הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

גביית מזונות דרך הוצאה לפועל

הרב עדו רכניץ
על פי שורת הדין מותר על פי דין תורה לפנות להוצאה לפועל כדי לממש פסק דין של בית הדין הרבני.

השאלה

שלום לכבוד הרב, אני פרודה מבעלי מעל לשנתיים, הוא בחר לעזוב אך לא פעל לגירושין, הוא סובל מבעיית נפש ומקבל על הנכות הנפשית קצבה מביטוח לאומי, בית הדין פסק שישלם מזונות עבור ילדינו בסך 4000 ש"ח. את התשלום קיבלתי בחלקו באמצעות ביטוח לאומי. מאוחר יותר בית הדין פסק ש "דמי התלויים" (חלק הקצבה שמיועד לבת הזוג ולילדים) יועבר אליי. בביטוח לאומי לא משלמים 2 קצבאות ז"א גם נכות וגם מזונות. כעת אני מקבלת את דמי התלויים מביטוח לאומי 3050 ש"ח האם נכון מבחינה הלכתית ומוסרית לגבות את המזונות באמצעות ההוצאה לפועל? (4000 ש"ח נוספים) אני לא מרגישה שלמה לנהוג כך ולא טוב לי בכלל לפעול לגבות כספים שהבעל לא מוכן לתת מרצונו. בכל זאת יש לי אחריות על הילדים כולם קטני קטנים. וחשבתי שזה יכול לעורר את הבעל לתת גט או לחילופין לרצות לנסות שלום בית. (אני מוכנה באמת לשלום בית אפילו שבעלי לא בריא, אך הוא מסרב). אני ממש זקוקה לדעת תורה בעניין, איני רוצה לחטוא בפעולות שייתכן שנובעות ממקום של תסכול (בגלל ההתמודדות הקשה), ומצד שני אני לא רוצה לנהוג ברחמנות פסולה, אם זה לא המקום לרחם כי אני מטבעי מאוד וותרנית. אני ממש רוצה לעשות רצון השם בדבר ולצאת מכל הספקות , תודה.

 

התשובה

שלום רב

ראשית, אנו מאחלים לך הצלחה בהתמודדות הקשה שלפנייך, ומתפללים מכל הלב להצלחתך.

לגופו של עניין על פי שורת הדין זכותך המלאה על פי דין תורה לפנות להוצאה לפועל כדי לממש פסק דין של בית הדין הרבני (ראי בעניין זה: הרב הלל גפן, נייר עמדה 6: הסתייעות בהוצאה לפועל, אתר דין תורה).

אלא שעלייך לשאול את עצמך האם הדבר יועיל לך ולילדייך. כדי להשיב לשאלה זו אולי תתיעצי עם חברים או מומחים לבריאות הנפש והזוגיות.