הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

קניית כיסא לשימוש אישי בבית ספר מכספי מעשר כספים

אם ברצונך לתרום את הכיסא לתלמוד תורה ואפילו אם תעזוב את עבודתך שם תשאיר את הכיסא בידי המוסד, מותר לך להשתמש לצורך כך בכספי מעשר, כי תלמוד תורה היא מצווה.

מעשר כספים

שאלה

שלום רב,

אני משמש כמלמד בבי"ס ממ"ד יסודי.

לשם חיזוק הלימוד והמידות הטובות בקרב התלמידים אני נוהג לרכוש פרסים ממעשרות כספים (לאחר שנועצתי בכך עם רב שהורה לי שניתן להשתמש לשם כך במעשרות כספים).

שאלתי היא: האם אני יכול ללכת עם עיקרון זה, של שימוש במעשרות כספים לשם חיזוק הלימוד, 'צעד אחד קדימה', ואסביר את דבריי לקמן:

אני עובד בכיתה הרבה מעבר לשעות ההוראה, ובמהלך עבודתי זו אני יושב על כיסא סטנדרטי בביה"ס. מפאת שעות העבודה הרבות תוך כדי ישיבה, לשם הנוחות ולשם בריאות הגב (ישיבה ממושכת בצורה לא נכונה עשויה לפגוע בגב התחתון), רכשתי זה עתה כיסא אורתופדי בסכום גבוה (900 ש"ח בערך).

כיסא זה נועד כאמור לשרת אותי לשם עבודת הקודש בהוראה.

התלבטתי האם יש מקום לדון הוצאה זו או לפחות חלקה כמעשרות כספים.

לתשובתכם אודה.

הכיסא שרכשתי נמצא בכיתה בבית הספר לרווחת כל המורים שילמדו בכיתה, והוא לא נמצא אצלי בבית לשימושים אחרים.

בתודה מראש

תשובה

שלום רב ובהצלחה במלאכת הקודש של חינוך ילדי ישראל.

מעמדו ההלכתי של מעשר כספים

נחלקו הפוסקים אם חיובו מן התורה, מדרבנן, או שאינו אלא מנהג בלבד. הכרעת הפוסקים בני זמננו (שו"ת יחוה דעת ג,עו. וכן בשו"ת ציץ אליעזר ט,א,א) היא שמעשר כספים אינו אלא מנהג, ומחייב רק את מי שקיבל אותו עליו. מדבריך ניכר שנהגת במנהג טוב זה, ועל כן עליך להפריש סכום זה כל עוד לא עשית התרת נדרים בפני שלושה.

המטרה לשמה אתה רוצה להשתמש בכסף המעשר היא מצווה, וגם בזה דנו הפוסקים – האם מותר להשתמש בכספי מעשר לצרכי מצווה או רק לצורך צדקה לעניים. היות וכבר הקדמנו שרמת החיוב של מעשר כספים היא נמוכה, נראה שניתן לסמוך על הדעות (ש"ך יו"ד ס' רמ"ט ס"ק ג) שמתירות להשתמש בו לצרכי מצווה.

אמנם גם באופן הזה אין להשתמש לצרכי מצווה שחובה להוציא עליה הוצאות, כמו לולב ומצה, אלא דווקא למצוות שאינו חייב לממנן מכספו.

תרומה לתלמוד תורה

לפי זה, אם ברצונך לתרום את הכיסא לתלמוד תורה ואפילו אם תעזוב את עבודתך שם תשאיר את הכיסא בידי המוסד, מותר לך להשתמש לצורך כך בכספי מעשר, כי תלמוד תורה היא מצווה. למרות שכיסא אורטופדי אינו בהכרח דבר שהתלמוד תורה צריך, כשם  שמותר לתרום לבניין מפואר יותר של תלמוד תורה, כך מותר לתרום לטובת כיסאות בריאים יותר (עיין בספר מעשר כספים עמוד קע הערה 617 ושם הערה 618 שגם בנין מפואר מותר מכספי מעשר)

השאלה לתלמוד תורה

אך אם אין ברצונך אלא להשאיל את הכיסא לצרכי הרבים כל עוד אתה עובד במקום, לכאורה אסור לך להשתמש לצורך כך בכספי מעשר (עיין בספר מעשר כספים עמוד ע' הערה 233, שאין לתת מכספי מעשר מתנה על מנת להחזיר).

ניתן יהיה להשתמש לצורך קניית הכיסא בכספי מעשר גם באופן זה רק אם זו הדרך היחידה שבה תוכל לקיים את מצוות תלמוד תורה. דוגמא לדבר, בשו"ת 'בצל החכמה' (חלק ד סימן קסג), מתיר להשתמש בכספי מעשר צורך טיסה לחתונה, אם ללא הטיסה היה נמנע לגמרי מללכת לחתונה הזאת בגלל הטרחה הכרוכה בנסיעה באוטובוס. וכן גם במקרה שלפנינו אם ללא הכיסא הזה לא תוכל כלל ללמוד או ללמד תורה נראה שיהיה מותר לקנותו מכספי מעשר.

 

התשובה נערכה ע"י הרב חיים בלוך והרב עמוס ראבילו