הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מורדת פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים שיתוף נכסים

האם מותר לכתוב ביקורת שלילית על מסעדה?

הרב עמוס ראבילו
מותר לכתוב ביקורת על מסעדה אם מדובר על אתר שבעל העסק בעצמו פרסם את עצמו שם, והוא יודע שיש אפשרות למתן ביקורת טובה או רעה, ולדרג אותו, וכן אתר של החברה המאפשר מתן תגובות הן טובות והן רעות, מותר לפרסם. למקרים אחרים - ראו את התשובה המלאה

 

השאלה

שלום,

הייתי במסעדה לאחרונה שהשרות היה לא אדיב, אוכל לא טעים ומחירים גבוהים בלי שום הצדקה. יש מספר אתרים באינטרנט שאפשר לדרג עסקים ולכתוב עליהם ביקורת. האם מותר לכתוב ביקורת על החוויה שלי ביודעין שזה יכול לפגוע בהכנסות של המקום? מצד אחד לא היה משהו לא חוקי זה לא שהיה שם אונאה, גזל, עלבון, וכו` מצד שני, מי שרוצה לצאת לאכול בכל זאת מחפש חוויה נעימה ובטוח לא יקבל אותה במקום הזה. תודה.

תשובה בקצרה

יש להבחין בין שלושה סוגים של פרסום:

א) אם מדובר על אתר שבעל העסק בעצמו פרסם את עצמו שם, והוא יודע שיש אפשרות למתן ביקורת טובה או רעה, ולדרג אותו, וכן אתר של החברה המאפשר מתן תגובות הן טובות והן רעות, מותר לפרסם.

ב) אם מדובר על הפייסבוק הפרטי שלך אסור לפרסם, כי הפרסום עלול להגיע לאנשים שאין זה תועלת להם.

ג) גם אם מדובר באתר שהפרסום בו לא נעשה על דעת הבעלים ניתן לפרסם אם מקפידים על כמה כללים.

 

תשובה בהרחבה

החפץ חיים (הלכות לשון הרע כלל י) דן בהיתר לספר על מי שגזל והזיק וכדומה.

הוא קבע שבעה כללים:

1. המספר צריך לראות את הדבר בעצמו.

2. המספר צריך להיות בטוח שהתחושה שלו נכונה מבחינה אובייקטיבית עד כמה שניתן, ולא נובעת מהסתכלות סובייקטיבית..

3. המספר צריך לפנות לבעל המסעדה, לשתף אותו בחוויה הגרועה שהייתה לו ולשמוע איך הוא מגיב. אולי יש לכך הסבר פשוט?

4. אין להגזים בסיפור החוויה הגרועה.

5. המפרסם צריך להיות נקי מאינטרסים זרים, ולכוון לתועלת.

6. זו הדרך היחידה למנוע את הנזק המשוער מאנשים אחרים.

7. לא לגרום לנזק יותר מידי גדול. לדוגמא, אפילו שהייתה חוויה לא נעימה זה לא מצדיק את סגירת המסעדה.

לפי הכללים האלו, אסור לפרסם בפייסבוק הפרטי כיוון שלא רק המתעניינים במסעדות נחשפים אליו, ולהם אין כל תועלת.

באתר שמפרסם ללא רשות בעלי העסקים השוואה ביניהם, ניתן יהיה לפרסם אם מקפידים על הכללים המנויים לעיל.

אך אם בעל העסק עצמו מפרסם עצמו באתר כזה, הרי הוא יודע את ההשלכות וממילא ברור שמחל על לשון הרע, ונראה כי מחילה מראש במקרה כזה מועילה.