאמור, זהו מנהג העולם כיום. בפועל, הקבלן והמזמין אינם מעלים בדעתם שבמקרה של נזק המזמין יצטרך לחפש מיהו בדיוק הפועל שגרם לה על מנת לתובעו, ולשני הצדדים ברור שהקבלן הוא האחראי הבלעדי[7].

 

[1] על פי רמב"ם גניבה א, ט: "שאין אדם חייב על נזקי עבדיו אף על פי שהן ממונו מפני שיש בהן דעת ואינו יכול לשמרן שאם יכעיסנו רבו וילך וידליק גדיש באלף דינר וכיוצא בזה משאר נזקין". ראו פסקי בית דין ירושלים ז, עמ' עד.

[2] כך נקבע גם בסעיף 13 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש].

[3] בבא מציעא קיח ע"ב; שולחן ערוך חו"מ שפד, ד.

[4] שולחן ערוך חו"מ שט, ד.

[5] בבא קמא נו ע"ב; רא"ש בבא מציעא ג, כג; שולחן ערוך חו"מ רצא, כב; ש"ך שם, לב; נתיבות המשפט חידושים שם, לא. וראו: שו"ת בית דוד חו"מ, א.

[6] פסקי בית דין ירושלים ז, עמ' שכח; שעו.