הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית

החזר נסיעות לבחור ישיבה בשל"ת

הרב אלעזר גולדשטיין
חייל הנוסע חינם בשל"ת יכול לקבל ממקום העבודה את דמי הנסיעה לפי תעריף האוטובוס גם אם הוא לא משלם אותו בפועל. אולם במידה והמעסיק דורש קבלות, יש לראות בכך תנאי בחוזה העבודה, ויש להביא לו את הקבלות האמתיות.

השאלה

אני בחור ישיבה הנושא כרטיס של"ת המאפשר לי נסיעה חינמית, עובד מידי פעם בתור מלצר ומקבל תשלום בצ'ק (עם טופס 101). שאלתי האם אני זכאי לתבוע החזר תשלום נסיעות על אף שנסעתי חינם? האם זה משנה אם הוא תובע קבלה או לא תובע קבלה אל אמצעי תחבורה כלשהוא?

התשובה

שלום וברכה,

שאלתך נוגעת בשאלה כיצד להתייחס לדמי נסיעה, כהטבת שכר או כהחזר הוצאות?

במקרה שלך נראה שיש להתייחס לנסיעתך כמי שמשלמים עליו שני מעסיקים: הצבא והמעסיק. הרי לדוגמא אם תיסע ברכב לא תקבל החזר מהצבא אלא רק מהמעסיק שלך (בגובה דמי נסיעה באוטובוס).

הגאון הרב זלמן נחמיה גולדברג (תחומין יט, עמ' 271) הוכיח ממשנה בכתובות (יב, א) שניתן לקבל התחייבות כפולה משני מעסיקים לאותה הטבה. לאור זאת, הוא קובע שגם אם לא נוסעים בפועל ניתן לקבל את החזר הנסיעה כיון שהוא נחשב לחלק משכרו של העובד. 

 
לאור כל זאת יש לראות בהחזר נסיעות הטבת שכר, וניתן להשוות את זה לדמי הבראה ביגוד וכד' שהם תנאי העבודה ואינם תלויים במימוש ההטבה. סכום ההחזר נקבע על פי עלות נסיעה באוטובוס בכוח ההסכם עם ארגוני העובדים, וזהו מנהג המדינה על דעתו אתה נשכר.

 

לכן למעשה נראה שאתה יכול לקבל ממקום העבודה את דמי הנסיעה לפי תעריף האוטובוס גם אם אתה לא משלם אותו בפועל. אולם במידה והמעסיק דורש קבלות, נראה שיש לראות בכך תנאי בחוזה העבודה, ויש להביא לו את הקבלות האמתיות.

 

אתה מוזמן לעיין בעוד תשובות בנושא בשו"ת משפטי ארץ חלק ראשון (עבודה, גזל, נזיקין, זכויות יוצרים) עמ' 88-93.