הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מתווך הראה דירה, וקרוב של הקונה טוען שראה קודם

הרב יובל חסיד, הרב עמוס ראבילו
למתווך מגיע תשלום, אפילו אם קרוב של הקונה טוען שראה קודם, כיוון שהחתן אינו אחד הקונים אלא רק שליח שלהם ולכן אין לראות במעשיו התחלה.

תשלום למתווך, כשהחתן טוען שכבר ראה קודם

שאלה

מתווך הראה דירה לאשה מבוגרת ובנה לאחר שראו את הדירה בפעם השנייה טוען החתן שהוא כבר ראה את הדירה לפני חצי שנה ואף כמה ימים קודם הוא יצר קשר עם המוכר לדון במשא ומתן. והמוכר מאשר את דבריו. הקונים טוענים שהם מוכנים לשלם רק חצי אחוז כולל מעמ הדין עם מי

תשובה

אני אענה על השאלה בהנחה שלא נחתם חוזה בינכם, אם נחתם חוזה הוא מחייב.

תשלום דמי תיווך ניתן עבור עצם ההצעה ועבור קירוב הדעת בין הצדדים השונים. במקרה שלפנינו פעולת קירוב הדעת נעשתה ע"י המתווך והספק נופל בנוגע לעצם ההצעה, האם העובדה שהחתן שאינו אחד מהקונים ידע על הדירה יש בה בכדי להפחית מתשלום דמי התיווך. לכן הדיון הוא האם החתן נחשב ל'מתחיל' ולכן מגיע למתווך שכר פחות כי היה פה עוד 'שותף' לעסקה, או שמא הוא אפילו לא מתחיל.

הגדרת 'מתחיל'

מתווך שהתחיל בעסקה מגיע לו שכר, אפילו אם רק העלה את ההצעה ולא עשה דבר מעבר לכך (פתחי תשובה חו"מ קפה סק"ג, ערוך השולחן חושן משפט קפה). הדבר הקובע האם אדם נחשב מתחיל או לא הוא האם הועיל וקידם את העסקה (אגרות משה חושן משפט ח"א סימן מט).

אני מניח שהחתן הוא אחד מקרובי הקונים ולא הקונה בעצמו, ואם המידע שהשיג לא עזר ולא תרם לביצוע העסקה אין מקום לראות בו מתחיל, ולכן אין סיבה לפחות משכר המתווך. ואפילו שהאישה המבוגרת היתה יכולה לשמוע על הדירה מחתנה ולסגור את העסקה, כיוון שבפועל לא שמעה ממנו אלא שמעה מהמתווך והוא זה שסגר את העסקה- מגיע למתווך תשלום מלא (עיין בציץ אליעזר טו,סז).

השלכות למעשה שלפנינו

החתן הוא שליח של האישה המבוגרת, אך לא ניתן לומר ששלוחו של אדם כמותו, וכאילו המידע כבר הגיע לאישה המבוגרת. ראשית, אם הוא שליח הרי עליו לסיים את השליחות וסיום השליחות הוא במסירת המידע וקודם שנמסר המידע אין סיום שליחות ולכאורה שלוחו של אדם כמותו נאמר רק אם השליחות הסתיימה ולא על חצי שליחות. ושנית, נשלחו פה שני שליחים האחד בשכר המתווך והשני בחינם החתן, והמסלול של המתווך התקדם ללא קשר למסלול של החתן.

אולם אם החתן כן תרם לעסקה באיזו דרך, כגון שקירב את דעת המוכר לקניין ותרם למו"מ, או דיווח לחמותו על האפשרות הזאת עוד לפני שראתה את הדירה, יש להחשיב אותו כמתחיל ולפחות משכר המתווך שישית או שליש (אם דיווח לחמות- שליש, ואם לא- שישית כמתחיל לצד אחד).