הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

שאלות שונות בין שוכר ומשכיר

שאלות בין שוכר ומשכיר

שאלה

לכבוד הרב שליט"א רציתי לשאול : א. סכום החשמל אחרי שביררתי עם הרבה אנשים יוצא לנו כמעט כפול מכל אחד אחר. בנוסף, היתה תקופה שלא היינו בבית בגלל שאשתי ילדה ובתקופה הזאת יצא לנו חשמל יותר מהשכנים שלנו שהם היו בבית כל התקופה הזאת {כמובן שבדקתי שהמוצרי חשמל בבית לא פועלים,} המשכיר טוען שהוא בדק עם כמה אנשי מקצוע ואמרו לו שהמונה תקין, השאלה מה עושים והאם הוא מחוייב לפתור את הבעיה, ואם הוא לא מוכן מה עושים? ב. חובת הדברה על המשכיר או על השוכר? ג. מכונת הכביסה לא מורידה כתמים ואני צריך ללכת כל יומיים שלושה לחמי להפעיל מכונות ולייבש אותם השאלה האם המשכיר מחויב לתקן זאת ומה עושים אם הוא לא מוכן והאם אפשר לקזז זאת מהשכירות? תודה רבה

תשובה

א. חשבון חשמל גבוה

אם יש לכם מונה נפרד עליך לשאול את חברת החשמל איך מוודאים שמישהוא לא התחבר אליך ומשתמש בחשמל על חשבונך. אם אין לכם מונה נפרד כלפי חברת החשמל אלא יש יחידת דיור, צריך להזמין חשמלאי מומחה המקובל עליך ועל המשכיר כדי שיבדוק ויגיד מה הסיבה לחשבון הגבוה. התשלום עבור הבדיקה- מוטל על המשכיר כיוון שהוא רוצה להוציא ממך את הסכום של חשבון החשמל ואתה טוען שלא השתמשת בחשמל ועוד לא קנית אותו, ואתה מביא ראיה ו'רגלים לדבר' שאכן לא השתמשת, לכן עליו להוכיח שהשתמשת על ידי בעל מקצוע שמקובל גם עליך. חשוב לזכור פעמים יש תקלות בחברת חשמל כמו כרגע בירושלים יש חשבונות מים ענקיים וחברת גיחון טוענת הכל תקין.  

ב. הדברה

אם מדובר בתנאים חיצוניים שגרמו לביאת המזיקים- בור ביוב פתוח של העירייה שמאפשר לג'וקים ולעכברים לצאת חופשי, גינה ציבורית המאפשרת לנמלים לבנות קינים ענקיים וכדומה- אין זה באחריות המשכיר, ועל השוכר לעשות הדברה וריסוס ודומה הדבר לניקיון המוטל על השוכר ולא על המשכיר, אך אם הסיבה היא חורים וסדקים בבית שמאפשרים למזיקים להיכנס, או עובש ורטיבות או רקבון של צינורות שגורמים למזיקים מסוגים שונים-  אז אם הרגילות היא להזמין מדביר ולא לתפוס את המזיקים לבד בעזרת אמצעים פשוטים שיש בכל חנות אזי האחריות על המשכיר (ראו בעמק המשפט הלכות שכירות סימן נד עמו' תרעג-תרעד, וראו 'אמונת עיתך' 99 עמו' 28).

ג. מכונת כביסה

אני מבין שכתוב בחוזה שמשכירים דירה מרוהטת כולל מכונת כביסה, אחרת לא ברור שהמשכיר אחראי לתקינות המכונה.

בדרך כלל אם תנקה את הפילטר של המכונה דבר שקל מאוד לעשות, הבעיה תיפטר וכך אין זה מוטל על המשכיר אלא על השוכר כי לא צריך עבור זה אומן. חוץ מזה יש עוד טיפים רבים שתוכלו למצוא ברשת האינטרנט בקלות איך לגרום למכונה לחזור ולהוריד כתמים בקלות, ורובם עובדים ועוזרים.

חוץ מזה, אנשים רבים נוהגים לרסס מסיר כתמים על כל כתם ורק אז להניח במכונה. כיוון שזו התנהגות רגילה בהחלט גם אם המכונה של חמיך טובה בהרבה עדיין אין זה אומר שהמכונה של המשכיר לא תקינה ולכן נראה שאין לו חובה לתקן.

רק אם כל הדברים הללו לא עזרו, אז תלוי באילו כתמים מדובר: אם מכונת כביסה משומשת רגילה היתה מורידה כתמים מעין אלו, הרי חלק מהשכירות הוגדרה כמכונת כביסה ועתה היא לא תקינה ועל זה הוא שילם יותר עבור דירה מרוהטת. החובה של המשכיר לתקן היא כאשר מדובר בעיקר גדול בישיבת הבתים וכאשר מדובר בתיקון של אומן, והרי לא ניתן לגור בימינו ללא מכונת כביסה ואם התחייב לספק מכונה כזאת זהו עיקר גדול. אבל אם מכונת כביסה רגילה משומשת לא היתה מורידה את הכתמים הללו ורק מכונה חדשה מורידה וכדומה- אין זה מוטל על המשכיר.