הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מוסכניק שקלקל במקום לתקן

הרב עמוס ראבילו
אומן שהתרשל במלאכתו ולא ביצע אותה כראוי חייב לשלם על נזקיו.

רכב שניתן לתיקון וחזר יותר מקולקל

השאלה:

 שלום ברכב של בתי נדלקה מנורה צהובה המורה על תקלה כל שהיא בזמן הנהיגה. בו בזמן הנהג עצר את הרכב מחשש לא ידוע הוזמן גרר ולאחר בירור טלפוני עם בעל המוסך שאישר שהוא מומחה לטפל במכונית מסוג הנ"ל הועבר הרכב לאותו מוסך כמובן על גבי משאית גרר. באבחנה ובדיקה מקצועית של איש המקצוע את הרכב קבע חד משמעית ש 2 או 3 מתוך 6 מתזי הדלק שמספקים דלק למנוע התקלקלו והם הם שגרמו לתקלה המדוברת. בהתייעצות עם איש המקצוע שהוא למעשה הבעלים של המוסך סוכם שבעל הרכב יספק את המתזים הפגומים על חשבונו ועלות התיקון והעבודה אכן תחול על בעל הרכב והרכב יתוקן באופן מוחלט, לציין שלא הוזכרה שום הערה על כך שיתכן ויקרה למנוע משהו חמור. לציין שכבר הוזמנו המתזים החדשים והיו אמורים להגיע תוך מספר ימים בודדים. לציין שהרכב היה מניע ויכול לנסוע וגם כאשר איש הגרר הוריד את הרכב למוסך הרכב היה מונע נוסע וחי. מזמן הגעת הרכב למוסך ועד ל4 ימים אחרי כן מתקשר בעל המוסך ומודיע שהרכב לא מניע ויש חשש שהלך מנוע, אין לי שמץ של מושג איך ומה קרה למנוע שהגיע למוסך עובד וחי ולאחר 4 ימים המנוע נדם. על פי עדויות של בעל המוסך הוא הניע את המנוע ונהג ברכב מס פעמים שיתכן שהיה חשש גבוה להשבתת המנוע עקב השימוש הלא אחראי מצד בעלי המוסך. אשמח לקבל תשובה.

 

תשובה

לא ניתן לענות על שאלות בדיני ממונות ללא שמיעת שני הצדדים. במקרה שלפנינו במיוחד כי אנו לא יודעים מה טוען בעל המוסך. ולכן אין ברירה אלא להביא את הדין לפני בית דין, ואנו נענה על השאלה באופן כללי.

אומן שהתרשל בביצוע עבודתו

בשאלה זו עסקנו בשאלות קודמות ואני מצטט ממה שכתבנו שם:

"הגמרא במסכת ב"ק צט: כותבת שאומן חייב על נזקיו. אם הוא אומן מומחה הוא חייב על הנזקים שעשה רק אם מקבל שכר, ואם הוא לא מומחה הוא חייב גם על נזקים שעשה כשעבד בחינם. וכן פסק השולחן ערוך חושן משפט סימן שו סעי' ד".

מסקנת ביניים

אם היתה פה רשלנות מטעם בעל המוסך שנהג ברכב לא תקין, וכתוצאה מנהיגה זו אירע הנזק- בעל המוסך חייב לשלם.

ויכוח על העובדות

אם בעל המוסך טוען שהרכב לא היה תקין עוד קודם, והקלקול אירע עוד קודם ללא קשר להתנהלות שלו, ובעצם ראש המנוע היה הרוס קודם, ויש ויכוח על העובדות, בית הדין יצטרך לשמוע מומחה שיכריע בין שתי הגרסאות (על סמכותו של עד מומחה להעיד על המציאות ראה כאן http://dintora.org/publication/31). המומחה יצטרך לומר האם העובדה שנסעו ברכב ללא נתזי דלק תקינים יש בה בכדי לגרום להרס המנוע כולו, או שמא המנוע היה מקולקל עוד קודם.