הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

השבת גניבה שבוצעה בילדות

אדם שגנב בילדותו חייב להחזיר את הגניבה, אולם, אם החפץ אבד הוא אינו צריך להחזיר את שוויו. אם נהנה מהחפץ הגנוב לפנים משורת הדין ראוי שיחזיר את שוויו

השאלה

שלום 
אני זוכר שכשהייתי בן 10 וחבר בתנועת בני עקיבא, היה מקרה בו חבר שלי הציע ש``נמצא`` כסף באחד התיקים אשר היו אסופים בסניף (היינו שלושה חברים ואחד מהם הציע את הרעיון). אני לא כל כך התחברתי לרעיון ויכול להיות שאף הבעתי מחאה על כך , אך בסופו של דבר הוא (מי שהציע את הרעיון) פשפש באחד התיקים ומצא באחד מהם 20 שקל (כך זכור לי). לאחר שהוא לקח את ה20 שקל קנינו איתם קלפי משחק לכל אחד ושיחקנו עליהם. אני לא בטוח אך אני חושב שלאחר המשחק יצא שאני הרווחתי את רובם. 
למרות שאולי לא הייתי שותף אקטיבי לדבר העבירה גניבה זו מציקה לי כבר זמן רב ואני רוצה להוריד אותה מראשי. אין לי שום שמץ של מושג ממי נלקחו ה20 שקל האלו, גם לא אז ובטח ובטח לא עכשיו. 
אבקש לדעת איך ניתן לכפר/לתקן את המעשה 
תודה

התשובה

שלום וברכה 
ראשית, יישר כחך על שאתה מתחרט על כך שנהנית מכסף גנוב וברצונך לתקן את מעשיך!
 
אתה מתאר בשאלתך מצב שבו נהנית מדבר שנקנה בכסף שנגנב ע''י ילד אחר, והחפצים שנקנו בכספי הגנבה היו ברשותך.
 
לפי ההלכה אסור ליהנות מגזלה או גניבה שנעשתה ע''י אחר (שו''ע חשן משפט שסט, ב, שו''ע הרב גזילה סע' כ).
 
ולגבי השבת הגזלה: מכיוון שהיית קטן בשעת הגניבה ולא אתה גנבת אלא רק נהנית מהגניבה הטוב ביותר הוא שתתחרט על מעשיך ותחזור בתשובה. אך אתה פטור מתשלום משום שלא גנבת אלא רק נהנית מהגנבה, והגניבה אינה בעין (ודבר זה נלמד מק''ו ממה שכתבנו לקמן שאפילו הגזלן פטור מלהשיב את הגזילה שגזל בקטנותו אם החפץ כבר לא קיים).

נוסיף את הדין לגבי הגנב עצמו. במקרה שהגנב היה קטן (כלומר פחות מבר מצוה) בעת הגניבה:
 
הגמרא (בבא קמא פז, א) פוטרת קטן מעונשים על נזקים שגרם משום שאיננו בר דעת ואיננו מצפים ממנו לקחת אחריות על מעשיו. וכן כתב הרמב''ם (הלכות גניבה א, ח): "קטן שגנב... מחזירין דבר הגנוב ממנו, ואם אבדו אינו חייב לשלם... ואפילו לאחר שהגדיל". כלומר אם החפץ הגנוב עדיין קיים חייב הקטן (או לאחר שגדל) להחזירו לבעליו, אם יודע מיהו. ואם החפץ לא קיים אין מחייבים את הקטן, אפי' לאחר שגדל, להחזיר את שווי החפץ לנגזל. וכך נפסק בשו''ע (חשן משפט שמט, ג).
 
אמנם, יש מי שאומר שאם הקטן נהנה מהגניבה חייב לשלם את שוויה לבעלים (שו''ת שבות יעקב א, קעז. מובא בפתחי תשובה שם) אך להלכה חלקו על כך (ערך ש''י, פתחי חושן גניבה פרק ד הערה נו?, ראה שו''ת משפטי ארץ, גזל, עמ' 215). אעפ''כ, המשנה ברורה (שמג, ט) כתב שלפנים משורת הדין ראוי שיחזיר את הגזלה שגזל בילדותו או את שוויה.
 
במקרה שהגנב היה גדול בעת הגניבה:
 
אם ידוע לו ממי גנב חובה עליו להחזיר לו את הגניבה למרות שעבר זמן רב מאז הגנבה. ואם לא ידוע לו ממי גנב חובתו לעשות צרכי הרבים בכסף שגזל כגון לתרום סכום זהה לצדקה (שו''ע חו''מ שסו,ב).