הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

אדם שבנה קיר תמך ותובע את שכנו להשתתף בעלות הבניה

הרב אבישי קולין
מאמר זה עוסק באדם שבנה קיר תמך וכעת תובע את שכנו להשתתף בעלויות הבנייה. המאמר מתפרסם כאן בפרסום מוקדם, טרם לפרסומו באופן באופן רשמי. המאמר מהווה המשך למאמר על חלוקת עלויות בניית קיר תמך.

למאמר הקודם על חלוקת עלויות בניית קיר תמך לחצו כאן

להלן סיכום המאמר

עילות החיוב

חיוב בניית קיר תמך, או תשלום עבור קיר תמך, עשוי להתבסס על עילות חיוב שונות:

 1. חיוב בגין נזקי שכנים – כאשר אדם משנה את מצב  הקרקע, ובכך יוצר סיכון של התמוטטות קרקע של השכן (אם הוא גבוה ממנו) או על המגרש השכן (אם השכן נמוך ממנו).
 2. חיוב שותפים, כאשר שני השכנים זקוקים לקיר תמך, ונדרשים להוצאת ממון עבור נכס הכרחי שיביא תועלת לשניהם.
 3. חיוב עבור הנאה – כאשר אדם בנה קיר תמך, שאינו הכרחי עבור השכן, אך עשוי להועיל לו.
 4. חיוב בגין העברת בעלות על גוף הקיר – כאשר אחד השכנים בנה קיר תמך בגבול המשותף, לדעת חלק מהפוסקים. אמנם חיוב זה מותנה בכך, שיש לשכן השני הנאה ותועלת מהקיר, ומשום כך הוא מעונין לזכות בקיר.

המקרים

 1. אם קיים נוהל מסודר מטעם הרשות המקומית הקובע את אופן חלוקת עלויות בניית קיר התמך, אזי יש לו תוקף מחייב מבחינה הלכתית. אם אין נוהל כזה, הדין הוא כדלהלן.
 2. כאשר אחד השכנים ערך שינוי בפני הקרקע, שעלול לגרום נזק במגרש הסמוך, הוא חייב לבנות קיר תמך על חשבונו ובשטחו, כדי למנוע את הנזק. כאשר הקרקע הסמוכה מיועדת לבניה, חיוב זה קיים גם כאשר טרם התחילה בניה ומגורים בקרקע זו.
 3. כאשר לא נערך שינוי בקרקע, ובכל זאת שני השכנים זקוקים לבניית קיר תמך, אזי בהתבסס על דיני שותפים – מוטל עליהם חיוב משותף לבניית קיר תמך עבור התועלת ההדדית, בגבול המגרשים. עלות בניית הקיר תתחלק ביניהם, בהתאם לחלק הקיר שמביא תועלת לכל אחד מהם.
 4. במידה ואדם בנה לבדו את הקיר, והוא מועיל גם לשכנו, הלה חייב להשתתף עמו בהוצאות הבניה, מדין נהנה, רק עבור החלק של הקיר שמביא לו תועלת. לעניין זה אין הבדל אם הקיר נבנה בשטח הבונה בלבד או בגבול המגרשים. אם השכן ביקש מהבונה מבעוד מועד, לבנות קיר תמך פשוט יותר, בצירוף חוות דעת הנדסית הקובעת שדי בקיר כזה, השכן יהיה חייב לשלם רק עבור עלות בניית קיר זול.
 5. במידה ואדם בנה לבדו את הקיר בגבול המגרשים, והוא לא מביא תועלת הנדסית לשכנו, רשאי השכן לדרוש את פירוק הקיר, ובכל מקרה הוא פטור מתשלום עבור הקיר. אולם אם יש לשכן תועלת צדדית מקיר זה (כגון, שהוא עושה בו שימוש להתקנת פרגולה), הוא חייב לשלם מדין נהנה, רק כפי שיעור הנאה זו (למשל, עלות עמוד שהיה יכול לתמוך בפרגולה במקום קיר התמך).
 6. כאשר הקרקע הסמוכה אינה מיועדת לבנייה, לא מוטל חיוב תשלום על בעל הקרקע, במידה ואין לו תועלת בקיר. במידה ויעוד הקרקע השתנה והיא הפכה למיועדת לבניה, חל חיוב תשלום מדין נהנה. אם הקרקע נמכרה לאחר שינוי הייעוד, אזי אם המוכר הרוויח מקיומו של הקיר (כיוון שהתמורה שקיבל עלתה)– עליו לשלם לבונה, ואם הקונה הרוויח (כאשר מחיר הקרקע שנדרש ממנו לא עלה, למרות קיומו של הקיר) – על הקונה לשלם על הקיר..
 7. כאשר אדם בנה לבדו קיר תמך, שאין בו תועלת הנדסית לשכנו, אולם הלה גילה דעתו שהוא מעונין להשתמש בו, על ידי פעולה מעשית שכרוכה בהוצאת ממון, הוא חייב בתשלום עבור ההנאה הממונית שהקיר מסב לו. אם קיר התמך נבנה בגבול המשותף, יש לחייב את השכן גם אם גילה דעתו בדיבור בלי פעולה מעשית, מדין קניית חלק מהקיר. שיעור התשלום מדין הנאה, הוא בהתאם לשיעור ההנאה מהקיר, לפי המידות וחומרי הבניה המינימליים שנדרשים עבור הנאת השכן. שיעור התשלום מדין קניית חלק מהקיר, הוא עבור עלות חלק הקיר שנקנה, גם אילו היה ניתן לבנות קיר מחומרים זולים יותר.