הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

מתווך שטרח בתיווך ולבסוף המוכר חזר בו

הרב הלל גפן
מתווך שטרח עבור עסקה זמן רב ולבסוף המוכר חזר בו מהסכמתו למכור, לא זכאי לקבל תשלום על עבודתו.

מתווך טרח בעסקה ובסוף המוכר חזר בו

שאלה

אני גרושה ויתומה מתגוררת בשכירות. ועוסקת בתיווך. במשך 15 שנים סייעתי לבעלי הבית שלי להשכיר את בתיהם ללא עמלת תיווך וגם טיפלתי בתחזוקת הבתים.

בשנתיים האחרונות עקב מכירת דירת היחיד שהייתה משותפת עם הגרוש שלי. קיבלתי מחצית מהסכום וביקשתי מבעלי הבית שימכרו לי את הדירה. זאת כאשר היה ידוע לי על שמאות שנעשתה בשווי 3 מיליון ש"ח. על אף זאת הצעתי לבעלי הבית לשלם 3200000 תוך שאני מתכוונת לקחת משכנתא גדולה. הם סירבו ודרשו סכום גבוה של 3.5 מיליון.

לפני 6 חודשים פנה אליי נציג הבעלים וביקש שאתווך את הבית הצמוד אליי היות והשכנים עוזבים, וזאת ללא תשלום דמי תיווך מצד המוכרים. לאחר 5 חודשים ולאחר שהראתי את הבית הזקוק לשיפוץ ליותר מ50 איש מצאתי לקוחות שמוכנים לרכוש את הבית בסכום של 3400000 הסכום שעליו הסכימו המוכרים תוך שאני מתנה עם נציג הבעלים כי רק 2 הדירות ביחד ימכרו באותו הסכום וכי את עמלת התיווך שלי אקבל מהקונים.

לאחר מו"מ ארוך קיבלתי הסכמה מנציג הבעלים למכירת 2 הדירות, והעברתי את הפרטים לעו"ד להכנת הסכם. הופתעתי לגלות שהסכם עם הקונים לא הגיע וכי המוכרים החליטו לא למכור להם בשלב זה על אף שהקונים מכרו דירה בידיעה שהכניסה לדירה החדשה שירכשו בתוך חודש.

שאלה לרב האם מקובל להעסיק אותי 5 חודשים ולבטל את המכירה?

מה אני עושה עם הקונים שמכרו דירה?

האם ניתן לחייב בעלי הבית לעמוד בתנאי ההסכם למכור 2 הדירות?

בנוסף קיימים 2 דוחות הנדסיים שהבניין בסיכון וכי קיים שיפוץ גדול ויסודי בעלות כמה מאות אלפים לכל בית ובעלי הבית מתעלמים ממנו ומחייבים אותי לקנות את הדירה As is מה דעת הרב ?

 

תשובה

1. בדיני ממונות יש לשמוע את שני הצדדים, ולכן האמור להלן אינו פסק דין אלא מה שנראה לומר על פי מה שכתבת בשאלתך.

2. לקוח שהזמין תיווך, ולאחר שהמתווך טרח הלקוח ביטל את העיסקה, המתווך לא זכאי לתשלום, וזה חלק ממהות מקצוע התיווך ומהסיכונים הכרוכים בו. המתווך רשאי לשמור את הטלפונים של כל המעורבים בעניין ולבחון שוב האם בהמשך נסגרה עסקה ואם אכן כך קרה כך לדרוש את כספו. 

3. כל זמן שלא נעשה מעשה קניין מועיל אין בעלי הבית חייבים למכור את ביתם. אמנם יש דעות שאם חזרו בהם לאחר הסכמה, למרות שלא נעשה מעשה קניין, יש בזה משום "מחוסרי אמנה" ואין דעת חכמים נוחה מהם, אא"כ חזרו בהם מחמת סיבה הוגנת כל שהיא. סמ"ע חו"מ שלג, א.

4. ביחס לקונים שמכרו דירה – נראה לי שהתרעומת שלהם היא כלפי הבעלים שסיכמו למכור להם את הדירה וחזרו בהם, ואין התרעומת מופנית כלפייך, כיון שהדברים אינם תלויים בך.

5. אם המוכר מסתיר מהקונה את העובדה שקיים דוח הנדסי הקובע שהבית בסיכון ויש לבצע שיפוץ יסודי, ודאי שיש במקח מום גדול והדבר מהווה עילה לטענת מקח טעות המאפשר לקונה לחזור בו. אולם אם הדוח ידוע לקונה הרי זה תלוי בו אם הוא מעוניין לקנות את הבית כמו שהוא או לא. הוא רשאי להתמקח עם המוכר על המחיר, אבל התמקחות זו היא שוק חופשי שתלוי במוכר ובקונה בלבד.