הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם עני המהפך בחררה תחרות דיני חברות סמכות השלטון המקומי שכנים דיני עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך ועשית הישר והטוב טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה דינא דמלכותא חזרה מהתחייבות דיני חוזים קבלן פיטורי עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית התמודדות עם כשלים חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה גבאי רישום כוזב הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר דבר האבד גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה דיני ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זכיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר לשאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי דיני משפחה לימודי אזרחות בתי הדין הרבניים עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה חוזה לטובת צד שלישי מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמני הקדש חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין ערך זכויות עתידיות גיור משומדים זכרון דברים עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורים במסגרת מרכז הלכה והוראה עד מומחה עד פסול מורדת פוליגרף זכות עמידה בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התחייבות מופרזת התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה אופן קבלת עדות חיוב גבוה מסכום התביעה טענת אי הבנה בדיקות גנטיות חקירה וראיה ביוזמת בית הדין מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה טוהר המידות צנעת הפרט כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים

תיקון דירה שנמכרה שהתגלה בה רטיבות

הרב אלעזר גולדשטיין
אין על מוכר דירה חובה לתקן נזקים או לבטל את המקח כשהקונה לא תבע את תיקונם או מחה עליהם כשהם התגלו.

השאלה

מכרתי דירה לפני 7 שנים, דירה שלא גרו בה והיא ללא מים וחשמל, ועכשיו הקונה רוצה פיצוי או תיקון על רטיבות שיש לו. הוא טוען שבשנה הראשונה הוא טיפל ברטיבות אבל עד היום יש לו רטיבות. הקונה לא הודיע לי על שום בעיה בבית במשך השנים ומה גם כאשר הוא קנה את הבית לא היה שום חיבור לא חשמל ולא מים לדירה. מה הדין?

תשובה

שלום וברכה,

 

שאלתך היא מה מידת חיוב התיקון של נזקים לאחר מכירה?

 

ככלל בדיני מקח וממכר הכלל העקרוני הוא ש"כל הלוקח סתם, אינו לוקח אלא הדבר שלם מכל מום" (שו"ע חו"מ רלב, ז). ולכן אם מתגלה מום אפילו מום נסתר שלא ידע המוכר המקח בטל. אולם אם הקונה ראה את המום והמשיך להשתמש בנכס אין הוא יכול לחזור ולטעון למקח טעות (שם, ג). עם זאת במקרה שהקונה מחה בפני המוכר גם אם השתמש בנכס לאחר מכן ניתן לטעון למקח טעות (מחנה אפרים הלכות הונאה סי' ה').

במקרה שלפנינו נראה שלא הייתה כל מחאה ומתוך הדברים נראה שהקונה המשיך להשתמש למרות הנזקים ומכאן שהוא קיבל אותם על עצמו והוא אינו יכול לטעון למקח טעות.

למעשה במקרה שלכם כיון שגם מוכח שהמוכר המשיך להשתמש בנכס לאחר שהתגלה המום, (ויש לצרף לכך שיתכן והנזק נגרם במהלך השימוש בנכס, בפרט במקרה שאתה מציין שהבית לא היה מחובר לצנרת) לא ניתן לטעון למקח טעות.

 

לגבי חיוב התיקון, ככלל הדיון המרכזי הוא בביטול המקח, ולכן הלוקח לא יכול לומר למוכר תקן את המכר או תחזיר לי חלק מהתשלום (שו"ע רלב, ד) למעט מקרים שמדובר ב"מום עובר" והתיקון לא נחשב "פנים חדשות" כלומר שינוי משמעותי מהמוצר המקורי (ראה שם ה).

למעשה בחוזי מכר רבים מוסיפים סעיף תיקון, אך גם כאן מדובר במקרה שהקונה מחה על הנזק ולא במקרה שהוא מבקש לתקן אותו לאחר שבע שנים. ראה לדוגמא בחוזה מכר דירה של מכון משפטי ארץ באתר:http:/www.dintora.org/article/175 (סעיפים 14; ו 15 ה).

 

לסיכום:

מום שהמוכר גילה לאחר קניה ולא מחה עליו הוא אינו יכול לטעון עליו מקח טעות, ובמקרים שמחל הוא וודאי לא יכול לדרוש תיקון למפרע.

 

בברכה,

הרב אלעזר גולדשטיין

מנהל אתר דין תורה

מכון משפטי ארץ, עפרה