הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

דין עני המהפך בחררה בקניית דירה

הרב אסף שטיקל
כאשר היה רק על מו"מ ראשוני ובמיוחד כאשר הקונה קנה בתום לב נראה כי לא חל דין עני המהפך בחררה לא לגבי המוכר ולא לגבי הקונה.

השאלה

ראובן שוחח בטלפון עם שמעון ביום רביעי בלילה על מכירת דירתו של שמעון במשך כ-10 דקות, שמעון אמר שעליו להתכונן לשמחה והציע להיפגש בעוד יומיים או שלשה ע"מ לראות את הדירה. ביום ראשון ראובן יזם שוב שיחת טלפון ושמעון טען שהדירה נמכרה ביום שישי לאדם שנקש בדלת וראה את הדירה וחתם. ראובן טען כי ישנו דין עני המהפך בחררה מאחר וסוכם להיפגש אך שמעון לא יצר קשר וחתם על זיכרון דברים, ולכן, אין פה ועשית הישר והטוב. שאלתי, האם על פי דין תורה יש עילה לתבוע את הקונה שלא ידע מזה ואסור לו לקנות , או לחלופין את המוכר שלא עמד בדיבורו?

 

התשובה

דין 'עני המהפך בחררה' נלמד בגמרא קידושין נט. ונפסק להלכה בשו"ע חושן משפט סימן רל"ז. לפיו, המחזר אחר דבר לקנותו, ובא אחר וקנה לפניו – אע"פ שהמקח קיים[1] הרי זה נקרא רשע.

אמנם כל האמור הוא דווקא בשלב בו הקונה הראשון והמוכר היו מצויים בשלב מתקדם של המו"מ ביניהם, על סף סיכום. הרמ"א (שם) קובע לפי דברי המרדכי  כי מדובר בשלב שכבר סוכם המחיר (ואולי גם כל שאר התנאים) ואינו חסר אלא הקניין עצמו. יש שנטו להקדים קצת ולומר שכשמתנהל מו"מ רציני על המחיר ולולא התערבות הקונה השני היו מגיעים לעמק שווה – גם שם יחול דין עני המהפך בחררה או דין השגת גבול (ערוך השולחן בעקבות הפרישה). אך מכל מקום נדרש שלב מתקדם מאד במו"מ.

עוד יש להוסיף בגדרי הדין כי נראה שהדין מופנה דווקא לקונה השני ולא למוכר שלגביו מישור הדיון אם פעל כשורה  יהיה מצד דין 'מחוסר אמנה'. וכ"כ בתושבה דומה: "...וגם אז האיסור הוא על העובד המתחרה ואילו על המעביד אין איסור לחפש עובד אחר (שו''ת מהר''ם אלשיך סז; שו''ת מהרש''ל לו). יש מי שכתב שגם על המעסיק יש איסור לשתף פעולה עם מבקשי עבודה מתחרים (ראה פתחי חושן גניבה פרק ט הערה לב) אך זהו דווקא מי שכבר היה מוכן להעסיק וכעת מראיין מתחרים נוספים". ועיין עוד אבני נזר חו"מ יז.

כמו כן יש אחרונים רבים שסברו כי כאשר הקונה השני עשה זאת בלא ידיעה – לא יחול הדין (למשל 'חמדת שלמה' המובא בפתחי תשובה שם ; אמנם ר' אגרות משה חו"מ ח"א ס' שסבר אחרת) .

במקרה שתואר בשאלה נראה כי המדובר בשלב מאד ראשוני של הצגת הנכס. עוד נראה כי המוכר שמעון לא התחייב להמתין ואף שיעור הזמן שציין לא היה מסויים ('יומיים שלושה'). כמו כן לא עולה מהתיאור כי לקונה לוי נודע על מציאות ראובן הממתין לראות את הדירה. על כן נראה לענ"ד כי לא חל דין עני המהפך בחררה במקרה זה, לא ביחס ללוי, ובודאי לא ביחס לשמעון המוכר. גם מצד דין מחוסר אמנה ( ר' בשו"ע סימן רד ז', יא ובפתחי חושן קניינים ח"א,ב) - נראה כי לא חל עד שלב שנפסק המחיר וסוכמו כל פרטי העסקה.

 

[1] לפי המשאת בנימין ומהרשד"ם ורוב האחרונים שלא פסקו כר"ת שחייב להחזיר את המקח