הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

תלונה לעירייה על השלכת פסולת

הרב עמוס ראבילו
ניתן להגיש תלונה בעירייה על השלכת פסולת בשטח המשותף בבניין מגורים כאשר בו מטרד ואף סכנה. למרות שיתכן שהעירייה תחייב שלא על פי דין תורה, הדבר מותר על פי ההלכה כתקנת הציבור.

השאלה

כוועד הבית התערבתי לפני שישה חודשים בעניין קבלן ששיפץ דירה של האלמנה בעלת ילדים הגרה בבניין, כאשר אחרי השיפוצים הקבלן חפר מחסן בקרקע ובלי להודיע לאף אחד, זרק את כמה טונות פסולת בגינה השייכת לשטח משותף בבניין וכל זה בספק סכנת נפשות. 

האם מותר לתבוע את הקבלן  בשירות 106 בעיריית ירושלים שישלחו פקח כדי לחייב אותו להוציא את הפסולת אע"פ שידוע שהפקח יכתוב דו"ח נגד האלמנה בעלת הדירה וגם נגד כל הדיירים.

במקרה שהקבלן ימשיך לסרב לנקות את השטח, נהיה חייבים לתבוע אותו ואת האלמנה בבית דין או במחלקת המשפטים לבנין המשותף.  

יש לציין שרוב הדיירים חתמו בהסכמה על התביעה.

תודה בברכה

 

התשובה

לא ניתן להכריע בשאלות בדיני ממונות ללא שמיעת שני הצדדים, ולכן רק נפרוש את השיטות השונות.

פנייה לעירייה

דיינים רבים מורים כי יש לפנות לבית דין לפני כל פנייה לעירייה, אפילו אם לפי דין תורה הפונה צודק, ורק אם הקבלן יסרב לבוא, בית הדין יתיר לכם לפנות לעירייה ולהתלונן (כפי שיטת הבית יוסף ראו עמק המשפט ח"ג סימן כא. בשם הרב מרדכי אליהו זצ"ל שמעתי שלא צריך בי"ד, ודי בדיין אחד שבקי בחו"מ שיתיר פנייה כזאת לעירייה.) דיינים אחרים מורים שניתן לפנות לעירייה, אם מדובר על נזק ובטח אם מדובר על סכנה כפי שכתבת בשאלה, כיוון שיש בסמכות העירייה לתקן תקנות, ויש בסמכותה גם לאכוף אותן (כפי שיטת המהרי"ק, וכן הביא החישוקי חמד ב"ב ג: ד"ה לא ליסתור, בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל).

 חשש שהעירייה תחייב לא כדין

בדבריך עלה חשש שהעירייה מחייבת את בעלת הבית כאשר היא לא אחראית כלל לפסולת והאחראי הוא הקבלן. אכן כאשר קבלן הזיק, האחריות רובצת עליו ולא על בעל הבית (כמו שמבואר בב"ק צח: שבעה"ב לא אחראי על נזקים שגרם קבלן, אלא רק על נזקים שגרם שכיר יום).

אולם משתי סיבות נראה שיש מקום לחייב את בעלת הבית אף לפי דין תורה:

1. לצורך קבלת היתר בנייה, המבקש (בעל הבית) מקבל על עצמו את מלוא האחריות לפינוי פסולת הבנייה. (ראה בתקנות היתר בנייה ובעיקר בסעיף 16 (ג)). לכן גם בעלת הבית קיבלה על עצמה את האחריות ועליה לשאת בתוצאות.

2. לעירייה יש סמכות לתקן תקנות ולקנוס קנסות, ולכן אפילו אם מדובר על קנס העירייה רשאית להטיל אותו על הצדדים (בבא בתרא ח: שו"ע חו"מ רל"א,כז).

מסקנה למעשה

אם הסיפור שסיפרתם הוא נכון, מצד הדין אתם יכולים לפנות לעירייה. אבל אם ועד הבית מעוניין ללכת לפנים משורת הדין, ולא לחייב את האלמנה שבטח אין לה אמצעים, ולנסות להוציא מהקבלן את התשלום בדין תורה, מן הראוי לעשות כך.