הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם מותר למוכר שהזמין וקיבל עבור קונה מצר, לחזור בו ולא למכור את המוצר?

הרב עמוס ראבילו
לאחר התשלום אסור לחזור בו, בין אם משום 'מי שפרע' ובין אם משום שיש קניין סיטומתא.

האם מותר למוכר שהזמין וקיבל עבור קונה מצר, לחזור בו ולא למכור את המוצר?

שאלה

אני סוכן שעוני יוקרה. ראובן הזמין אצלי שעון, שלא היה ברשותי באותו עת, ואף הקדים את הכסף במזומן. (כפי שאני דורש לפני הזמנות מסוג זה) ביצעתי את ההזמנה אצל היצרן וקיבלתי את השעון אצלי. לפני שהייתי אמור להעביר לו את השעון פרצה בנינו מריבה, ואינני מעוניין כעת לספק לו את השעון. אני רוצה להחזיר לו את כספו, ושיעזוב אותי לנפשי. האם מותר לי לעשות זאת מבחינה הלכתית?

תשובה

מהשאלה עולה שאתה מוכר, וראובן קונה (לא שאתה שליח עבור ראובן).

לקוח שהזמין מוצר ושילם כבר כסף, המוכר לא רשאי לחזור בו, ואם הוא חוזר עליו נאמר: "מי שפרע מדור המבול ... הוא יפרע ממי שלא עומד בדיבורו" (שולחן ערוך חו"מ רד,א)

הרחבה ודיון במקורות

גם אם מכר דבר שלא נמצא ברשותו הדין דומה, וכך כתב השולחן ערוך (חו"מ רט,ו):

הפוסק על שער שבשוק, וקיבל דמים, ולא היה אותו המין שפסק עליו ברשות מוכר, חייב לקנות וליתן ללוקח מה שפסק; ואם חזר בו, מקבל מי שפרע.  

הש"ך (רט,יג) והסמ"ע (רט,כג) לפי הסבר נתיבות המשפט (רט,ט) נחלקו האם במקרה כזה נחשב כדבר בא לעולם. לדעת הסמ"ע אם יצא השער כאילו בא לרשותו של המוכר ולכן אם עשה קניין חליפין- היה קונה לגמרי, ואם עשה קניין כסף קונה רק לעניין 'מי שפרע', ואם לא יצא השער אין אפילו 'מי שפרע'. לעומת זאת לדעת הש"ך בין אם יצא השער ובין אם לא יצא השער יש מי שפרע בלבד ואין קניין גמור אף אם עשו קניין חליפין. להלכה, הנתיבות הכריע כמו הש"ך, והקצות (רט,ט) כמו הסמ"ע.

יש לדון האם במציאות של זמננו נחשב כ'יצא השער' או לא. ונראה שבמציאות שתיארת שאתה קונה מהיצרן כנראה יצא השער (אם אין זה נקרא יצא השער עליך להיות מודע לכך שישנו איסור ריבית בעסקה מעין זו).

אפילו אם נגיד שאין הדבר כן ונחשב שלא יצא השער, כיוון לפי דינא דמלכותא העסקה קיימת ועליך לספק ללקוח את המוצר (חוק הגנת הצרכן) יש להחמיר כמו הש"ך בעניין זה[1].

 

[1] היה ניתן לומר שיהיה קניין גמור מכח סיטומתא ולחלק מהשיטות יש סיטומתא גם בקניין כסף (פתחי חושן קניינים פרק י הערה ג) אולם בדבר שלא בא לעולם כתב תשורת שי סימן מב שאפילו אם נאמר שכסף יכול להיות סיטומתא בדבר שלא בא לעולם אין קניין. אמנם ייתכן שמצד דינא דמלכותא נעשה קניין בהרבה דרכים אחרות ולא מצד הכסף דווקא כגון בעצם ההזמנה וההסכמה של המוכר לספק את הסחורה והכסף הוא רק תנאי, ואז יש קניין סיטומתא, וכיוון שישנה מחלוקת אחרונים גדולה ברור שיש להחמיר כמו הש"ך.