הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם זה מוסרי לקנות דירה להשקעה כאשר זה גורם לעליית מחירי הדירות?

הרב אורי סדן
האדם הפרטי לא יכול להשפיע על מחירי הדיור בארץ ורק הממשלה יכולה לעשות כן. לכן אין בעיה מוסרית בקניית דירה להשקעה.

האם זה מוסרי לקנות דירה להשקעה?

שאלה

 לאחרונה נפוץ להשקיע בקניית דירה שניה להשקעה. חשבתי על כך   שדבר זה סותר את המצווה של "וחי אחיך עמך"(גם אם לא באופן ישיר). הואיל ולדעת הרבה מומחים אחד הגורמים לעליית מחירי הדיור הוא ריבוי המשקיעים בשוק הנדל"ן. דבר המקשה על זוגות חסרי אמצעים לקנות דירה. אודה לדעתך בנושא.

תשובה

 אכן, חז"ל היו מודעים היטב לבעיית יוקר המחיה והאפשרות של הסוחרים להשפיע עליו. לכן ההלכה אוסרת הפקעת שערים (ראה מגילה יז ע"ב המכנה את מפקיעי השערים בשם רשעים), מעניקה לציבור כלים להתמודד עם סוחרים המבקשים להשפיע על המחירים בדרכים שאינן הוגנות (בבא בתרא פט ע"א "מעמידין אגרדמין לשערים, מפני הרמאין") וגם תיקנה תקנות מסחריות אשר מטרתן שמירה על רמת מחירים סבירה של מוצרי יסוד (בבא בתרא צא ע"א). אולם למעט במקום בו חז"ל כאמור תיקנו תקנות ספציפיות ההלכה אינה דורשת מהאדם לפעול באופן המנוגד לאינטרסים העסקיים שלו, כל עוד הוא אינו פוגע באחרים, ומפריש חלק ניכר מרווחיו לנזקקים.

יתכן הסיבה לכך נובעת מההנחה המקובלת שכאשר כל אדם יפעל מתוך דאגה לאינטרסים העסקיים שלו, כך יטב לכלל (הנחה זו התבארה בהרחבה בספרו של אדם סמית' 'עושר העמים'). המשק כולו יתפתח ומהפירות ניתן יהיה להאכיל את העניים. כאשר המשק לא מתפתח ולאדם אין רווחים המפסידים הראשונים יהיו חסרי האמצעים. לכן גם כאשר המחירים גבוהים ההלכה אינה דורשת מהאדם למכור תבואה במחירים הנמוכים ממחיר השוק, שכן מנדיבותו לכאורה יהנו בעלי ממון שישיגו תבואה במחיר זול, עם זאת ההלכה רואה בעין יפה את מי שדוקא בתקופות אלו פותח את ליבו את כיסו ואת מחסניו ומחלק לחסרי אמצעים (בבא בתרא ח ע"א). כפי שציינתי קודם חז"ל לא נמנעו מלתקן תקנות אשר מגבילות את הפעילות העסקית בניסיון לשמור על זמינות של מוצרי צריכה במחיר סביר, אולם תקנות אלו נעשו באופן מושכל תוך בחינה של רווח והפסד של ההתערבות במחיר השוק.

ומן הכלל אל הפרט: אם בנוגע לדירה ספציפית אתה יודע שאם לא תקנה אותה בעצמך, יקנה אותה זוג חסר אמצעים, יש מקום לגמול עמהם חסד ולוותר על הדירה. אולם שאלתך כללית יותר והתייחסה לשוק הדירות כולו. הימנעות של אדם בודד מקניית דירה אינה משפיעה על מחירי הדיור, שכן אחת ההגדרות של תחרות משוכללת היא שאף אחד מהשחקנים אינו יכול להשפיע על המחירים לבדו. בהחלט סביר שבמקומך יקנה את הדירה משקיע אחר, באותו מחיר, אשר יתרום את תרומתו הצנועה לעליית מחירי הדירות, ושאיפותיך הנדיבות לא יבואו לידי מימוש. המדינה אמנם יכולה להתערב ולמנוע את רכישת הדירות על ידי המשקיעים, או לתמרץ באופן שלילי את המשקיעים, אולם הדבר יעשה רק אחרי בחינה של מכלול השלכות ההתערבות. במקרה בו עוסקת שאלתך הורדת כמות הדירות שנקנו לצרכי השקעה מצמצמת את היצע הדירות העומדות להשכרה ולפיכך היא תגרום לעליית מחירי השכירות, אותם משלמים בין השאר הזוגות שלהם אין כל אפשרות לקנות דירה.

לסיכום, אתה יכול להשקיע את כספך באופן הגון בכל אפיק השקעה כשר אותו אתה רואה לנכון. אם תקנה דירה תשכיר אותה במחירים הוגנים למי שצריכים אותה, ומרווחיך חלק בנדיבות לב לנזקקים.