הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

טז.א. חובת המעסיק לבטיחות עובדיו

הרב אורי סדן
הערך של שמירה על חיי האדם הינו אחד הערכים החשובים ביותר בתורה והוא נכון שבעתיים כאשר חייו של אדם אחר תלויים בו. חובה כללית זו מגיעה לידי ביטוי בהקשר של דיני עבודה בדרישה מן המעסיק לדאוג לבטיחות מקום העבודה עבור העובדים במקום. חובה זו היא מצוות עשה מן התורה, והימנעות ממנה נאסרה באיסור לאו מן התורה. בנוסף לכך, חובה זו מעוגנת גם בחוקי מדינת ישראל המגדירים כללי בטיחות לכל ענף במשק.

מכלל הערכים אותם מבקשת התורה להנחיל לנו ניתן לומר כי הערך של שמירה על חיי האדם נמנה בין הערכים החשובים ביותר "שסכנת נפשות דוחה את הכל"[1]. הדבר נכון ביחס לאחריות האדם לחיי עצמו ונכון שבעתיים כאשר חייו של אדם אחר תלויים בו. את חובת הזהירות המוטלת על האדם למנוע מצבים שעלולים להוביל לסכנת נפשות הדגימה התורה באמצעות חובת בניית מעקה אשר נועד למניעת נפילה של אדם אחר מגגו של בעל הבית "וְלֹא תָשִׂים דָּמִים בְּבֵיתֶךָ כִּי יִפֹּל הַנֹּפֵל מִמֶּנּוּ"[2]. הפוסקים הבינו שהלכה זו היא דוגמה ולמדו ממנה שקיימת מצווה מן התורה על האדם לעשות את כל מה שביכולתו למנוע מצבים מסכני חיים וכפי שכתב הרמב"ם:

וכן כל מכשול שיש בו סכנת נפשות מצות עשה להסירו ולהשמר ממנו ולהזהר בדבר יפה יפה שנאמר "השמר לך ושמור נפשך", ואם לא הסיר, והניח המכשולות המביאין לידי סכנה, ביטל מצות עשה ועבר על "לא תשים דמים"[3].

יש לציין כי אין קשר הכרחי בין הדרישה למנוע את הנזק, ובין חובת התשלום על הנזק, אשר תתברר בסעיף הבא. בהחלט ייתכן שהתורה תחייב את האדם לנקוט בפעולות אשר יפחיתו את הסכנה, ויחד עם זאת, אם האדם לא נקט אותן, הגרוע מכל התרחש, ואדם נפגע פגיעה שהיה ניתן למנוע אותה, התורה לא תחייב את הרשלן בתשלום[4].

התורה, בניגוד לשיטות משפט אחרות, מפרידה בין הדרישה המוסרית שעשויה להיות גבוהה מאוד ובין חובת הפיצוי שעשויה להיות מוגבלת ביותר. חובת הפיצוי אינה אמורה לשקף, ואינה יכולה לשקף את מכלול הדרישות המוסריות מהאדם. וכי ניתן לפצות באופן מלא את משפחתו של אדם שנהרג כתוצאה מעבודה בגובה ללא אמצעי זהירות? הרי שום פיצוי לא יחזיר את האדם שהלך לבלי שוב. לחיים אין מחיר ולכן אין להגביל את הדרישה המוסרית לזהירות רק בגבולות החיוב הכספי.

חובה כללית זו מגיעה לידי ביטוי בהקשר של דיני עבודה בדרישה מן המעסיק לדאוג לבטיחות מקום העבודה עבור העובדים במקום, ועבור הפוקדים את מקום העבודה, וכפי שכתב הרב עוזיאל:

ונוטה אני לומר שבעל הבית מוזהר מן התורה לעשות כל מה שאפשר להבטיח פועליו מסכנת מות או מום ככתוב: "ועשית מעקה לגגך, ולא תשים דמים בביתך"... מכאן אנו למדין חובת בעל הבית או הקבלן לדאוג בדיקנות זהירה בתנאי העבודה שיהיו בטוחים מכל מכשול הגורם לאיזה אסון שהוא[5].

חובה זו היא מצוות עשה מן התורה, והימנעות ממנה נאסרה באיסור לאו מן התורה. בנוסף לכך, חובה זו מעוגנת גם בחוקי מדינת ישראל[6] המגדירים כללי בטיחות, הן כלליים והן ייחודיים לכל ענף במשק. מדינת ישראל אף משקיעה משאבים רבים באכיפת כללי הבטיחות בענפים השונים[7].

יש להעיר כי יש מהפוסקים שסברו כי אפילו אם המעסיק מילא אחר חובתו במלואה, אם התרחשה תאונה ועובד נפגע, הרי שעצם העובדה שהדבר התרחש ברשותו של המעסיק מטילה על המעסיק אחריות רוחנית ומוסרית לפגיעה[8]. בפרט במצב בו המעסיק הוא שיזם את ההתקשרות בינו ובין העובד שנפגע[9]. אחריות זו כוללת תהליך קשה של תשובה ותשלום כספי לקרובי הנפגע[10].

 

[1] רמב"ם מילה, א, יח.

[2] דברים כב, ח; ספרי דברים כי תצא, רכט.

[3] רמב"ם רוצח ושמירת הנפש יא, ד.

[4] ערוך השלחן חו"מ תי, ד.

[5] שו"ת משפטי עוזיאל ד, חו"מ, מג. וראו שו"ת יד אליהו, כח, שכתב כי במקום בו הסיכון הוא במידה כזו האוסרת על העובד להסתכן, עובר המעסיק על איסור "ולפני עור לא תתן מכשל".

[6] פקודת הבטיחות בעבודה (נוסח חדש), תש"ל.

[7] על פי דו"ח מבקר המדינה (68.ג) הפיקוח אינו מספיק, וזאת למרות שהמפקחים הממונים על שמירת הבטיחות בעבודה מבקרים בכל שנה בכמחצית מאתרי הבנייה המוכרים בארץ.

[8] שו"ת מהרי"ו, קכה; שו"ת מהרשד"ם חו"מ, תלה; באר שבע סנהדרין צה ע"א. ועיינו בשו"ת צמח צדק הקדמון, ו, הסבור שאין להטיל על המעסיק אפילו אחריות מוסרית, אמנם למעשה הוא פוסק (שם, ובסימן צג) כדעת המהרי"ו.

[9] שו"ת נודע ביהודה מהדורא קמא, או"ח, לד.

[10] ראו במקורות שהובאו בהערה 7. כמו כן, במצבים מסוימים ניתן לראות את המעסיק כמי שגרם לעובד נזק באופן עקיף (גרמא) בעצם העסקתו. הגדרתו כמזיק בגרמא תטיל עליו חיוב תשלום בדיני שמיים. ראו משפט שלום קעו, מח; פתחי חושן שכירות, ז, לא. לדעת הרב זלמן נחמיה גולדברג, "שבחי הפשרה", משפטי ארץ א: דין דיין ודיון, עמ' 82, חיוב בדיני שמיים עשוי להפוך לחיוב ממוני בבית דין המוסמך לפשר בין הצדדים.