הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

זכותו של שוכר להאריך את חוזה השכירות

הרב עדו רכניץ
כאשר שוכר ומשכיר הסכימו על חוזה שכירות דירה שנקבע בו מועד סיום – לא ניתן להמשיך אותו ללא הסכמת שני הצדדים

השאלה

אנחנו שוכרים דירה ברמת בית שמש כבר שלוש שנים. בשנתיים הראשונות שילמנו 2800 ₪ ועבור השנה השלישית בעל הבית דרש מינימום של 3400 ₪ (עלייה של 18%). הודענו לבן של המשכיר שרצינו להישאר, אבל לא רצינו לקבל עלייה בשכר הדירה. בעל הבית נתן את מספרי הטלפון שלנו והתחלנו לקבל שיחות טלפון אינסופיות ביום שישי אחר הצהריים מזרים שרצו לראות את הדירה (!). אני בת 65, בעלי הוא בן 70. לא רצינו לשלם הרבה, אבל לא רצינו לקחת על עצמנו את ההוצאות והמאמץ לעבור דירה, אז נתנו לבעל את מה שהוא דרש.

בחורף שעבר התקלקל מנגנון חלון הממ"ד (הדירה היא בת מעל 20 שנה, איננו מאמינים כי בעל הבית המתגורר בירושלים ביקר בה יותר מפעם אחת בתקופה זו). הוא לא נתן לנו לתקן את זה, והעדיף להביא את בנו ואת בעל המקצוע שלהם. אין צורך לומר, שהפועל בא והלך, והחדר לא היה שמיש במשך 3-4 שבועות. האם אנו זכאים לכל פיצוי? עכשיו, הכיור של נטילת ידים במסדרון לא עובד. בעלי התקשר כדי ליידע את בעל הבית, אבל בעל הבית אמר שזו האחריות שלנו וניתק את הטלפון.

הבן שלנו אמר לנו פשוט להשתמש בכיורים האחרים לשטיפת ידיים .... לא לגרום צרות.

בעוד כמה חודשים אנחנו רוצים לחדש את החוזה והמשכיר מן הסתם יעלה את שכר הדירה. האם יש לנו זכות להמשיך את החוזה? אנחנו לא רוצים לעבור, אבל אנחנו מרגישים שמנצלים אותנו בצורה לא הוגנת בגלל שיש מחסור בדירות 3 חדרים ברמת בית שמש. תודה מראש על כל עצה.

 

 

התשובה

שלום רב

כאשר שוכר ומשכיר הסכימו על חוזה שכירות דירה שנקבע בו מועד סיום – לא ניתן להמשיך אותו ללא הסכמת שני הצדדים (שו"ע חו"מ שיב, ח). משמעות הדברים היא שאינכם יכולים להכריח את המשכיר להמשיך את השכירות.

אמנם, יש מחלוקת במקרה שהמשכיר רוצה להשכיר את הדירה לאדם אחד והשוכר מוכן לשלם את אותו שכר דירה – האם לשוכר יש זכות קדימה (ראו פתחי חושן שכירות ד, הערה נ).

לגבי הפחתת שכר דירה בגלל ליקויים – כאשר מדובר על תקלות משמעותיות יש לכך מקום (עמק המשפט - שכירות עמ' תלו-תלז).

כל האמור לעיל הוא בגדר עקרונות כלליים. כדי להתייחס באופן ממוקד למקרה שלכם יש לשמוע את שני הצדדים.