הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

להערים על חברת ביטוח

הרב עמוס ראבילו
אסור להערים על חברת ביטוח אפילו אם החברה שייכת לגויים.

להערים על ביטוח

השאלה:

 שלום רב נהגתי ברכב של אבא שלי ועדיין לא עברתי טסט, הרכב בבעלות העבודה שלו קוראים לזה ליסינג, עוד כמה חודשים העבודה לוקחת את האוטו לביטוח והם מתקנים את הנדרש , כשנהגתי עשיתי סריטה ברכב , השאלה אם יש עלי חייב להודיע על כך ושהחברת ביטוח ידעו או שמותר לתת למצב לזרום כך שהעבודה תיקח אותו ויתנו לחברת ביטוח בהנחה שזה קרה כשאבי נהג , הצד שלי להתיר זה שאני לא לוקח כסף מהביטוח כי האוטו אינו שלנו אלא של העבודה וגם אני לא הזקתי את העבודה כי יש לה ביטוח וגם לא לקחתי כלום מהביטוח אלא רק גרמתי שהעבודה תתבע את הביטוח וזה ככותב שטר חוב שקרי על חבירו וזה גרמא וגם הביטוח תמיד מנסים למצוא סיבות רבות למה לא לשלם אז אולי באותה מידה אפשר להתחכם איתם גם וגם אולי יש פה היתר של טעות גוי מותרת במידה ובעלי הביטוח הם גוי וכן אם הם יהודים אולי מותר כי הוא מחלל שבת בפרהסיה וכמו שיש נדון אם מותר להלוות בריבית להם מה אני עושה עיזרו לי בבקשה תודה

 

תשובה

א. לנהוג ללא רישיון זה מעשה חמור ביותר, חמירא סכנתא מאיסורא, וכל שכן שזה חמור למי שניכר משאלתו שהוא לומד בישיבה, שם מתווסף לזה חילול ה' חמור.

ב. זה לא גרמא זה נזק בידיים ואין לשקר לחברת ביטוח בשום אופן והוראת היתר שגם הם גונבים כשמה כן היא- הוראת היתר בעלמא ואין מאחוריה דבר. ראה  בשו"ת משפטי ארץ ח"א גזל עמו' 223:

 " ש: רישיון הנהיגה שלי כבר לא בתוקף יותר משלוש שנים, מבלי שהבחנתי בכך. גם כשהבחנתי בכך, המשכתי לנסוע ותוך כדי כך התחלתי בתהליכים על מנת להשיב את הרישיון, על ידי מבחן  תיאוריה ומבחן מעשי. בתקופה הזאת, לפני כחודש, עשיתי תאונה עם הרכב שלי באשמתי. בגלל שלמעשה אני לא מבוטחת כי אין לי רישיון בתוקף, הצהרנו בפני חברת הביטוח שבעלי היה הנהג בזמן התאונה. אם היינו מצהירים שאני נהגתי, הביטוח לא היה מכסה את הנזק הגדול שנגרם – הרכב שלנו הושבת והרכב שבו פגעתי היה טעון תיקון. מה כבוד הרב חושב על העניין הזה, ומה ניתן לעשות בקשר לשקר הזה? ת: אכן, לצערנו, מקובל לחשוב שאת חברת הביטוח מותר לרמות, אך אין לזה כל היתר. לכן, עם כל הצער, עליכם להחזיר לחברת הביטוח את הסכום... "

ובפתחי חושן ח"ט הע' סה

" ...אגב, נראה פשוט שאסור לתבוע תביעה שיש בה שקר ולהפריז בסכום הפיצויים, ואפילו מחברת ביטוח של עכו"ם אינני רואה צד היתר לזה, שכן יש בזה משום גזל עכו"ם שאסור לכו"ע, ונראה שאפילו יודע שהחברה לא תשלם את כל סכום התביעה, ומפריז בתביעה בשקר כדי שיגיע לפיצוי הולם לפי הבנתו, נראה שאסור, וכדמשמע גבי מוכס, וכמ"ש בפת"ח (ח"ה) דיני גניבה (פרק א)."

ג. זה לא טעות הגוי אלא להפר חוזה עם גוי וטעות גוי מחמת מקח הש"ך בשם מהרש"ל- אסר, ולהטעות ביטוח דומה לטעות הגוי מחמת מקח ועל כן אסור. בנוסף ידועים עד מאוד דברי באר הגולה על מי שמרוויח בעקבות טעות הגוי ועד כמה אין ברכה בכסף כזה.

ד. אסור להזיק לכל יהודי.

כללו של דבר עליכם לקבל אחריות על מה שקרה, אך אינכם חייבים לספר לביטוח מה קרה כדי שזה לא יהיה פלילי אלא לומר שהנזק הזה באחריותכם ואתם רוצים לשלם עליו בלי להוסיף פרטים.