הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם ישנה חובה להמשיך לשלם למי שהגה רעיון למקורות לקבלת תקציב לבית כנסת?

הרב עמוס ראבילו
מי שעבד כמתווך והציע לבית הכנסת לקבל תקציב מהמדינה לא זכאי לכך שתמיד בית הכנסת יפעל דרכו.

גביית תשלום עבור הפנייה למשרדי ממשלה

שאלה

שלום וברכה אני גבאי בית כנסת, שנה שעברה הגיע אחד אילנו ואמר שיש אפשרות לקבל תקציב עובר רב בית הכנסת, ויש לו עמותה והוא יכול להגיש את הבקשה דרך העמותה שלו ולקבל ע"ז 50 אחוז, כיון שלא היתה אפשרות טכנית לבית הכנסת להגיש את הבקשה (כיון שהגבאי המטפל בעמותה היה עם קורנה), הבקשה הוגשה ע"י וקיבל ע"כ 50 אחוז לאחר ניקוי הוצאות.

השנה גם נזכרנו באיחור ואין לנו אפשרות להגיש את הבקשה לבד, פנינו שוב לאותו אדם שיגיש עבורנו את הבקשה, אלא שהוא טוען שכיון שהוא זה שהביא לידיעתינו את האפשרות הזאת לכן אין זה ראוי שבשנים הבאות 'נעקוף' אותו ונגיש לבד, ולכן הוא רוצה כתנאי להגשת הבקשה השנה, שכעת נתחייב לו שגם בשנים הבאות נגיש דרכו והא יקבל שליש אחרי הוצאות. וכיון שאני הגבאי וצריך לדאוג לכספי בית הכנסת, נראה לי שאין זה נכון טענה זו, ואף שאמנם אולי ראוי לשלם לו עבור מה שהביא לידיעתינו את האפשרות הזאת, אבל אין לו בעלות על אפשרות זו כלפי בית הכנסת, ואין בזה סרך של דבר לא ראוי. והשאלות העולות כאן הם:

 א. האם יש כאן 'דבר לא ראוי' להגיש בקשה לתקציב לא דרכו בשנים הבאות.

ב. מה הוא הסכום הראוי לשלם עבור זה שהוא זה שמגיש את הבקשה דרך העמותה שלו. (לאחר ניקוי הוצאות). (התקציב הוא בין עש4 ל24 אלף בערך כאשר ההוצאות הם כ-3500 ש"ח כאש הצעתי הייתה שעד רווח של 5 אלף יקבל 50 אחוז ומעל זה שליש).

ג. אם הוא מתנה את הגשת הבקשה השנה בהתחייבות לשנים הבאות, ואם לא- לא יגיש, האם ראוי לאשר לו זאת כדי שלא יפסיד בית הכנסת את התקציב של שנה זו, ולסכם על שנים בודדות נוספות. בברכה מרובה ובתודה מראש.

תשובה

א. מותר לכם להגיש את הבקשה לא באמצעותו. היה ניתן אולי לחשוב שהוא ''מתווך' בינכם ובין משרדי הממשלה, אבל אין הדבר כן, הוא בסך הכל נתן לכם עצה. למה הדבר דומה? אדם נתן לכם מידע שיש החזר מס על תרומה, לא מגיע לו על כך שכר, הוא רק השיב לכם את ה'אבדה' שלכם שלא ידעתם שמגיע לכם תקציב. אם הוא הגיש עבורכם את הבקשה וטרח עבורכם מגיע לו את השכר שסיכמתם.

ב. אין בדבר הזה כללים, וכל תחום הוא שונה, בנוסף זה תלוי במשא ומתן.

ג. שיקול הדעת הוא שלך לטובת בית הכנסת. תעשה חישוב של רווח והפסד. אבל מהרגע שתחתום איתו (גם בע"פ) שתמשיך לעשות דרכו- תהיה מחויב לזה.