הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

חובה לגלות פגמים בדירה

הרב עמוס ראבילו
ככלל, מוכר דירה צריך לגלות לקונה את המומים שידועים לו. אם המומים הם כאלו שהאנשים מקפידים עליהם- עליו לספר מה הם הפגמים. אם אנשים לא מקפידים עליהם אך הם מורידים את ערך הדירה- עליו להוריד את המחיר אך הוא לא חייב לספר מדוע.

האם יש חובה לדווח על ליקויים בדירה שהמוכר יודע עליהם

השאלה:

שלום וברכה, שמתי את הדירה שלי למכירה דרך מתווך ,והיה קונה שסגר זכרון דברים על הדירה ואחר כך הביא איש מקצוע שיבדוק את הדירה אם יש בה ליקויים. איש המקצוע כתב דו"ח שלם על ליקויי הדירה, לדעתי הרוב לא דברים מהותיים והם דברים שכלל לא ידעתי אליהם ולא הפריע לנו ב7 שנים שאנחנו גרים בדירה. בכל מקרה הקונה טען שבדק עם איש מקצוע ותיקון הליקויים יעלה עשרות אלפי שקלים, להחליט לא לקנות בסוף. כעת אנחנו רוצים להראות לעוד מתעניינים ,השאלה היא האם אנחנו מחוייבים להודיע ולהראות את הדוח לכל לקוח שבא לראות את הדירה? תודה,

 

תשובה

אין להסתיר מום במקח[1]

כתב השו"ע[2]

"אסור לרמות בני אדם במקח וממכר או לגנוב דעתם, כגון אם יש מום במקחו צריך להודיעו ללוקח. אף אם הוא עובד כוכבים, לא ימכור לו בשר נבילה בחזקת שחוטה".

בשו"ע אחר כך מופיע[3]

"אין מפרכסין לא אדם ולא בהמה ולא כלים, ..., ולצבוע כלים ישנים כדי שיראו כחדשים. ...."

והסמ"ע שם בשם הטור ביאר מה ההבדל בין כלים חדשים וכלים ישנים לעניין הצביעה:

"אין השבח שמשביחין בצבע כמו העילוי שמעלה אותם בדמים, אבל חדשים מותר לצובען כדי ליפותם, שבלא"ה הן חדשים וטובים"

מדבריו ניתן ללמוד שהאיסור לצבוע ישנים הוא רק אם יש הפרש במחיר, שהעילוי האמיתי במחיר אינו כפי שהשקיע, אבל אם אין הפרש, ומוכר במחיר הזול - מותר.

הב"ח[4] הגדיר את הדברים:

"התם (בכלים צבועים ישנים) ודאי אין דרך להקפיד כל כך על שאינן חדשים כיון שהשבח הוי כמו העילוי אבל בשאר דברים כגון מנעל של מתה וכיוצא בו שמקפידין עליו שלא לקנותו כלל ודאי איכא טעות גמור"

כלומר, כל הטעיה או הסתרת מידע המורידה את ערך הדירה- אסורה, והיא בכלל איסור אונאה או גזל.

הטעיה או הסתרת מידע שאינה מורידה את ערך הדירה, או שמכר מראש במחיר נמוך- אם דרך האנשים להקפיד על פגם זה- אסור להסתיר את המידע, ואם אין דרך האנשים להקפיד על פגם זה- מותר להסתיר את המידע.

 

מסקנה

ולכן, עליכם לבדוק אם המומים שקבלתם בדו"ח הם מהסוג שאנשים רגילים מקפידים עליהם, עליכם לספר עליהם בכל מקרה. ואם אנשים לא מקפידים עליהם אבל זה מוריד את המחיר של הדירה- עליכם להוריד את המחיר ואז אתם לא צריכים לספר.

חשוב לדעת שגם לפי החוק זה כך, סעיף 16 לחוק המכר:

"הייתה אי-ההתאמה נובעת מעובדות שהמוכר ידע או היה עליו לדעת עליהן בעת גמירת החוזה ולא גילה אותן לקונה, זכאי הקונה להסתמך עליה על אף האמור בסעיפים 14 ו-15 או בכל הסכם, ובלבד שנתן למוכר הודעה עליה מיד לאחר שגילה אותה". והקונה עלול לתבוע אותך לאחר המכירה בבית משפט, כך שכדאי להימנע מזה מראש.

 

 

 

[1] ראו מאמרו של הרב ד"ר איתמר ורהפטיג בתחומין ג מעמוד 356.

[2] חושן משפט סימן רכח סעי' ו.

[3] חושן משפט סימן רכח סעי' ט.

[4] חושן משפט רכח ז.