הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

פיצויים לחולה על תור לרופא שבוטל

הרב אסף מישור
אדם קבע פגישה עם חברו וביטל אותה. אם חברו הוציא הוצאות כדי להגיע לפגישה, המבטל חייב לפצות אותו על ההוצאות הישירות. זאת, למעט במקרה שהמבטל היה אנוס. לאור זאת, גם רופא שביטל תור, אם עשה זאת באופן שרירותי, יהיה חייב לפצות את המטופל.

שאלה

אני תושב חו"ל ללא ביטוח בריאות מסודר. לאחרונה חליתי ונזקקתי לבקר אצל רופא. קבעתי תור לרופא ע"י תשלום מיוחד, ובשביל להגיע אליו הוצאתי הוצאות נסיעה, החסרתי יום עבודה, וגם בזבזתי זמן יקר.

כאשר הגעתי אל הרופא הוא אמר לי שהוא חייב לטפל במישהו דחוף יותר ובגלל שמאוחר, אין סיכוי שיטפל בי וכדאי שאחזור הביתה.

נפגעתי מזה מאוד, איך יתכן שאומרים לי לבוא ואח"כ דוחים אותי? האם הרופא צריך לפצות אותי על הנסיעות, על יום העבודה, ועל בזבוז הזמן? תודה רבה.

תשובה

ראשית נציין שבמקרה כזה על הפוסק לשמוע את שני הצדדים (ראה שו"ע חו"מ סימן יז, ה). לכן, נענה לשאלתך באופן כללי:

חזרת הרופא ללא סיבה מוצדקת

על פי ההלכה אדם שהושכר למלאכה יכול לחזור בו (שו"ע חו"מ שלג, א), אך ב'דבר האבד' דהיינו דבר שמעסיקו לא יכול להמתין ולעשותו במועד מאוחר יותר, אינו יכול לחזור בו (של"ג,ה ובסמ"ע שם סקי"ז). דבר האבד אינו רק איבוד ממון, אלא כל דבר החשוב למעסיק, וע"י חזרת הפועל אם לא יעשה בזמנו, הרי זה כדבר האבד (שם).

לכן, במקרה שלפנינו הצדק איתך, ואסור היה לרופא לחזור בו מלקבל אותך לתור שקבעת המהווה סיכום ביניכם, והיה עליו לקבל אותך במועד מאוחר יותר באותו היום. מה גם שלרופא יש מצווה לרפא ('ורפא ירפא', או 'השבת אבידה') ויתכן שמצווה זו אינה מאפשרת לו לחזור בו כלל ועיקר.

תשלום על ההוצאות

במקרה רגיל, אין מחייבים בהחזר הוצאות (חו"מ יד,ה). אך במקרה בו אחד הצדדים הזמין את חברו ('לך ואני אבוא אחריך') והלה לא הגיע- מחייבים (שם). ולכן, כיוון שאתה הוצאת הוצאות נסיעה כדי להגיע לתור, כפי שסוכם, והרופא ביטל את התור, הרופא חייב לפצות אותך על הוצאות הנסיעה. אמנם, אין לחייב את הרופא על יום העבודה שהפסדת ולא על בזבוז זמנך, משום שביטול יום עבודה הוא מניעת רווח בלבד וגרוע מגרמא בנזיקין שפטור (עיין ש"ך חו"מ ס"א סק"י, וסימן קכג, סקכ"א, ופד"ר ג, עמ' 35)

תשלום במקרה של אונס

אם הסיבה לביטול התור היא שהרופא היה צריך לטפל טיפול ארוך בחולה אחר, במקרה של פיקוח נפש ברור שהרופא אנוס, ובמקרה כזה נחלקו הדעות: יש אומרים שהאנוס פטור מלפצות (ראה פד"ר ג, מעמ' 18) ויש מחייבים (שו"ת הרמ"א סימן יב). למעשה נפסק שיש לפטור (בפד"ר שם ע"פ ישועות ישראל יד, ה).

במקרה שלא היה מדובר על פיקוח נפש אלא על תור אחר שהתארך בלבד, יש לבחון כל מקרה לגופו האם הוא מוגדר כאונס או לא, וקשה לתת בזה כללים.

סברה נוספת לפטור את הרופא היא אם יש מנהג שכאשר יש חולה דחוף, הרופא מקדים אותו גם במחיר דחיית חולים אחרים לזמן מאוחר יותר. במקרה כזה כל מטופל מגיע לטיפול בידיעה שכשיהיה מקרה אחר דחוף יותר הרופא יצטרך לטפל בו ראשון. ולכן, אין מקום לחייב את הרופא כיוון שהייתה כאן הסכמה.

 

התשובה נכתבה ע"י הרב אסף מישור, ונערכה ע"י הרב חיים בלוך והרב עמוס ראבילו