הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

התקנת מצלמה בשטח ציבורי של בית משותף

הרב הלל גפן
זכותו של הציבור לעשות ברכוש הציבורי כרצונו, ולכן יכולים רוב תושבי הבניין להתקין מצלמת אבטחה, אמנם הם לא יכולים בהכרח לכפות על כולם לשלם על כך. כדי להבטיח שלא יהיה היזק ראיה אפשר לדרוש שרק אדם חיצוני, יהיה רשאי לבדוק את התיעוד במצלמה, וגם זאת רק אם יש חשד להתנהגות בלתי ראויה בשטח המשותף.

השאלה

בבנין מגורים התקינו מצלמה בשטח המשותף, המצלמה הותקנה לא עקב גנבות וכו', אלא כיון שבני יושב שם ומעשן והם רוצים למנוע ממנו לעשן שם, בקשר העישון דיברתי עם הבן שלא יעשן שם, אולם בכל זאת לא נח לי שיש שם מצלמה איני רוצה שידעו מה אני רוכש לבתי, מי מגיע אליו וכו' האם יש לי זכות להתנגד? תודה

התשובה

זכותו של אדם לפרטיות, ללא שהזולת יציצו למעשיו הפרטיים, נקראת בהלכה "היזק ראיה". אדם רשאי לדרוש הקמת מחיצה בין חצרו לחצר שכנו, ולחייב את שכנו להשתתף בהוצאות בניית המחיצה (שו"ע חו"מ קנז א), כדי שלא יוכלו להביט איש לחצר שכנו. אמנם יש לזכור כי מדובר בחצר פרטית, ולעומת זאת שאלתך מתייחסת לשטח המשותף בבניין. ואכן בחצר משותפת אין טענה של היזק ראיה, ושני השותפים משתמשים יחד בחצר. לכאורה בשטח המשותף בבנין השכנים היו רשאים לעמוד כדי לשמור שאדם כלשהו לא יעשן.

יחד עם זאת יתכן שלמצלמה יש דין שונה, כיון שבחצר משותפת יכול שותף לנצל זמן שבו שכנו אינו נמצא כדי להשתמש שימושים צנועים שאינו מעוניין ששכנו יראה, אבל מצלמה מצלמת כל הזמן ואינה נותנת רווח זמן כלשהו (ראה סברה דומה בבא בתרא ב,ב). מצד שני אני מניח שאין כוונה למישהו לעקוב אחר כל הזמן שהמצלמה מצלמת, אלא שכאשר ניכרים עקבות עישון בשטח המשותף יוכלו לבדוק את השעה הרלוונטית כדי לדעת מי עישן. כדי להבטיח שאכן כך ייעשה אפשר לדרוש שרק נציג של החברה המתקינה את המצלמה, או אדם חיצוני אחר, יהיה רשאי לבדוק מה צילמה, וגם זאת רק אם יש חשד להתנהגות בלתי ראויה בשטח המשותף.

 

האם רוב הדיירים רשאים להתקין חפץ בשטח  המשותף ללא הסכמת כל הדיירים?

ספר עמק המשפט (חלק ג', הלכות שכנים, עמודים שפא – שפח, על פי שולחן ערוך ורמ"א חו"מ קסג א) מחלק בין כמה סוגי צורך. דבר שהוא צורך גדול יכול אפילו דייר אחד לחייב את שאר הדיירים לעשותו (ראה שולחן ערוך חו"מ קסא א). דבר שאינו צורך גדול, ואין מנהג לעשותו, אין יכולת לחייב את הדייר המתנגד, אפילו אם הרוב מעוניינים באותו דבר. בדברים שיש ויכוח אם יש בהם צורך גדול הולכים אחר רוב הדיירים.

 

אמנם כל מה שכתבנו הוא לגבי היכולת לחייב בתשלום את הדייר המתנגד, אבל כאשר אין מחייבים אותו זכות הרוב לעשות ברכוש המשותף כרצונם, אלא אם כן נגרם לו נזק (עמק המשפט שם עמ' שפה). נראה לי שבמקרה שלנו אין כאן נזק ממשי לדייר המתנגד, אם יישמרו התנאים שביארנו לעיל, ולכן אי אפשר למנוע משאר הדיירים התקנת מצלמה בשטח המשותף.