הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

סיכום ערב השקת ספר משפטי ארץ חלק ד ופאנל על חוק יסודות המשפט

אור לראש חודש אייר תשע"ז התקיים בעפרה ערב ההשקה של הספר "משפטי ארץ ד: חוזים ודיניהם", בשיתוף ועדת הקשר של לשכת עורכי הדין מטה בנימין.

את הערב פתח הרב הראשי הרב דוד לאו שעסק בשאלת תוקפה של כתובה שנחתמה בלא שהעדים או החתן קראו אותה במלואה. וזאת, בעקבות מאמרו של הרב ד"ר אלי גורפינקל, בוגר המכון, בעניין החותם על שטר שלא הבין את תוכנו, המופיע בספר. הרב לאו ציין לשבח את הקשר בין היאחזות בארץ ישראל לתחיית משפט התורה, ואת תרומתו הייחודית של המכון בשתי החזיתות.

לאחר מכן, בירך ראש מועצת מטה בנימין ויו"ר מועצת יש"ע מר אבי רואה, והדגיש את חשיבותו של המכון שעוסק בסוגיות היסוד של המשפט בישראל, ומציע לציבור חוזים על פי ההלכה לשימוש מיידי.

עו"ד חייא גרינבוים, היועץ המשפטי של הספר, עסק בשאלת השימוש בחוזים על פי ההלכה המוצעים בספר, בעבודת עורך הדין. במסגרת זו הוא סיפר על חוזה מכר דירה אותו ערך, על בסיס חוזה משפטי ארץ. באותו אירוע עורך הדין של הצד השני העלה כמה חששות, אולם, לאחר שהבין את תוכנו של החוזה הוא הסיר את התנגדותו.

חלקו השני של הערב הוקדש לפאנל בעניין הצעת חוק יסודות המשפט, בהנחיית עו"ד אבינעם גואלמן, יו"ר משותף של לשכת הקשר מטה בנימין. במסגרת הפאנל הציג עו"ד יצחק נטוביץ, המשנה ליו"ר לשכת עוה"ד ויו"ר ועדת המשפט העברי, את יתרונות הצעת החוק הנוכחית, שנועדה להגביר את השימוש במשפט עברי בפסקי הדין של בתי המשפט.

חלק עליו, ד"ר בנימין פורת, ראש המכון לחקר המשפט העברי באונ' העברית, וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריו, לחץ חזק מדי על השופטים יגרום לתוצאות הפוכות, ולכן יש לחייב את השופט להתייחס למשפט העברי במקרה של לקונה (היעדר התייחסות של החוק או של הפסיקה), מבלי לחייב אותו לפסוק על פיו.

עמדה שונה הציג הרב אברהם גיסר, יו"ר מכון משפטי ארץ, שטען כי החוק המוצע עוסק בשוליים של המשפט ואין לראות בו מהפיכה. בהמשך לכך הציב הרב גיסר חזון של הפיכת החוק הנוכחי בישראל ל"חוק מעבר" עד לבחינה שיטתית שלו לאור המשפט העברי.