הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

גובה התשלום למודלית שלא סוכם עימה על שכר מראש

הרב הלל גפן
נערה בת 15 עבדה כמודלית עבור מאפרת. המאפרת לא אמרה לה מראש מה השכר והיא שמעה מחברה שהשכר הוא 500 שקלים. בסוף העבודה המאפרת רצתה לשלם רק 100 ש"ח. הנערה סירבה לפרסום התמונות הן בגלל המחיר והן בגלל שלא היתה מרוצה מהופעתה. בנוגע לגובה השכר- המאפרת לא אחראית למה שנאמר ע"י החברה לנערה, והיא יכולה לשלם רק את הסכום הפעוט יותר. ואם הנערה מסרבת לפרסם את התמונות (המאפרת לא מנסה לחייבה לכך) לא מגיע לנערה כלל שכר, ויש מקום למאפרת לתבוע על אובדן זמנה וטרחתה.

גובה התשלום למודלית שלא סוכם עימה על שכר מראש

 

 

השאלה:

בס"ד שלום וברכה מקרה שארע בין מאפרת לנערה. הנערה הסכימה להיות משמשת כמודלית לאיפור שהמאפרת תשתמש בזה להעלאת תמונות באינסטגרם של המאפרת בתמורה של 250₪. שכך היא הבינה מחברתה שגם היא שימשה כמודל. ועל דעת זה היא הסכימה לשמש כמודל. המאפרת בפועל שילמה לנערה רק 100₪ בטענה שהיא לא אמרה כך למרות שחברתה אמרה שכך היא אמרה. האיפור והתמונות ארכו כ5 שעות. הנערה לא הייתה מרוצה מהמראה שלה וכל שכן מהתמונות. והיא אינה מעוניינת שהמאפרת תעשה בתמונות שימוש. המאפרת מבקשת מהנערה שתחזיר לה את ה100₪ ובתוספת של 50₪ על עוגמת נפש. לטענת הנערה ניא סבלה מאוד במהלך האיפור שארך כ5 שעות. ומה גם שהוריה שמעו על כך התרעמו מאוד עלכך שמאפרת בוגרת לא ביקשה רשות מהוריה. מדובר בנערה בגיל 15 בת ישראל תלמידת סמינר. בית הדין מתבקש להכריע בסוגיה בבקשה. בכבוד רב שמואל

תשובה:

 

1. בית הדין אינו יכול להכריע בסוגיה כל שהיא ללא שמיעת שני הצדדים, והאמור כאן הוא רק חוות דעת על פי מה שנראה משמיעת צד אחד בלבד.

 

2. לפי מה שהבנתי מהשאלה, המאפרת לא התחייבה לנערה סכום כלשהו, והנערה הסתמכה על מה שחברתה אמרה לה. אמירה זו אינה יכולה לחייב את המאפרת, כפי שנפסק בשו"ע חושן משפט סימן שלב-א: "אמר לשלוחו צא ושכור לי פועלים בשלשה והלך ושכרן בארבעה, אם אמר להם השליח ... שכרכם על בעל הבית, נותן להם בעל הבית כמנהג המדינה. היה במדינה מי שנשכר בג' ומי שנשכר בד', אינו נותן להם אלא ג' ויש להם תרעומת על השליח". רואים בסעיף זה שדברי השליח שבעל הבית התחייב לשלם ד' דינרים אינם מחייבים את בעל הבית, והוא משלם כמנהג המדינה.

אבל אם החברה יכולה להעיד בבית הדין שהמאפרת שלחה אותה למצוא מודלית, ואמרה לה שהמודלית תקבל 250 ₪, יש לברר דבר זה בבית דין.

 

3. אם אכן מנהג המדינה הוא לשלם 250 ₪ יש יסוד לתביעה מהמאפרת, כפי שנראה מהסעיף הנ"ל. אם הנערה מסכימה שהמאפרת תעשה שימוש בתמונות בתמורה למחיר הנ"ל.

 

4. על פי דין תורה נערה בת 15 היא בוגרת לכל דבר, ואין צורך לבקש רשות מהוריה. על פי חוקי המדינה בהופעות ציבוריות ובסרטוני פרסומת, ניתן להעסיק ילדים שטרם מלאו להם 15 שנים רק על-פי היתר מיוחד ממשרד העבודה ואישור מההורים.

 

5. אם הנערה לא מסכימה שיעשו שימוש בתמונות, (לא נכנסנו לדיון האם התמונות שייכות למאפרת או לנערה כי אנו מבינים שהמאפרת לא תעשה בתמונות שימוש בניגוד לרצונה ורצון הוריה) אין לה שכר וצריכה להחזיר את הכסף שקבלה. ויש יסוד לתביעה שמגיע למאפרת פיצוי על טרחתה ובזבוז זמנה מצד לך ואבוא אחריך (יד,א).