הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

ערבות הדדית חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ גבורה מצור פדיון שבויים משמעת מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה משפטי ארץ ד - חוזים ודיניהם תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק נאמנות אב על כשרות בניו ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה

סופיות הדיון - הפקדת ערובה כספית גבוהה כתנאי לקיום דיון נוסף / פד"ר ‏ 308813/17

shutterstock

shutterstock

הרב צבי יהודה בן יעקב ( בית הדין הרבני האזורי תל אביב)
זוג התגרש לפני 15 שנים ומאז נמשכים דיונים בלמעלה משלושים תיקים שונים ובערכות שונות. בפסק דין זה בית הדין מתמודד עם תביעה נוספת של הבעל, אשר מלבד התביעה הכלכלית אף רוצה לערער על הגט. בפסק הדין קבע הרב צבי יהודה בן יעקב שעל אף העיקרון ששערי בית הדין אינם נעולים ויכול בעל דין לתבוע בכל עת ובכל זמן – גם שערי דמעות לא ננעלו, ובית הדין מצוּוֶה למנוע מכל נתבע הטרדה מיותרת. לאור עקרון זה הוא פסק שתביעת הבעל לא תשמע אא"כ יפקיד מראש סכום של 60,000 ש"ח אשר יועברו במידה ויתברר שתביעתו איננה ראויה יועברו לקופת האישה ורק אחר כך ידונו בדבריו.

ב"ה

תיק ‏ 308813/17

בבית הדין הרבני האזורי תל אביב יפו

לפני כבוד הדיינים:

הרב צבי בן יעקב – אב"ד

התובע:            פלוני

נגד

הנתבעת:            פלונית            (ע"י ב"כ עו"ד גלעד בניאל)

הנדון: ערובה להוצאות משפט במובנן הרחב כתנאי לקיום הליך

החלטה

תיק זה הועבר להרכב דנן על פי החלטת הראב"ד הגר"ז כהן שליט"א, לאחר שההרכב המטפל (אולם 301) הסתלק מלדון בתיק.

מעיון בתיק ובכתב התביעה עולה כי התובע והנתבעת התגרשו זה מזו כדת משה וישראל לפני כחמש־עשרה שנה. הצדדים המשיכו להתדיין בערכאות השונות, והתקיימו אין ספור דיונים בין הצדדים (סך כל התיקים בבתי הדין – האזורי והגדול כאחד – מגיע לכדי למעלה משלושים תיקים, המתנהלים למעלה מחמש־עשרה שנה).

האישה נישאה בשנית והקימה משפחה.

כתב התביעה מתפרס על מגוון רחב של נושאים. החל בתביעת כספיות נגד האישה, עבור בתביעה נגד הערב להסכם, וכלה בבקשה לביטול הגט – לאחר שהאישה כבר הקימה משפחה חדשה.

בית הדין מתרשם כי עצם התביעה עלולה לגרום לאישה נזק, ללא כל קשר לתוצאת התביעה.

כלל ברור: אף שיכול בעל דין לתבוע בכל עת ובכל זמן, כל אשר יחפוץ ויעלה על ליבו, ואף ששערי בית הדין אינם נעולים – גם שערי דמעות לא ננעלו, ובית הדין מצוּוֶה למנוע מכל נתבע הטרדה מיותרת. ומאחר שייתכן שבסופו של יום תידחינה התביעות, יש לדאוג כי הנתבעת תפוצה על מלוא הנזקים העלולים להיגרם לה, בפרט כשמדובר בתביעה כספית רחבה ורטרואקטיבית, הכוללת גם בקשה לפסילה של גט וכו'.

בית הדין מחויב לאפשר לכל מתגרש ומתגרשת את השקט הנפשי וסופיות הדיון, לאפשר להם לנהל את חייהם, ולא להישאר תלויים וקשורים בכל עת ובכל זמן, בקשר של קיימא עם בן או עם בת הזוג לשעבר. בית הדין מצוּוֶה להיות רגיש לאפשרות שמדובר בתביעה שנועדה לסחוט בדרך של הטרדה מאיימת. ובלי לקבוע עמדה לגופה של תביעה, הרי שבנדון דידן עצם הדיון עלול לגרום לנתבעת נזק נפשי וכלכלי כאחד, והאריכות אך למותר.

 

לאור האמור ובתוקף סמכותנו, אני קובע כי התביעה תישמע אך ורק אם התובע יפקיד ערובה בסכום של 60,000 ש"ח במזומן או בערבות בנקאית. ובנוסף: ערבות של צד ג' בסכום של 60,000 ש"ח נוספים, שיינתנו בצורה של עיקול על נכס או חשבון בנק של צד ג'.

אם תידחה התביעה, הערובה – בחלקה או במלואה – תעבור לנתבעת או לאוצר המדינה.

 

על התובע להפקיד את הערובה במלואה עד לתאריך ג' באדר תשע"ח (18.2.2018), ולהמציא לבית הדין אישור על הפקדת הערובה וכל הנלווה, עד לתאריך האמור.

אם לא יעשה כן, ייסגר התיק ובית הדין ישקול לחייב את התובע בהוצאות (שעד כה).

ניתן לפרסם לאחר השמטת פרטים מזהים.

 

ניתן ביום א' בשבט התשע"ח (17.1.2018).

 

הרב צבי בן יעקב – אב"ד