הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

סמכות עובד בחנות לוותר ללקוח על תשלום

הרב הלל גפן
מסתבר שיש לעובד סמכות לוותר ללקוח על סכומים קטנים בלבד כדי לאפשר את השלמת העסקה.

סמכות עובד בחנות לוותר ללקוח על תשלום

השאלה

שלום,

הלכתי לחנות וניסיתי לשלם במזומן. לא היה לקופאי מספיק כסף לפרוט לי והחליט על דעת עצמו לוותר על 20 ש"ח מהסכום כדי שאני אוכל לקנות את המוצר. התרשמתי שהקופאי די זלזל בעבודה שלו ורק רצה להיפטר ממני. בהנחה שזה לא מעשה מקובל בחנות (בניגוד, לדוגמה, לחנות בגדים שהרבה פעמים נותנים הנחה בצורה חופשית כחלק מההתמקחות), האם מותר לי לבצע את העסקה? זאת אומרת, האם עלי לחשוד שיש צד של גזל מצידי?

או לחילופין האם מותר לי להתעלם מאחריות המעשה לאור העובדה שהפועל הוא שליח של בעל החנות ואם יש גזל האחריות מוטלת רק על הפועל?

התשובה

אם בעל החנות לא נתן רשות לקופאי לוותר לאנשים על סכום מסוים, והוא עשה כן על דעת עצמו, יש בעיה של גזל גם לקונה, כמו שכתב השו"ע (חו"מ קפב,ב): "עבר השליח על דעת משלחו, לא עשה כלום; ודוקא שהודיע שהוא שליח של פלוני, לפיכך אף על פי  שמשך או המשיך, אם נמצא שעבר על דעת משלחו בטל המקח, ומחזיר".

הטעם הוא משום שהשליח אינו יכול להקנות לאחר שלא לפי הוראות המשלח, כמו שאמרו חכמים "לתיקוני שדרתיך ולא לעוותי" (קידושין מב:) ונמצא שביד הקונה נמצא חפץ השייך לבעל החנות, ועליו לשאול את בעל החנו האם הוא מסכים להנחה זו.

במקרה שלפנינו מדובר בהתרשמות שלך שהעובד מזלזל, אך אפשר לברר את הדבר אצל מנהל החנות או מישהו אחר שמוסמך על ידי הבעלים לוותר על ממון.

בסכומים קטנים מסתבר שיש לעובד סמכות לוותר בשביל להשלים את העסקה. בסכומים גדולים מסתבר יותר שאין לו סמכות. כיוון שאיננו יודעים מה גובה העסקה קשה להתייחס. במקרה של ספק כדאי לברר את סמכות גבוהה יותר