הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

אדם שמהתל באשתו ובבית הדין, וברגע האחרון לא נותן את הגט / פד"ר 1015853/7

הרב שלמה שפירא, הרב אברהם מייזלס, הרב אריה אוריאל ( בית הדין הרבני האזורי נתניה)
אדם חזר בו פעמיים תוך כדי תהליך נתינת הגט, וזרק את הגט על הרצפה במקום לתת אותו בידי אשתו. בית הדין קנס אותו בסכום גבוה.

ב"ה
תיק 1015853/7
בבית הדין הרבני נתניה
לפני כבוד הדיינים:
הרב שלמה שפירא – אב"ד, הרב אברהם מייזלס, הרב אריה אוריאל
התובעת:    פלונית    (ע"י ב"כ עו"ד הילה פרנקל)
נגד
הנתבע:        פלוני    (ע"י ב"כ עו"ד סיגל בכר)
הנדון: חיוב בעל בהוצאות משפט בגין בזבוז זמן שיפוטי וניצול ההליך – תוך הונאת בית הדין והאישה – לביזוים
 

החלטה


העובדות
הצדדים הוזמנו לסידור גט לאחר שנקבע בפסק הדין ש"על הצדדים להתגרש". ביה"ד השקיע זמן בחקירת שמות הצדדים ובקבלת עדים של כל אחד מהצדדים. עם סיום חקירת השמות, כאשר ביה"ד החל להסביר לצדדים את סדר הליך סידור הגט, החליט הבעל שהוא חוזר בו ואינו רוצה לסדר גט. האישה פנתה לבעל בתחנונים שלא יסרב לתת לה גט, וביה"ד נזף בו על התנהגותו כלפי ביה"ד. 
הבעל ביקש פסק זמן למחשבה, וביה"ד אפשר לו זאת. לאחר זמן קצר ביה"ד הכניס את הבעל ללשכת הדיינים, אחד מחברי הרכב ביה"ד יצא לשוחח עמו כדי לשמוע את החלטתו הסופית, הבעל הודיע שהוא חוזר בו מהסכמתו למתן גט ורוצה שלום בית. 
ביה"ד הבהיר לבעל שבשלב זה זכותו לחזור מהסכמתו לגירושין, אבל לא ייתכן שביה"ד יתנהל לפי גחמותיו וייגרם לביה"ד בזבוז זמן ניכר, ולכן הודיע ביה"ד לבעל שהוא יישא בתשלום הוצאות בסך שבעת אלפים וחמש מאות ש"ח. 
הבעל התריס כלפי ביה"ד שזה "לא מעניין" אותו – הוא לא ייתן גט. 
כעבור זמן קצר נכנס פקיד העזר והודיע לביה"ד שהבעל חוזר בו ומסכים לתת גט לאשתו. 
לאחר התלבטות קצרה החליט ביה"ד שאף על פי שהבעל – בהתנהגותו – ביזה את ביה"ד, כדי לשחרר את האישה מעגינותה ימחל ביה"ד על כבודו, יכניס את הצדדים פעם שלישית, ושוב יסביר לצדדים את הליך סידור הגט. 
לאחר שהגט נכתב ונחתם, הוזמנו הצדדים להיכנס לאולם ביה"ד למסירת גט.
ביה"ד חזר ושאל את הבעל אם זה סופי – שהוא מסכים ונותן גט לאשתו, הבעל השיב בחיוב וביה"ד התרה בבעל שלא ייהתל בו. הבעל הודיע שהוא נותן סופית את הגט. ביה"ד מבקש ממנו שיבטל 'מודעות', ויצהיר שהוא נותן את הגט בהסכמתו. ואכן הבעל קרא את נוסח הביטול והצהיר שהוא נותן את הגט מרצונו החופשי. 
ביה"ד ביקש מהצדדים לעמוד זו מול זה וביקש מהאישה לפרוש את כפיה מול הבעל כדי לקבל את גטה ממנו.
 ביה"ד מסר לבעל את הגט כדי שיניח בידי האישה, הבעל לקח את הגט בידו, עמד מול האישה וקרא את הנוסח הנדרש קודם מסירת הגט מידו לידה. 
לאחר שסיים הבעל לקרוא את הנוסח מתוך הכתב, ביקש ביה"ד ממנו להניח את הגט בתוך ידה של האישה. 
ברגע זה, השליך הבעל את הגט על רצפת ביה"ד (ובכך פסל את הליך מסירת הגט), נטש בזעם את אולם ביה"ד, והשאיר את האישה כשידיה פרושות באוויר, עומדת נבוכה ואינה יודעת אם למרות זאת היא גרושה. 
ביה"ד הודיע לה שהיא אינה גרושה מאחר שהגט לא ניתן מידי הבעל ישירות לידיה. 
התנהגותו המחפירה של הבעל, כמתואר, לאורך כל הליך סידור הגט – כלפי ביה"ד, ובסיום – המבזה את ביה"ד ומשפיל את האישה, מחייבת את ביה"ד להגיב בחומרה רבה. 


החלטה
לאור האמור מחליט ביה"ד כדלהלן: 
א.    על התובעת וב"כ להודיע לביה"ד באיזה אופן הן מבקשות להמשיך את הטיפול בתיק. 
ב.    בית הדין מחייב את הבעל בתשלום הוצאות למדינה בגין ביזוי בית הדין ובגין בזבוז זמנו השיפוטי של בית הדין, וכן עבור הוצאות המדינה בין היתר בשל שכר סופר גטין ועדי הגט, בסך כולל של 50,000 ש"ח. 
ג.    על המזכירות להעביר החלטה זו למרכז לגביית קנסות שע"י משרד המשפטים בירושלים לצורך גביית הסכום הנ"ל. 


ניתן ביום ו' באייר התשע"ז (2.5.2017).


הרב שלמה שפירא – אב"ד    הרב אברהם מייזלס    הרב אריה אוריאל