הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

תשלום דמי תיווך, כאשר הקונה ראה את הדירה לבדו

הרב יוני רוטנברג
מותר לקונה לקנות דירה הנמצאת בתיווך, אם נודע לו עליה ללא שום עזרה מהמתווך. אם יש הסכם בלעדיות בין המוכר והמתווך, על המוכר לסדר את ענייניו מול המתווך, ואין זה קשור לקונה.

תיווך כאשר ראה את הדירה לבד

השאלה:

שלום כבוד הרב הוריי רוצים לעזור לי ברכישת דירה. הדירה היא בקומה שבה גרים חברים טובים של הוריי. החברים של הוריי הודיעו להוריי שיש מכירה של דירה . בנוסף, יש שלט של תיווך על הדירה. בעל הדירה מוכן למכור גם ללא תיווך להוריי במחיר מוזל יותר בכ- 100,000 ש"ח. לא הייתה פגישה בפועל בין המתווך להוריי. השאלה היא זה אפשרי לרכוש את הדירה? אין כאן עניין של גזל? אני לא בטוח איך נודע לחבריהם של הוריי על מכירת הדירה ( אולי באמצעות השלט או אולי באמצעות השכנים) אודה למענה בהקדם

תשובה

מותר לך לקנות את הדירה ואין לחשוש לגזל

 

הרמ"א בחושן משפט סימן קפה סעיף ו, מביא להלכה תשובת הרא"ש שעוסקת במקרה של מכירה שנעשית מאחורי גבו של מתווך:

"ראובן היה לו בית למכור, ובא שמעון וסרסר למכרו ללוי, ואמר ראובן שלי שונאו ואינו רוצה למכור לו, ואחר כך מכרו ללוי על ידי אחר חייב ליתן לשמעון סרסרותו".

המקרה המובא ברמ"א שונה מהמקרה שלנו בשתי נקודות לפחות:

א. לא סוכם מראש עם שמעון הסרסור שימכור את הדירה עבור ראובן.

ב. שמעון היה הראשון להציע את הרעיון של המכירה ללוי, ובמעשהו של ראובן יש לכאורה רמיה.

 

בנידון דידן, שכני הדירה, הלא הם חברי הוריך, יזמו את העניין מעצמם, כך שהחיבור נעשה לא דרך המתווך בשום צורה שלא כמו בנדון הרמ"א, ולכן נראה שבמקרה כזה הרמ"א לא יחייב בתשלום. אך, בנקודה השניה יכול להיות הבדל לטובת המתווך. במקרה שלכם סיכמו בעלי הדירה עם המתווך על העבודה, ומכאן ואילך הדברים תלויים בחוזה שנחתם ביניהם. כיום מקובלים שני סוגי חוזים שונים - עם או בלי בלעדיות למתווך. במקרה של חוזה עם בלעדיות למתווך, נהוג להוסיף סעיף של קנס במקרה ובעלי הבית ימכרו שלא דרך המתווך.

כך או כך, ברור שאין זה מעניינך מה סוכם בין בעל הדירה למתווך, והאם יאלץ הלה לשלם עבור הפרת הבלעדיות. אין כאן מעשה של איסור, ובטח שלא גזל, שכן הכל נעשה במסגרת החוזה. והאמת, אפילו יצוייר שזה מעשה אסור, עדיין אין זה אוסר עליך לקנות את הדירה, אא"כ אתה יודע בוודאות שהתיווך בבלעדיות.