הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

התנהלות בדירת שותפים

הרב יובל חסיד
שימוש בשטח המשותף דורש הסכמת כל השותפים, אלא אם כן מדובר בדבר המקובל לעשותו, אשר נקבע לפי נסיבות העניין. לאור זאת, מותר לשותף לשים ריהוט בשטח המשותף, וכן להזמין אורחים למרות התנגדות חבריו, אם כך אכן מקובל.

השאלות

שאלה ראשונה

4 שותפים מעוניינים להציב ארון שקנו בפינת האוכל, החמישי מתנגד מכמה טעמים

1 - כמות האור יורדת קצת ,

2 - הארון מכוער בעיניו ומכער לדעתו את פינת האוכל ,

3- והארון מצמצם את המקום שנותר בפינת האוכל.

האם הם בכוחם לחייב את הכנסת הארון או שמא בכוחו למנעם מכך?

שאלה שנייה

אחד השותפים פירק אהיל ישן שהיה בבית ייתכן שהיה שייך לבעל הבית או לדייר הקודם, הוא שלח התראה בווטסאפ על כך שהוא הולך לזרוק את האהיל למחרת היום אם איש מהשותפים לא ימחה לאחר שלא קיבל תשובה, וראה שכולם קראו את ההודעה , הוא שלח מסרון ביום המחרת בשעה 7:00 על כך שהוא עומד לזרוק את האהיל בשעה 8:00. אחד הדיירים שלח לו בחזרה בשעה 8 וחצי,  לאחר שסיים להתפלל אך גם לאחר הזריקה, כי האחריות לרכוש שזרק היא עליו בלבד.

מה יקרה אם בעל הבית ידרוש כי ישלמו על האהיל, האם התשלום יוטל  על כל הדיירים?

שאלה שניה

האם מותר לאחד הדיירים לעכב דייר אחר מלהזמין אורחים לסעודות שבת, זאת בשל חששו כי ביניהם עלולים להיות אינשי לא מעלי שאולי ישלחו יד בממון המצוי שם?

התשובות

תשובה לשאלה ראשונה

שימוש בשטח המשותף דורש הסכמת כל השותפים, אלא אם כן הוא דבר שמקובל לעשותו (שו"ע חו"מ סימן קסא' ה'). לכן, במידה והעמדת ארון כזה בפינת אוכל אינה דבר מקובל יכול השותף למחות. ובערוך השולחן (שם ס"ה) כתב שאפילו שותף אחד יכול למחות בשותפים רבים. "דבר מקובל" נקבע לפי נסיבות הענין. לדוגמא, אינו דומה המקובל בדירת משפחה לדירת רווקים, אינו דומה המקובל בדירה קטנה עם מקום מצומצם לדירה רחבת ידיים וכדומה

תשובה לשאלה שניה

במסכת נדרים שנינו "השותפים שנדרו הנאה זה מזה... ר' אליעזר בן יעקב אומר זה נכנס לתוך שלו וזה נכנס לתוך שלו" וכן נפסק בשו"ע (יו"ד רכו' א') שבמקום שאין בו דין חלוקה אין לאחד יכולת לאסור על חברו להיכנס לשטח המשותף, וכן אינו יכול לאסור על אורחיו של החבר להיכנס אם הם באים לצורך השותף. ולכן מצד הדין בבית מושכר אין יכולת לאחד השוכרים לאסור על חבריו או על אורחיהם להיכנס כי לכל אחד זכויות שימוש בבית.

 

אף על פי כן, אם מדובר בהכנסת אורחים החורגת מהמקובל אז יש כח לשותף לאסור שימוש בנכס כיוון שלא על דעת כך השתתפו. ראו חו"מ סימן קעו' י', שאין לשותף זכות לשנות ממנהג המדינה, וכן אין לו זכות לעשות דבר הנחשב פשיעה (שם ברמ"א), ולכן אם מדובר באנשים המוחזקים למזיקים לרכוש, שאדם נורמטיבי אינו מכניס אותם לביתו - יכול כל אחד מהשותפים לדרוש שלא יכנסו לדירה, אבל בסתם אנשים אין לו זכות לאסור עליהם להיכנס. אולם אם הוא חושש באמת לנזקים לממון אז נראה שעליו לדבר על ליבו של השותף השני שיזהר מלהכניס אורחים כאלה.