הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

סופיות הדיון - הפקדת ערובה כספית גבוהה כתנאי לקיום דיון נוסף / פד"ר ‏ 308813/17

shutterstock

shutterstock

הרב צבי יהודה בן יעקב ( בית הדין הרבני האזורי תל אביב)
זוג התגרש לפני 15 שנים ומאז נמשכים דיונים בלמעלה משלושים תיקים שונים ובערכות שונות. בפסק דין זה בית הדין מתמודד עם תביעה נוספת של הבעל, אשר מלבד התביעה הכלכלית אף רוצה לערער על הגט. בפסק הדין קבע הרב צבי יהודה בן יעקב שעל אף העיקרון ששערי בית הדין אינם נעולים ויכול בעל דין לתבוע בכל עת ובכל זמן – גם שערי דמעות לא ננעלו, ובית הדין מצוּוֶה למנוע מכל נתבע הטרדה מיותרת. לאור עקרון זה הוא פסק שתביעת הבעל לא תשמע אא"כ יפקיד מראש סכום של 60,000 ש"ח אשר יועברו במידה ויתברר שתביעתו איננה ראויה יועברו לקופת האישה ורק אחר כך ידונו בדבריו.

ב"ה

תיק ‏ 308813/17

בבית הדין הרבני האזורי תל אביב יפו

לפני כבוד הדיינים:

הרב צבי בן יעקב – אב"ד

התובע:            פלוני

נגד

הנתבעת:            פלונית            (ע"י ב"כ עו"ד גלעד בניאל)

הנדון: ערובה להוצאות משפט במובנן הרחב כתנאי לקיום הליך

החלטה

תיק זה הועבר להרכב דנן על פי החלטת הראב"ד הגר"ז כהן שליט"א, לאחר שההרכב המטפל (אולם 301) הסתלק מלדון בתיק.

מעיון בתיק ובכתב התביעה עולה כי התובע והנתבעת התגרשו זה מזו כדת משה וישראל לפני כחמש־עשרה שנה. הצדדים המשיכו להתדיין בערכאות השונות, והתקיימו אין ספור דיונים בין הצדדים (סך כל התיקים בבתי הדין – האזורי והגדול כאחד – מגיע לכדי למעלה משלושים תיקים, המתנהלים למעלה מחמש־עשרה שנה).

האישה נישאה בשנית והקימה משפחה.

כתב התביעה מתפרס על מגוון רחב של נושאים. החל בתביעת כספיות נגד האישה, עבור בתביעה נגד הערב להסכם, וכלה בבקשה לביטול הגט – לאחר שהאישה כבר הקימה משפחה חדשה.

בית הדין מתרשם כי עצם התביעה עלולה לגרום לאישה נזק, ללא כל קשר לתוצאת התביעה.

כלל ברור: אף שיכול בעל דין לתבוע בכל עת ובכל זמן, כל אשר יחפוץ ויעלה על ליבו, ואף ששערי בית הדין אינם נעולים – גם שערי דמעות לא ננעלו, ובית הדין מצוּוֶה למנוע מכל נתבע הטרדה מיותרת. ומאחר שייתכן שבסופו של יום תידחינה התביעות, יש לדאוג כי הנתבעת תפוצה על מלוא הנזקים העלולים להיגרם לה, בפרט כשמדובר בתביעה כספית רחבה ורטרואקטיבית, הכוללת גם בקשה לפסילה של גט וכו'.

בית הדין מחויב לאפשר לכל מתגרש ומתגרשת את השקט הנפשי וסופיות הדיון, לאפשר להם לנהל את חייהם, ולא להישאר תלויים וקשורים בכל עת ובכל זמן, בקשר של קיימא עם בן או עם בת הזוג לשעבר. בית הדין מצוּוֶה להיות רגיש לאפשרות שמדובר בתביעה שנועדה לסחוט בדרך של הטרדה מאיימת. ובלי לקבוע עמדה לגופה של תביעה, הרי שבנדון דידן עצם הדיון עלול לגרום לנתבעת נזק נפשי וכלכלי כאחד, והאריכות אך למותר.

 

לאור האמור ובתוקף סמכותנו, אני קובע כי התביעה תישמע אך ורק אם התובע יפקיד ערובה בסכום של 60,000 ש"ח במזומן או בערבות בנקאית. ובנוסף: ערבות של צד ג' בסכום של 60,000 ש"ח נוספים, שיינתנו בצורה של עיקול על נכס או חשבון בנק של צד ג'.

אם תידחה התביעה, הערובה – בחלקה או במלואה – תעבור לנתבעת או לאוצר המדינה.

 

על התובע להפקיד את הערובה במלואה עד לתאריך ג' באדר תשע"ח (18.2.2018), ולהמציא לבית הדין אישור על הפקדת הערובה וכל הנלווה, עד לתאריך האמור.

אם לא יעשה כן, ייסגר התיק ובית הדין ישקול לחייב את התובע בהוצאות (שעד כה).

ניתן לפרסם לאחר השמטת פרטים מזהים.

 

ניתן ביום א' בשבט התשע"ח (17.1.2018).

 

הרב צבי בן יעקב – אב"ד