הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

תחרות על משרת ר"מ בישיבה

אני לומד בישיבה כבר 19 שנים, לאור העובדה שהישיבה ברובה מתבססת על כספי ציבור, האם לראש הישיבה יש יכולת לקבוע על בסיס אישי מי יהיה ר"מ?

שאלה:

אני לומד בישיבה כבר 19 שנים ומלמד בה בקבוצות קטנות. ביקשתי מראש הישיבה כבר לפני חמש שנים ללמד בה, אך נעניתי בשלילה. בתחילה חשבתי שאין מקום אך במרוצת השנים נתמנו רמי"ם חדשים על פני. שאלתי את ראש הישיבה והוא טען שהוא לא רוצה טיפוסים שקטים כמוני. אני מלווה את הישיבה מאז הקמתה ומשפחתי וילדי גרים בעיר בה הישיבה נמצאת, ועזרתי רבות בביסוסה של הישיבה מבחינת תלמידיה וגיבוש הצוות החינוכי שלה. שאלתי האם לאור העובדה שיש רבים מצוות הרמי"ם כמוני וראש הישיבה מודה שאני מוכשר ללמד, אין בהתכחשות לפנייתי דין עני המהפך בחררה. בפרט לאור העובדה שחיפוש מקום עבודה במקום אחר קשה לי. וכן לאור העובדה שהישיבה ברובה מתבססת על כספי ציבור, האם לראש הישיבה יש יכולת לקבוע על בסיס אישי שלומי מתאים. באם יש צורך בעוד פרטים לראות את התמונה בשלימותה אשמח להוסיף.

 

תשובה:

שאלתך נוגעת לסוגיית ''עני המהפך בחררה''. איסור זה נוגע להקדמת אחר העומד לסגור עסקת מכר או עבודה. 

במקרה דנן נראה היות וראש הישיבה מלכתחילה אינו מעוניין בשלב זה בעבודתך הרי שאין כל בעיה שיבואו אחרים וינסו את מזלם. איסור עני המהפך בחררה חל רק כאשר נסגר הסכם העסקה עם עובד (רמ''א רלז,א). וגם אז האיסור הוא על העובד המתחרה ואילו על המעביד אין איסור לחפש עובד אחר (שו''ת מהר''ם אלשיך סז; שו''ת מהרש''ל לו). יש מי שכתב שגם על המעסיק יש איסור לשתף פעולה עם מבקשי עבודה מתחרים (ראה פתחי חושן גניבה פרק ט הערה לב) אך זהו דווקא מי שכבר היה מוכן להעסיק וכעת מראיין מתחרים נוספים. במקרה זה רה''י דחה את שירותיך בלא קשר למתחרים. נציין שבמיוחד במקרה זה יש לראש ישיבה סמכות וחובה עליו לקבוע את טובת הישיבה ולבחור את הרבנים לפי הבנתו ואין לו חובה להעסיק כל אדם שראוי ללמד גם אם הוא סמוך אליו ומוכר לו (ראה שו''ת מנחת יצחק ד,עה ופד''ר ח עמ' 152). 
יש מקום לצרף גם שיקולים נוספים בהלכה לעניין, אך אלו עיקרי הדברים, ונברכך שבעזרת ה' ימציא לך הקב''ה פרנסתך ממקום אחר ותזכה להרביץ תורה כאוות נפשך.