הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

תשלום דמי תיווך כאשר המידע הגיע בעקיפין מהמתווך

הרב עמוס ראבילו
לקוח ראה דירה על ידי מתווך, והעביר את המידע לחברו. אע"פ שהמידע הגיע ללקוח בעקיפין מהמתווך, לא מגיע לו תשלום דמי תיווך, כיוון שההנאה לא נבעה ישירות מהמתווך. אולם הלקוח שהעביר את המידע פעל לא כראוי.

שאלה:

 בעל בית שכר את שירותי מתווך למכור את דירתו. המתווך הציג את הבית ללקוחות רבים, אחד מהלקוחות העביר את המידע על הבית לחבירו, החבר יצר קשר ישיר - ללא המתווך - עם בעל הבית ורכש אותו . האם המתווך זכאי לדמי תיווך מהמוכר כיון שהלקוח הגיע בעקיפין מחמת המתווך?

 

תשובה

אסור היה לקונה למסור את המידע לאחרים ובכך פגע ברווחיו של המתווך ופסק לחיותו (שזהו יסוד דין האיסור לרדת לאומנות חברו).

יסוד החיוב לשלם למתווך

חיוב התשלום למתווך מתחלק לשני אופנים: האחד, שכירות פועלים, אדם שכר מתווך או שדכן וחייב לשלם לו את השכר שנקבע. והשני, כאשר המתווך מיוזמתו בא והציע, ואז יסוד החיוב הוא משום 'יורד לשדה חברו' וחיוב התשלום כיוון שנהנה (ומביאים לכך מקור מדברי הגר"א פז ס"ק קיז).

השלכות מיסוד דין תיווך למידע שהגיע בעקיפין

והנה, במידע שהגיע בעקיפין, לפי האופן הראשון- החיוב קיים כאשר יש קשרי עבודה בין המעסיק והמתווך, ויש עבודה ישירה שעשה המתווך, אבל אם אין זו עבודה ישירה שלא עליה סוכם השכר אלא זה מידע שהתגלגל, לכאורה אין זה חלק משכר המתווך.

לפי האופן השני, כיוון שמדובר על הנאה, ניתן היה לומר שגם הנאה עקיפה שנבעה מהמתווך מחייבת בתשלום. גישות אלו כלפי דין התיווך מקובלות מאוד בבתי הדין, (ראו לדוגמא בקונטרס התיווך והשדכנות של בית הדין הישר והטוב). אמנם גם לפי הגישה שיש בתיווך דין של יורד לשדה חברו, מ"מ לא זה המידע שנמסר אלא מידע אחר, ולקוח אחר, ולכן נראה לומר שלא יהיה פה דין נהנה.

שיטת ה'מנחת אשר' בדיני תיווך

הרב אשר וייס (שו"ת מנחת אשר ח"ב סימן קיט) שדא נרגא באופן השני ולדבריו כל דין תשלום התיווך הוא שכירות פועלים, אלא שהצעה שהציע המתווך מעצמו מחייבת בתשלום כיוון שאנן סהדי שהמוכר היה משלם למתווך על הצעה זו. לדעתו אין כלל מקום לחייב מדין נהנה כיוון שזה כעין גרמא ולא הנאה ממשית המחייבת בתשלום. והוסיף וכתב, שאפילו אם היה תנאי שהוא מתחייב לשלם דמי תיווך אפילו אם אחרים יקנו על ידו, כוונת התנאי היא למנוע מצב של קנוניה שבו "אדם יבקש מחברו לקנות בשבילו כדי להשתמט מלשלם למתווך, או כדי שלא יתווך לאחרים ונמצא מרוויח מטרחתו של המתווך ועושה סחורה בפרתו של חברו". (הרב הפנה גם לשו"ת אבני נזר סימן לו, אמנם לענ"ד אין משם ראיה ואדרבה יש ראיה להיפך כי האבני נזר כתב במפורש לחלק בין דירה ובין אישה, ובנוסף פטר רק את צד האישה ולא את צד הבחור, ומ"מ לא עליו הסתמך הרב אלא על הסברה). מסיבה זו ה'מנחת אשר' פסק במקרה שבו הלקוח והמוכר חתמו הסכם תיווך והמידע עבר לצד ג שאין חיוב תשלום למתווך מצד הלקוח. בשיחת טלפון עם הרב הוא הבהיר  שגם אין חובת תשלום על המוכר, כל עוד לא היתה מעורבת בדבר כוונת זדון מצד הצדדים.

מסקנה

חזינן, שבין לפי הגישה הראשונה ובין לפי הגישה השנייה אם המידע נמסר בתום לב, אין חובה לשלם דמי תיווך, אם היתה עורמה יש מקום לחייב. (מן הראוי לציין שבית דין ארץ חמדה גזית דן בכמה מקרים בחוק המתווכים ותקפותו לעניין דין תורה עיין ב  / 690627000372059720617313174021לפי חוק המתווכים לא יגיע למתווך תשלום אם לא היה הגורם היעיל שגרם לסגירת העסקה (חוק המתווכים סעיף 14 (ש) 3. לפי פס"ד אלו לא יקבל המתווך תשלום).