הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

האם שוכר חייב לתקן משאבת ביוב שהתקלקלה בגלל מגבונים?

הרב עמוס ראבילו
זריקת מגבונים לשירותים נחשבת כשימוש לקוי בדירה השכורה. לכן שוכר שעשה כך, ובחוזה שלו כתוב שעליו לשלם על כל הנזקים הנובעים משימוש לקוי, חייב לשלם על הנזקים שנבעו מהשימוש שלו. זאת בהנחה שמוכח שהוא אכן הזורק.

שאלה

בחוזה שכירות מופיע הסעיף הבא: א. השוכר מתחייב להשתמש במושכר במידת הסבירות הנאותה באופן שלא יגרמו לו נזקים ו/או פגמים כל שהם, והוא יהיה אחראי לתשלום כל דמי נזק אשר יגרמו למושכר עקב רשלנותו של השוכר ו/או של בני ביתו ו/או של אורחיו. למען הסר ספק מוצהר כי המשכיר יהא חייב לשאת רק בהוצאות תיקוני נזקים הנובעים מבלאי ושאינם נובעים משימוש בלתי סביר. ב. המשכיר יהיה חייב לשאת רק בהוצאות תיקוני נזקים של המבנה וצמודי מבנה. לרבות: ארונות מטבח, צנרת מים, דוד שמש, מזגן, תנור אפיה. המשכיר אינו חייב לשאת בהוצאות שאינן צמודי מבנה כגון: ריסוס נגד מזיקים, ניקוי סיפון אסלות וכיורים, החלפת נוריות חשמל המקרה: לאחר כשנתיים של מגורי השוכר בדירה, מסתבר שהיתה תקלה במשאבת הביוב בקומת המרתף. המשכיר טוען שעל פי חוות דעת הטכנאי זה נגרם בגלל מגבונים שהיו בביוב. למרות שהשוכר טוען שהקפידו שלא להשליך מגבונים לאסלה הרי ברור שמישהו מבאי הבית השליך כמה. המשכיר טוען שברור שתשלום החלפת המשאבה 3600 ש''ח מושת כולו על השוכר. השוכר טוען שבשני מקרים קודמים של קצר בלוח החשמל שנגרמו בגלל המשאבה ועליהם דיווח למשכיר לא נאמר לו שיתכן והדבר קשור לתקלה במשאבה ושאם היה מגיע אז טכנאי אז היה ניתן לשחרר את המשאבה ולמנוע את הקלקול כולו. וכן אין זה סביר לדרוש תשלום תיקון המשאבה על השוכר. המשכיר טוען שזו הכוונה במילות החוזה הנ''ל ועלות תיקון משאבה הוא על חשבון השוכר. מה נראה הדין במקרה כזה? תודה רבה

תשובה

לא ניתן להכריע בדיני ממונות ללא שמיעת שני הצדדים.  אנו נפרוס אפשרויות שונות לדיון בדין תורה.

 

א. זריקת מגבונים- שימוש לקוי

כיוון שאחריות השוכר היא על שימוש לקוי במושכר- זריקת מגבונים לאסלה היא שימוש בלתי סביר ולקוי במושכר, ועל השוכר לשלם את הנזק הנובע ממנו[1].

צריך עדות ברורה של אדם הנאמן על שני הצדדים (או שמונה על ידי בית דין) ומומחה בתחומו, שזו הסיבה ושהסתימה נובעת ממעשי השוכר ללא אופציה אחרת (כגון שוכרים קודמים, דירה אחרת וכדומה).

 

ב. הודעת השוכר על קצר בלוח החשמל

בקשר להודעת השוכר על קצר בלוח החשמל- אם איש מקצוע (חשמלאי) העלה את האפשרות שזו הסיבה או אדם סביר היה צריך לקשר בין שני הדברים ניתן היה לדון על כך שלמשכיר יש תרומה לנזק. דהיינו, השוכר (המזיק) הזיק למשכיר בנזק על ידי רשלנות כאשר זרק מגבונים לאסלה. מצד שני הניזק (המשכיר) היה יכול למנוע את הנזק ולא מנע אותו ברשלנות. האם במקרה כזה ניתן לפטור את המזיק מתשלום?

הגר"ע רכניץ שליט"א עסק בנושא פה https://www.dintora.org/print_page/articles/294

לדעתו נחלקו בדבר הראשונים, האם כאשר הניזק תרם לנזק מקטינים את אחריות המזיק לנזק. אולם להלכה, אין בכך בדרך כלל בכדי להקטין את תשלומי הנזק.

אולם במקרה שאדם סביר לא היה מקשר בין הדברים וכל שכן אם החשמלאי לא העלה את הדברים- המשכיר אנוס ואין לו שום תרומה לנזק.

 

ג. גובה התשלום

השוכר לא צריך לקנות משאבה חדשה אלא משאבה יד שניה. אם אין שוק של משאבות כאלו צריך לשלם משאבה חדשה עם הפחתה של סכום מסויים בגלל הבלאי.