הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

התניה עם קבלן שלא יבנה עבור אדם אחר על מנת ללחוץ עליו לשלם את חובו

הרב יובל חסיד
מותר לאדם להתנות עם קבלן שלא יבנה עבור אדם שלישי, כדי להפעיל לחץ על האדם השלישי לשלם את חובו לראשון ככל תנאי שבממון. אולם יש לשים לב שלא מדובר על קניין דברים כיוון שאז התנאי לא יחייב את הקבלן.

השאלה

שלום רב

א. האם על פי דין תורה -רשאים מקצת שכנים להתנות עם קבלן-המרחיב דירתם- להמנע מלחתום עם שכן נוסף הסכם שהוא יבנה גם עבורו ? לדידם-הוא חייב להם כסף - אבל זה דעתם האישית לא היה שום דיון בבית דין שפסק כך ואותו שכן סבור הפוך- שהוא לא חייב כסף - ואולי הפוך. בכל מקרה השכן לא רואה הצדקה ליצירת התניה כדלעיל עם הקבלן. אודה על הגדרת "האיסור"- אם אכן אסור להם וכן מקורות הלכתיים תודה רבה.

 

התשובה

א. מהשאלה עולה שהשכנים עשו את התנאי עם הקבלן כדי להפעיל עליך לחץ שתשלם להם את הכסף שלדעתם אתה חייב. אם כך, יש מקרים בהם יהיה מותר להתנות (כגון אם החוב שלך ברור והם עושים זאת כדי להפעיל עליך לחץ שתשלם) ויש מקרים בהם זה יהיה אסור (מידת סדום או אפילו נקמה כאשר התנאי הוא סתם מתוך שנאה לשכן). אך מכל מקום ראוי שכל אחד ישאל על עצמו האם מה שהוא עושה מותר או אסור, ולא ישאל על שכנו.

ב. בין אם מותר להתנות ובין אם אסור יש לדון האם התנאי חל - ככלל, 'דבר שבממון תנאו קיים' (כתובות נו.) ולכן אין כל בעיה לעשות תנאי עם אדם אחר שיעשה או לא יעשה מעשה כלשהו. קל וחומר במקרה זה שאין הקבלן חייב לבנות לאיש, וזכותם של הבונים איתו לעשות כל תנאי שירצו, כמובן בהנחה שהקבלן עצמו מסכים לכך.

פעמים תנאי כזה לא יחייב את הקבלן אפילו אם עשו קניין (קניין דברים ב"ב ג. שו"ע חו"מ קנז,ב), ואם הוא יתחרט אח"כ אי אפשר לחייב אותו לעמוד בהבטחתו. אבל אסור לו לומר מראש בפיו שהוא מסכים כאשר אין בדעתו לעמוד בדיבורו (בבא מציעא מט,א; שו"ע חו"מ רד,ח) .