הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

חלוקת אחריות בין קונה ומוכר להשגת היתר בניה

הרב עמוס ראבילו
כאשר מוכר התחייב שלבית שהוא מוכר יהיה היתר בניה, ההתחייבות אל כללה הוצאת היתר לתוספת שבנה הקונה

תיאור העובדות

מדובר על עסקת מכירה של בית ביישוב מסוים. בעסקה נקבע כי הקונה רשאי לגור בבית עוד לפני שגמר לשלם עליו, ומעמדו הוגדר כשוכר. בתקופה בה נעשתה העסקה התב"ע של היישוב לא אושרה ולא היה ניתן (ואף לא היה צריך) להשיג היתר בניה ספציפי אלא היה רק היתר בניה עקרוני. בגלל עיכובים שנגרמו ע"י הצדדים העסקה טרם הושלמה.

בינתיים התב"ע של היישוב אושרה, וצריך להוציא היתר בנייה ספציפי על מנת לקבל משכנתא ועל מנת להבטיח את קניינו של הקונה. במהלך השנים, הקונה ביצע תוספת בניה בבית שאינה כלולה בהיתר הבניה העקרוני שניתן לבית המקורי.

הטענות

מוסכם על כולם שבהסכם נקבע כי על המוכר להשיג היתרי בניה על הבית.

המוכר טוען, שעל שני הצדדים להתחלק בשווה בעלות הוצאת ההיתר. זאת כיון שכלל לא ידע על הצורך להשיג היתר בניה, ואם היה יודע על כך היה משיג אותו עוד בטרם אושרה התב"ע. עוד הוא טוען, כי רק בגלל תוספת הבנייה של הקונה לא ניתן להסתמך על היתר הבניה העקרוני ויש צורך לערוך מדידות חדשות ולהוציא הוצאות מרובות על הוצאת היתר בנייה חדש. טענה זו מגובה בדברי האדריכל והמועצה. זאת ועוד, הוא איננו זוכר שאישר לקונה לעשות תוספת בניה וכיוון שמעמד הקונה בכל התקופה הנ"ל הוא כשוכר, אסור היה לו לעשות זאת ועליו לשאת בתוצאות.

הקונה טוען כי המוכר אישר לו בע"פ לבנות את התוספת. הקונה לא אמר כמה לדעתו הוא צריך לשלם, וביקש מבית הדין לקבוע זאת.

האדריכל שנשכר להשלים את המדידות החדשות הציע שיתחלקו שווה בשווה בתשלום, בכדי לפשט את התהליכים ולהגיע להסכמה.

טענות הצדדים הועברו לעיוננו בכתב.

תשובה

כדי לפסוק הלכה צריך לשמוע את שני הצדדים ולחקור אותם היטב – זה בפני זה, במקרה זה יש צורך לחקור את האדריכל ואת עורך הדין. לכן דברי לקמן יהיו בגדר המלצה בלבד:

חובתו של המוכר לדאוג להיתר בניה הוגדרה בחוזה. העובדה שבין חתימת החוזה לבין מימושו היו עיכובים וכעת לא די בהיתר בניה עקרוני אינה משחררת את המוכר מההתחייבות שלו. זאת, בגלל שהעיכובים נבעו מהתנהלות שני הצדדים.

התחייבות המוכר היתה להוציא היתר בניה לבית המקורי, ולכן, מסתבר שהקונה צריך לשאת בעלות הנוספת בגלל תוספת הבניה שבנה.

 אף אם המוכר אישר בע"פ לקונה להוסיף תוספת לבית, רחוק לומר שבהסכמתו בע"פ קיבל על עצמו את ההוצאות הכרוכות בכך. זאת ועוד, בחוזי שכירות המנהג הוא לדרוש הסכמה בכתב של המשכיר לכל שינוי בבית, וכיוון שהגדרתו של הקונה בכל התקופה הנ"ל היתה כשוכר עליו מוטל להוכיח שאכן המוכר הסכים, וכיוון שאין באפשרותו לעשות זאת, עליו לשאת בתוצאות.

סיכום

על פי שורת הדין, על המוכר לשאת בעלות הוצאת היתר בניה לבית ללא תוספת, ועל הקונה לשאת בעלות הנוספת בגלל תוספת הבניה שבנה.

למעשה, אני ממליץ לצדדים למען השלום ולמען השלמה מהירה של העסקה לנהוג לפי דברי האדריכל, כיוון שהמוכר בעצמו דרש רק חצי מהסכום, ובגלל הקשיים הכרוכים בשומה מדויקת של הסכום.