הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם התחייבות המעסיק בע"פ להעסיק עובדת עד הפרישה מחייבת במקרה בו העסק נמכר?

הרב עמוס ראבילו
מעסיק התחייב לעובדת בע"פ להעסיק אותה עד הפרישה ואחר כך מכר את העסק לאחרים. התחייבותו מחייבת את עצמו כל עוד הוא מעסיק את העובדת, אך ברגע שמכר את העסק אין עליו שום חיוב כלפי העובדת.

האם התחייבות המעסיק בע"פ להעסיק עובדת עד הפרישה מחייבת במקרה בו העסק נמכר?

שאלה

אני כותבת בשם אחותי המועסקת ב-32 השנים האחרונות אצל אותו מעסיק.

1. הובטח לה בעל פה שתהיה לה עבודה עד הפרישה. היא בת 59 והמעסיק הודיע ​​לה זה עתה שהעסק נמכר. הקונה אינו מתחייב לשמור על העסקתה עד פרישה והודיע ​​לה כי לא יקיים את תנאי העסקתה הנוכחיים. המעסיק הנוכחי (המוכר) אינו מוכן להכניס את התחייבותו המילולית הקודמת לאחותי בחוזה. האם חלה על המוכר חובה הלכתית לקיים את התחייבותו בעל פה?

2. מהן החובות ההלכתיות לגבי פיטוריו של מעסיק זה כעת כשהוא מוכר את העסק?

אחותי והמעסיק שלה שניהם שומר שבת. העסק ממוקם בארה"ב, אך המעסיק שלה עלה לאחרונה לארץ ומתגורר באפרת. אשמח לקבל תשובה מהירה שכן מכירת העסק קרובה

תשובה

התחייבות המעסיק להעסיק את העובדת בעל פה יכולה להיחשב כחוזה בתנאים מסוימים.[1]

אפילו אם המעסיק לא היה אומר דבר לעובדת, נחלקו הפוסקים האם כאשר מעסיקים עובד ללא הגבלת זמן מפורשת תקופת העסקה היא לתמיד או שהיא מוקצבת בזמן. לדעת ה'אגרות משה'[2] ההעסקה היא לעולם, דהיינו כל עוד המעסיק זקוק לעובד זה, ולדעת החזון אי"ש[3] העסקה סתם אינה לעולם אלא אם ישנו מנהג שונה באותו מקום. אמנם המעסיק מחויב לעובד כל עוד שירותי העובד נצרכים, ברגע שהם לא נצרכים ההתחייבות של המעסיק בטלה, וכאשר הוא מוכר את הבעלות לאחרים הוא לא מחויב לעובד.

כל ההתחייבות של המעסיק היא רק כל עוד הוא הבעלים, ואם הבעלים התחלפו כתב בשו"ת משפטי ארץ[4]:

"מצד שני במקרה שהעסק לא נסגר אלא שהמעסיקים הוחלפו יש ספק לגבי חובת הבעלים החדשים ולכן יש לבחון מהו מנהג המדינה, שכן יתכן והוא מחייב את המעסיקים גם לפי ההלכה".

במדינת ישראל המעסיק החדש לא מחויב לתנאים של המעסיק הקודם, ולא מחויב להעסיק את העובדים של המעסיק הקודם, אך עליו לשמור על הזכויות הסוציאליות של העובדים. איננו יודעים מה החוק בארצות הברית.

ולכן למסקנה, אחותך לא יכולה לחייב את המעסיק החדש שלה להמשיך להעסיק אותה והוא רשאי לפטרה, אלא אם בארה"ב החוק שונה.

 

[1] אם נאמר התנאי הזה בתחילת העסקתה או לפני חידוש העסקתה, ועיין לקמן בנוגע לזמן העסקה ללא חוזה.

[2] חושן משפט חלק א עד-עז.

[3] בבא קמא כג, א.

[4] חלק ב' דיני עבודה עמוד 116.