הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

שוכר שהוסיף תוספות במושכר, האם המשכיר חייב לשלם לו עליהם?

הרב עמוס ראבילו
המשכיר יכול לומר לשוכר שייטול את התוספות שלו ולא חייב לשלם לו עליהם. אם המשכיר בוחר שהתוספת תישאר בשטח שלו ורוצה שהיא תהיה שלו עליו לשלם לשוכר את המחיר הזול של התוספת.

שוכר שהוסיף תוספות במושכר, האם המשכיר חייב לשלם לו עליהם?

שאלה

השכרנו בית קרקע והשוכר הוסיף גידור ודלת בכניסה לחצר השוכר עוזב מיוזמתו מה דין התוספת ? על עצם ההתקנה לא הבענו התנגדות בינתים איננו יודעים אם הוא ירצה לפנות את התוספת דבר שמבחינתנו לא יתקל בהתנגדות אולם אם אין לו ענין לקחת איתו את התוספת האם עלינו לפצות אותו על התוספת?

תשובה

א. אם השוכר ירצה לקחת את הגדר והדלת הוא יכול לקחת. נראה שהגדרת המציאות היא שהשוכר עשה דבר שלא ברשות. הכוונה היא שאתם לא בקשתם ממנו לעשות זאת וגם לא בהכרח כל חצר עומדת לזה (ראו שו"ת מהרי"ט חלק א קו, וספר 'עמק המשפט' שכירות בתים עמו' תרסג). ובמקרה זה כתב השולחן ערוך (חו"מ שעה, ב):

אמר ליה בעל השדה: עקור אילנך ולך, שומעין לו. אבל אם אמר הנוטע: הריני עוקר אילני, אין שומעין לו, מפני שמכחיש הארץ.

ונראה שאם לא מכחיש הארץ כמו במקרה שלפנינו הוא רשאי ליטול.

ב. אם הוא ירצה להשאיר אתם יכולים לומר לו אין רצוננו בדלת זו ובגדר זו וקח אותם מהשטח שלנו, כמו שמבואר בשולחן ערוך שהובא לעיל, ואז אם ישאיר אינכם צריכים לשלם דבר כיוון שהוא מוחל על השימוש שלכם ובכל רגע נתון הוא יכול לקחת את הדברים אליו.

ג. אם אתם אומרים לו, אנחנו לא היינו צריכים את זה, אבל עכשיו שעשית- תשאיר נראה להכריע כשיטת הב"י (חו"מ שעה) (כיוון שלפי שיטת הרא"ש (בבא מציעא ח, כב) בכל מקרה ידו על התחתונה) שבמקרה כזה עליכם לשלם לו את ההוצאות שהוא הוציא (המחיר שעולה גדר כזאת אם הוא בנה לבד- החומרים, ואם הוא העסיק בעל מלאכה- הסכום שעולה בעל מלאכה הזול ביותר, ואם אתם טוענים שלכם זה לא שווה כל כך צריך לשלם עוד פחות ולהגיע לפשרה בין הצדדים על המחיר, יש אומרים שזה שני שליש מהמחיר, ראו עמק המשפט שם עמו' תרסד).