הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מניעת שימוש במעלית לצורך העברת דירה

הרב יוני רוטנברג
במידה ואין תקנון מוסמך, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה. כדי לשנות את התקנון עליהם לקבל את הסכמת כל הדיירים. ולכן דיירי הבניין אינם יכולים למנוע ממך להשתמש במעלית לצורך העברת דירה, כל עוד אתה מקפיד שהדבר יתבצע בצורה זהירה ועל פי הכללים.

השאלה

שלום הרב

בבניין בו אני שוכר דירה ישנה מעלית. הדיירים מעוניינים לאסור על שימוש במעלית לצורך העברת דירה. האם הם רשאים? האם לא נפגעת זכות שימוש שיש לי? (כמובן שאם יהיה נזק עלי לשלם(...

התשובה

בהיותך שוכר בבניין, באופן בסיסי קיימת לך זכות להשתמש במעלית ובכל הרכוש המשותף, שכן הכלל הנקוט בידינו 'מה מכר ראשון לשני, כל זכות שתבוא על ידו' (בבא קמא, דף ח עמוד ב, ובעוד מקומות), מעניק לשוכר את כל הזכויות ששייכות במושכר. עם זאת, במידה והשימוש שלך מזיק את הרכוש המשותף, ביד הדיירים למנוע ממך אותו גם אם תבטיח לשלם (שולחן ערוך חושן משפט סימן ד – עושה אדם דין לעצמו, ויכול למנוע חברו מלהזיק לו אפילו אם ישלם).

לשם כך עליך:

[א] להשגיח על המובילים שאינם שורטים ופוגעים במעלית (דבר שהניסיון מורה כי עלול בהחלט לקרות)

[ב] להקפיד שלא להעמיס על המעלית יותר מהמשקל המרבי המצויין בה.

משעמדת בתנאים האלה, לא ניתן לקבוע כי עצם העברת התכולה היא שימוש בלתי סביר ברכוש המשותף.

 

עם זאת, אם לבניין יש תקנון מוסכם, הוא תקף על פי ההלכה כמו כל תנאי שבממון שעושים ביניהם אנשים. לכן, אם על פי התקנון יש לדיירים סמכות לאסור שימושים על פי רצונם, יש בידם לכפות אותו עליך כפי התנאים שם. בהיעדר תקנון, קיים תקנון מצוי, שמחייב על פי ההלכה, ככל תנאי שבממון שהוא קיים. על פי התקנון המצוי, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה כיוון שלא הוזכרה בחוק סמכות כזאת.

חשוב לציין ש'דיירים' כאן הכוונה לבעלי בתים דוקא, ולכן לו יצוייר שכולם, כולל בעל הבית שלך, הסכימו למגבלה הזאת, אינך יכול להשתמש ברכוש המשותף שלהם בניגוד לדעתם. עם זאת, נראה לומר שכיוון שבשעת החתימה על החוזה מול בעל הבית עמדה לך הזכות להעביר את הדירה דרך המעלית, הוא לא יכול לשנות מהתנאים הראשונים ולהסכים לדעת שאר הדיירים לפגוע בזכויותיך (בדומה לזה: "המשכיר בית לחבירו לזמן ורוצה לסתרו בתוך הזמן, השוכר יכול לעכב עליו". שולחן ערוך חו"מ שיב,יז. ונראה שאין חילוק בין לסתור את כל הבית ובין לגרוע מהזכויות שהיו בזמן חתימת החוזה).

 

לסיכום:

על פי התקנון המצוי, סמכות הדיירים היא רק על פי מה שחוק המקרקעין הקנה להם, ועל כן הם אינם יכולים לשלול את הזכות להשתמש במעלית בצורה סבירה כיוון שלא הוזכרה בחוק סמכות כזאת. כדי לשנות את התקנון עליהם לקבל את הסכמת כל הדיירים. ולכן דיירי הבניין אינם יכולים למנוע ממך להשתמש במעלית לצורך העברת דירה, כל עוד אתה מקפיד שהדבר יתבצע בצורה זהירה ועל פי הכללים.