הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

דייר בבית משותף מסרב לאשר ביצוע תיקונים בביתו

הרב עמוס ראבילו
דייר לא רשאי למנוע מועד הבית לבצע תיקונים בדירתו הנדרשים לטובת שאר הדיירים והבניין, ואם יש לו טענות על כך עליו לדון בהם בבית דין. מצד שני ועד הבית לא רשאי לנקוט באלימות ולפגוע ברכוש הדייר כדי לבצע את התיקון הדרוש.

השאלה

בס"ד הרב שלום, שאלה בנושא שכנים: אני ועד בית של צד אחד (8 דירות) בבניין ברח' XXX בבני ברק המכיל 16 דירות. בבניין בוצעה בחודשים האחרונים הרחבה של הדירות במסגרת פרויקט משותף בוצע שלד הבנייה. עבור דייר אחד בצד שלנו שכרגע לא היו לו האמצעים הכספיים לבנות – נבנה שלד מסביב לדירתו בהשתתפות כלל הדיירים, והוא אמור להחזיר לכשירווח לו. הפרויקט של בניית השלד הסתיים בבריחת הקבלן עם כשלי בנייה ואיטום. בכל מקרה מתוכנן להכין רשימת טענות ושאלות הלכתיות להפנות לרב מוסכם. – אך הכנה זו לוקחת זמן ולא ניתנת לביצוע מהרגע להרגע. חלק מכשלי הבניה שגורמים לבעיות איטום זה צינורות של דודי השמש שחודרים את התקרה בקומת הגג. כשיורד גשם – המים זורמים דרך הצינורות ומביאים רטיבות כמעט לכל הדירות דרך הקירות. כועד הבית הבנו כי נדרש פתרון מהיר. לאחר התייעצות עם הרבה מומחים נראה כי הפתרון הכי יעיל זה הזזת הצינורות אל מחוץ לבניין (ללא חדירת תקרה וקירות). מדובר בעלות של כ 2000-3000 ₪ לדירה. יש הסכמה של 6 מתוך 7 דיירים (לדייר נוסף יש צנרת נפרדת אז לא רלוונטי). טענת הדייר שלא מסכים(זה שבנו לו): אני לא רוצה לשלם – זה אחריות של הפרויקט, ועד שתאשרו שאני לא משלם אף אחד לא נכנס אלי הביתה. השכן התייעץ עם הרב שלו שאמר לו ש"אנחנו לא צודקים ושנתמודד לבד עם הבעיה", הוא לא מסכים לומר מי הרב או לתת לי לדבר איתו לומר את הצד שלנו. השכן מנתק טלפונים ולא פותח את הדלת. טענת הועד: הפרויקט הסתיים, גם אם יש עילה שזה אמור להיות במסגרת הפרויקט – אתה מוזמן לתבוע את הפרויקט והמשתתפים בהתאם (וכן במסגרת ההידיינות מול הרב). אך כרגע הועד דורש פעולה מיידית של ביצוע מאחר ומדובר בתקלה עבור כלל הדיירים ובהתאם לחוק מספיק רוב רגיל כדי לאשר פעולה כזו, וכלל השכנים חייבים להשתתף. וההתחשבנות אח"כ מול הפרויקט – יכולה לבוא במסגרת הרשימה המסודרת של הטענות והליקויים מול הרב המוסכם.

הבעיה: התיקון חייב להתבצע באופן מיידי. לא ניתן להוציא את הצינורות של כל הדיירים ולהשאיר את שלו -הבעיה לא תיפתר.

נשמח לעצת הרב: 1. האם השכן חייב לשלם ולהסכים לביצוע? 2. לחילופין אם הוא לא מסכים – מאחר והשארת המצב הקיים – גורם נזק לשאר השכנים -האם ניתן לחתוך לו את הצינורות של הדוד שמש? איך להודיע לו על כך? 3. אם יש פתרון נוסף נשמח לשמוע. בתודה מראש

 

התשובה

1. לא ברור מהשאלה האם השכן היה שותף מלא לשיפוץ אלא שכעת אין לו כסף והשכנים האחרים הלוו לו את הסכום, או שמא הוא לא שותף, ואז אולי יוכל לטעון כלפיכם- 'לתיקוני שדרתיך ולא לעיוותי' ואין רצוני כלל לשלם או לקבל את העבודה. בהנחה שהשכן הוא שותף מלא הרי התקלה שהתרחשה היא לא מיוחסת רק לשאר השכנים אלא גם אליו ולכן עליו להשתתף בתיקון התקלה, לא כ"ש שאין לו שום רשות לגרום לנזקים לאחרים, ולמנוע מהם חיים תקינים. 

אמנם אפילו אם יש לו טענה ש'לתיקוני שדרתיך ולא לעוותי' מ"מ כל דייר בבית משותף חותם על הרשאה לועד הבית לגשת ולבצע תיקונים בדירה שלו לטובת כל הדיירים ועל דעת זה בא לגור שם, ואין לו רשות כעת למנוע את התיקונים בשום טענה שהיא (ראו לדוגמא בתקנון הבית המשותף שכתב מכון משפטי ארץ סעי' 16 אך נוסח דומה קיים בכל התקנונים). 

2. אין לכם לנקוט בדרך אלימה כזאת בלי אישור מיוחד ומפורש של בית דין, וכן אסור לכם להיכנס ללא אישור מבית דין כפי שעולה מסעי' 16 בתקנון הבית המשותף לציבור הדתי.

3. באמת מקרה ביש. כדאי לתבוע במהירות בבית דין על מנת לסיים את הפרשייה במהירות.