הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מורדת פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים שיתוף נכסים

נזקים לדירה מושכרת

אם הנזק נגרם משימוש רגיל ולא חריג אזי חובת התשלום חלה על המשכיר. אולם, אם הנזק נגרם משימוש חריג אזי החובה חלה על השוכר. בנוסף, יש לבדוק האם חלוקת האחריות על נזקים הוגדרה במפורש בחוזה.

השאלה:

שלום הרב. רציתי לשאול האם אני חייב לשלם למשכיר של הדירה שלי על חלון שהתנפץ מהרוח. והאם אני חייב לשלם על שלבים של תריס שנפלו כנראה מהרוח, אבל בזה אולי קצת אשמתנו, שהשארנו אותו פתוח, והוא נטרק כל הזמן מהרוחות.

 

התשובה:

יחסי שוכר משכיר נבחנים לאור ההלכה ולאור המנהג הרווח:

ההלכה - נחלקו הראשונים במקרה שיש תקלות בבית השכור תוך כדי תקופת השכירות, האם ישנה חובה על המשכיר לתקנם. הריטב"א (בבא מציעא קג, א בשם רבו הובא בנימוקי יוסף) כותב שאינו חייב לתקן והביאו הרמ"א (חו"מ שיד, א).

אך דעת רוב הראשונים שהמשכיר חייב לתקנם (רמב"ן שם, מאירי שם, שו"ת הרא"ש לה, ו), וכך פוסק השו"ע (חו"מ שיב, יז) כשהרמ"א אינו חולק על כך (ראו קצות החושן שיד,א שתמה על שיטת הרמ"א שסותר עצמו) וכן הכרעת האחרונים (ערוך השולחן חו"מ שיד,ד).

המנהג - למעשה בנושאים מעין אלו כמו בכל דיני ממונות הדין הוא שהולכים אחר המנהג (רמב"ם שכירות ו, א; רמ"א חו"מ שיד, ב). המנהג המקובל הוא שכל הוצאה כספית שנועדה לשמר או לתחזק את הדירה מוטלת על המשכיר, אם הנזק נגרם מבלאי טבעי, וזאת בתנאי שהתיקון הנצרך הוא בגדר "מעשה אומן", כלומר נדרש איש מקצוע על מנת לתקן את הנזק. לעומת זאת, אם הנזק נגרם כתוצאה ישירה ממעשיו של השוכר הרי שחובת התשלום חלה עליו, ואף אם הנזק לא נגרם ע"י נזק ישיר של השוכר אך נגרם משימוש שלא כמקובל חובת התשלום חלה על השוכר (ספר 'עמק המשפט' דיני שכירות בתים סימן לו).

לכן, במקרה שלך הדין תלוי בשאלה מאיזו סיבה נגרמו הנזקים לחלון ולתריסים (שהתיקון של שניהם נחשב 'מעשה אומן'). אם הנזק נגרם משימוש רגיל ולא חריג אזי חובת התשלום חלה על המשכיר. אולם, אם הנזק נגרם משימוש חריג אזי החובה חלה על השוכר.

 יש לציין שבמקרים רבים מצוין בחוזה על מי מוטלת האחריות לתקן במקרה של נזקים שאירעו בתקופת השכירות – ואם אכן גם בחוזה שלכם ישנו סעיף כזה, הולכים אחר לשון החוזה.