הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו

אב שהבטיח לתת הלוואה לבתו וחזר בו

הרב עמוס ראבילו
לשאלה זו יש היבט משפטי והיבט מוסרי ורגשי. בהיבט המשפטי באופן עקרוני אדם לא יכול לחזור בו מהבטחה שנתן ובמיוחד עם על סמך הבטחה זו הצד השני נקט פעולות. בהיבט הרגשי יש להיזהר מאד כאשר באים ב'תביעות' להורים ויש לשמור על כבודם עד הקצה האחרון

השאלה

שלום הרב, אני כבר בוגרת ומתגוררת עדיין עם ההורים. לפני שבוע וחצי התקשרתי לאבא וביקשתי הלוואה של 550 ש"ח. (אבא שלי אף פעם לא נותן כסף, רק בקושי ואחרי הרבה תחנונים. הוא גם לא מפרנס למרות רצונותיה של אמא שלי). בכל אופן הייתי צריכה כסף דחוף והתעקשתי איתו בשיחה ארוכה עד שהוא הסכים והבטיח לי. ההסכם היה שאני אלווה מחברה באותו ערב והוא יביא לי תוך כמה ימים כדי להחזיר לה, ואני אחזיר לו כשיהיה לי. מפה לשם היה בינינו ויכוח בנוגע לעניין אחר בבית והוא פשוט החליט שהוא לא נותן לי את הכסף. ואני תקועה כי אין לי להחזיר לחברה. אין לי הקלטה של השיחה לצערי. האם יש דרך לגרום לו לשלם את ההלוואה כמו שהבטיח? נ.ב. בשיחת הטלפון ציינתי בבירור עד כמה זה חשוב לי ושאני מלווה את הכסף מהחברה למקסימום שבוע. תודה רבה!

התשובה

אדם שהבטיח להלוות לחברו וידע בוודאות שהשני סומך עליו לגמרי אסור לו לחזור בו, ואם חוזר נקרא 'מחוסר אמנה' (שולחן ערוך חושן משפט סימן רד סעיף ח, אהבת חסד פרק א סעיף יא בנתיב החסד). לפי זה המבטיח צריך לקיים את ההבטחה אך איסור זה לא ניתן לאכיפה בבית דין.  

אדם שהבטיח להלוות לחברו, אם הלווה עני חייב לממש את ההלוואה כמו מי שנודר לתת צדקה. ואם הלווה עשיר וההלוואה לזמן ארוך לא חייב, אבל ראוי שיעמוד בדבורו (שולחן ערוך חושן משפט סימן לט סעיף יז, אהבת חסד ונתיב החסד שם, פתחי חושן הלוואה פרק א סעיף טז הערה לח).

ולכן, אם את מוגדרת כענייה, (כמו שמשמע מדבריך שאין לך שום מקור פרנסה), האב צריך לתת את ההלוואה שהתחייב אליה כמו נדר של צדקה, וכל שכן לפי מה שאמרת שהאבא ידע שאת סומכת עליו ועושה פעולות על סמך הבטחתו.

במקרה שלך הדין תלוי באופי ומהות הוויכוח ביניכם. אם הוויכוח כלל בזיון לאבא או דברים דומים אין חובה לאב לעמוד בדיבורו (כמו תרי תרעי רמ"א חושן משפט רד,יא ובגר"א שם, וראו ש"ך שם) ואין לנו אפשרות לדעת מה היה אופי הוויכוח וכיצד הוא התנהל.  

בשולי הדברים נעיר, שכאשר מדברים עם ההורים ובטח כאשר באים אליהם ב'תביעות' יש לשמור על כבודם עד הקצה האחרון, הן בצורת הדיבור ויותר מכך בהתייחסות הנפשית הפנימית להורים, שהרבה פעמים היא העיקר, ויחס נכון ומכבד היה מונע את הבעיה מלכתחילה.