הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

תשלום על גזל מצווה

הרב הלל גפן
מתפלל תרם כסף עבור פתיחת ההיכל, ובסופו של דבר אחר פתח. הרב המשיב ציין שאין חובה לשלם על גזל של מצווה מעין זו. אך מצד שני אין לו חובה לשלם את התרומה שהוא תרם.

השאלה

שלום הרב, האם ניתן לתבוע על גזל מצווה? קניתי פתיחת היכל השבת כדי לברך את אישתי והגבאי לא פתח את המנעולים לפני התפילה .שביקשתי ממנו את המפתח הוא בא בעצמו פתח את היכל את הסורג הפנימי ולאחר מכן גם את הספר תורה ובכך גזל ממני את המצווה לעיני כולם. האם ניתן לתבוע על גזל מצווה? תודה מראש

 

תשובה

תשלום עשרה זהובים על גזל מצווה

כתב שולחן ערוך חושן משפט סימן שפב:

"וכן מי ששחט חיה ועוף, ובא אחר וכיסה הדם שלא מדעת השוחט, חייב ליתן כמו שיראו הדיינים. ויש מי שהורה שהוא נותן קנס קצוב, והוא י' זהובים. וכן הורו שכל המונע הבעלים מלעשות מצות עשה שהם ראויים לעשותה, וקדם אחר ועשאה, משלם לבעלים י' זהובים... ובזמן הזה אין מגבין אותו, אבל אם תפס לא מפקינן מיניה".

מצד אחד אנו רואים את עיקר הדין שקבעו חכמים, שיש לשלם עשרה זהובים על גזל מצוה (מדובר בסכום עצום) שהדבר מוכיח על ערכה של מצוה, אך מצד שני היום אין נוהגים לגבות סכום זה.

האם על כל מצווה משלמים?

א. ישנם סייגים נוספים לחובת התשלום על גזל מצוה. המהרש"ל (ים של שלמה, ב"ק ח-ס) כתב שמדובר רק על מצוה דאוריתא, כמו כיסוי הדם, אבל לא על מצוה דרבנ (ובוודאי לא על מנהג שהוא רק משום מעלה וסגולה). מקורו אינו ברור (ועמד על כך קצות החושן שם), אבל נראה שהפוסקים קיבלו את דבריו.

 

 

ב. כמו כן מתבאר בסוגיא (מס' חולין פז-א) שהתשלום הוא לא על המצוה עצמה אלא על הברכה, ואם כן מדובר במצוה שמברכים עליה כמו כיסוי הדם. אך מצוה שאין מברכים עליה אין בה דין תשלומים.

 

ג. כמו כן כתב הסמ"ע (שפב-ה) שדין התשלום הוא בגוזל מצוה שהיתה מוטלת על הנגזל, כמו אדם ששחט חיה או עוף שמצוות כיסוי הדם מוטלת על השוחט. אבל אם אדם נתן לחברו בהמה לשחוט, ובא אחר ושחטה, הוא אינו חייב לשלם כיון שמצוות השחיטה לא היתה מוטלת על הראשון [משום שהוא אינו חייב לאכול בשר כלל].

מסקנה

נראה לי שעל פי כל הנ"ל אין יסוד לתביעה ממונית על פתיחת ההיכל, שאין זו מצוה דאוריתא ואין מברכים עליה, וגם אם כיבדו בה אדם מסויים היא אינה מוטלת עליו.

החזרת כספי התרומה

אם לא קיבלת את המצווה שתרמת עבורה,  אינך צריך לתת את התרומה שהתחייבת וגם אם כבר שילמת על המצווה, זכותך לתבוע מבית הכנסת את כספך חזרה, כיוון שזה היה הקדש בטעות. (שבט הלוי ח"ח סימן כה).