הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

קונה ששכח לשלם על חלק מהסחורה

הרב יובל חסיד
מי שלקח מחנות סחורה בלי לשלם בטעות, יעשה מאמץ לשלם בהקדם, אולם, עוד קודם לכן מותר להשתמש בסחורה.

השאלה

שלום,

הייתי בשופרסל לאחרונה ובטעות שכחתי לשלם על תפוחים שלקחתי הביתה (יש להם שרות עצמי, ככה שזה קורה יחסית בקלות). עד שאני חוזר לחנות, האם אסור לי לטעום מהתפוחים? האם לפי דין תורה אני חייב לשלם יותר מהקרן? האם אני חייב להודות למנהל הסניף או אני יכול פשוט לשלם פעם הבאה על תפוחים אבל אשאיר אותם בחנות בכוונה? האם לפי דין תורה החזרת הכסף דחופה או שאני יכול להחזיר את הכסף פעם הבאה שאני אזדמן להיות שם? האם יש הבדל ביחס למקרה בגלל שזה תאגיד ענק במקום בעל מכולת ספציפית?

 

התשובה

א. מעמד סחורה שנלקחה ללא רשות

מעמדה ההלכתי של סחורה שנלקחה בשגגה ללא רשות וללא תשלום היא כסחורה גנובה. אמנם הלקוח לא התכוון לגנוב, ולא עבר על הלאו דאורייתא "לא תגנובו" לדעת חלק מהפוסקים (ראו קצות החושן כה סק"א ונתיבות המשפט שם), אבל מכל מקום, כיוון שלא שילם עליה ובעל הבית לא מסכים למכור בהקפה, הסחורה גנובה.

ב. השבת החוב

בדרך כלל יש להשיב את מה שלקח (שו"ע חו"מ שס, א), אולם במקרה של חנות וסחורה העומדת למכירה ברור שאין החנות מעוניינת בכך, אלא בתשלום, ולכן הלקוח רשאי לשלם ולא להחזיר.  

דרך המלך להשיב את החוב היא להתקשר לעסק ולשלם בכרטיס אשראי באופן מיידי, אם זה אפשרי. אם דבר זה לא אפשרי ניתן 'לזכות' את הסכום למוכר על ידי אדם אחר. כלומר, לתת לאדם את הכסף כדי שיזכה בו עבור המוכר, ולאחר מכן להעביר את הסכום למוכר (ראו בבא קמא ס, ב, רא"ש שם סימן ו, שו"ע חו"מ שנט, ב, ביאור הגר"א על השו"ע שם). ישנם פוסקים הסוברים שלא צריך לזכות את הכסף למוכר בטרם השימוש (ע"פ הגהות רע"א שם).

ג. שימוש במוצרים לפני התשלום

כיוון שהחובה המוטלת על הלקוח היא תשלום, הוא יכול להשתמש בתפוחים לפני התשלום.

בנוסף אין חובה לשלם בדחיפות. השו"ע (חו"מ שסז,א) כתב שגזלן לא צריך לרדוף אחרי הנגזלים על מנת להשיב את הגזלה, אלא לחכות שהם יבואו. אך דבר זה הוא חידוש דווקא בגזלה (מפני תקנת השבים (סמ"ע שם, ב) או גזרת הכתוב מיוחדת בגזלה (ש"ך שם, ב) אך בכל חוב אחר, כמו במקרה שלנו, חייב לחזר אחרי מי שהוא חייב לו ולשלם (נתיבות המשפט ביאורים רלב ס"ק י, וכ"כ במקרה דומה משפטי התורה ג סימן ב).

לכן ישלם בהקדם האפשרי וזריזין מקידמין למצוות.  

ד. הודעה לבעל החנות

 כיוון שהמוכר לא יודע שנלקחה סחורה ללא תשלום, אין צורך לומר לבעלים שמחזיר את החוב (שו"ע חו"מ שנה, א). לכן אם הקונה ישלם בקופה על מוצר שערכו כערך התפוחים ויחזירנו למקומו הוא השיב בכך את החוב ואינו צריך להודיע.

ה. בעלות של תאגיד

הפוסקים דנו בימינו בתאגידים בע"מ האם דינם כאדם, או כבעלות של שותפים (דהיינו בעלים הרשומים של החברה או אף כל בעלי המניות) או שיש כאן ישות משפטית שאינה "אנושית". בדין זה ישנן דעות רבות בין הפוסקים,[1] ויתכן שלחלקן אין חיוב השבה בגזל של חברה כיוון שיש בה שותפים רבים וכל אחד מהם אינו זכאי לשווה פרוטה ואינו יכול לתבוע את הגזלה. אולם בנדון שלנו כיוון שמדובר בקניה שבה הקונה התחייב לשלם לסופרמרקט נראה לי שכולם יודו שההתחייבות שרירה וקיימת כל עוד אינו מתכוון לגזול.

מסקנה

  1. מי שלקח מחנות סחורה בלי לשלם בטעות, לכתחילה יתקשר מיד לחנות וישלם בכרטיס אשראי.
  2. אם זה לא אפשרי, יזכה את התשלום לבעל החנות על ידי אדם אחר (כלומר יתן סכום כסף השווה לערך הסחורה לאדם אחר שאינו מבני ביתו, ויאמר לו זכה בסכום זה עבור חנות פלונית, ולאחר מכן ישמור את הכסף וישלם אותו בחנות). ויש אומרים שאינו צריך לזכות. אלא עליו להגיע שוב לחנות ולשלם חובו בהקדם, אך אינו צריך להודיע לבעלים שזה תשלום עבור גזל.
  3. גם לפני ששילם מותר להשתמש בסחורה.
  4. דין זה נכון גם בחנות של חברה בע"מ.
 

[1] ראו בעניין זה: הרב אלעזר גולדשטיין, הרב עדו רכניץ, "נייר עמדה מספר 12: מעמדה ההלכתי של חברה בע"מ", אתר דין תורה, בכתובת: http://dintora.org/publication/33.