הרשם לקבלת עדכונים

תגיות

חיי אדם גט מוטעה רועה זונות חברות השלטון המקומי שכנים עבודה נזיקין שכירות דירה פשרה תיווך טוהר הנשק העימות האסימטרי עדות טוען ונטען שבועה חזרה מהתחייבות חוזים קבלן פיטורי והתפטרות עובד שומרים קנסות הוצאה לפועל רישום בטאבו אודות המשפט העברי חוק הבוררות הסתמכות צדק מקור ראשון סקירת פסק דין הפרת חוזה הדין הבינלאומי הוצאת דיבה ולשון הרע דוגמא אישית חוזים משפטי ארץ ביטול מכירה קרע הודאת בעל דין מכר רכב אונאה אתיקה עסקית ריבית מיקח טעות קניין חוקי המדינה צדקה זכויות יוצרים מכר דירה משטר וממשל מידת סדום ערעור אומדן הוצאות משפט בתי המשפט מנהג הלנת שכר גרמא ומניעת רווח מאיס עלי עדות קרובים שטר בוררות חוקה הצעות חוק כלכלה יהודית צוואה היתר עיסקא הלוואה הסכם ממון בין בני זוג שמיטה מזונות האשה ביטוח היתר עגונה יוחסין - מעמד אישי ירושה ראיות דיני תנאים גזל דין נהנה שותפות מוניטין זיכיונות ורישיונות נישואים אזרחיים ופרטיים השקעות מחילה בר מצרא מקרקעין מכר עילות גירושין סדר הדין המחאה / שיק מיסים וארנונה היתר נשיאת אשה שניה השבת אבידה משמורת ילדים הדין הפלילי משפחה לימודי אזרחות עבודות אקדמיות שו"ת משפטי ארץ חלק א סמכות בית הדין ומקום הדיון כתובה משפט מנהלי הסדרי ראיה השכרת רכב אתיקה צבאית מתנה פרשנות חוזה מזונות ומדור הילדים מגורי בני זוג אונס ואיומים הקדש ונאמניו חלוקת רכוש ואיזון משאבים הצמדה מעשי ידי אשתו תום לב פסולי דין גיור אתיקה משפטית עריכת דין אסמכתא חשבון בנק תנאים ממזרות שיעורי סולמות עד מומחה מרידה פוליגרף בירור יהדות כפיית גט שלום בית בוררות חיובי אב לבניו דת יהודית תקנות הדיון סופיות הדיון הסכם גירושין תלונת שווא אפוטרופסות הברחת נכסים פיקציה התיישנות גט מעושה אבידה ומציאה פסיקת סעד שלא נתבע טענת אי הבנה בדיקות גנטיות מדריך ממוני מעשי בעילת זנות פרשת שבוע יבום חדר"ג ייעוץ חקיקה סעד זמני כשרות משפטית מחשבה מדינית רווחה יהודית רמאות וגנבת דעת היתר נישואין מדינת הלכה ועד הבית הימורים יורד לאומנות חברו שיתוף נכסים שליחות גט ביטול קידושין מדור האשה קבלת עול מצוות חזרה מהודאה מקח טעות חלוקת רכוש שומת מטלטלים גביית חוב דיין יחיד שיערוך מזונות חזקת יהדות תקנת שו''ם כונס נכסים צו הרחקה שליחות דמי ערבות משפטי ארץ ה: בית הדין לממונות דינא דמלכותא דינא עוברת על דת כיעור שומת מקרקעין פסילת הרכב חוקי התורה מעשר כספים אורות החושן: עבודה וקבלנות צנעת הפרט הסכם קיבוצי צו הרחבה נאמנות באיסורים ניכור הורי עביד איניש דינא לנפשיה שוויה אנפשיה חתיכה דאיסורא לפני עיוור מועד הקרע ריח הגט רכב אוטונומי קדימויות בהצלת נפשות הצלת נפשות

תשלום קופאית על טעויות בקופה

הרב עמוס ראבילו
החוק אוסר על מעסיק לנקות משכר הקופאית את החוסרים שהתגלו בקופה. אולם המעסיק רשאי לתבוע את העובדת על חוסרים אלו. מצד דין תורה העובדת אחראית על חוסרים ועליה לשלמם. לכן, המעסיק לא יכול לנקות לעובדת ישירות משכרה אך העובדת צריכה להשיב למעסיק את החוסרים במידה וידוע לה עליהם.

השאלה

היי, אני עובדת חדשה בפיצרייה, ואני קופאית. במהלך העבודה קורים טעויות הגיוניות של עובדים חדשים וכקופאית יצא לי פעם אחת לשכוח לחייב מישהו על קולה שלקח.. כביכול טעויות שהרשת של הפיצות ״מפסידה״ בגלל שלא חייבתי כראוי יש לציין שזה בשגגה לגמרי ומתוך לחץ של עבודה וכו׳. רציתי לשאול מה הדין, האם אני מחויבת לשלם את הסכום של הקולה (לצורך הדוגמה) ?

תשובה

עסקנו בשאלה זו פה http://dintora.org/shut/268

ואני מצטט משם את מה שנוגע לענייננו:

ב. השלמת חוסרים בקופה ע"י העובד

בשו"ת משפטי ארץ דיני עבודה עמוד 99 עסקנו בנושא זה. התנאי שעשה המעסיק שהעובדת צריכה להשלים מכיסה את כל החוסרים בקופה, לפי דין תורה הוא תנאי תקף. או משום שכל תנאי שבממון קיים, או משום שהעובדת היא שומרת שכר שהזיקה לבעל הבית ברשלנות בזה שלא ספרה נכון את הכסף שקבלה (ועיין גם בחו"מ כה,א מחלוקת שו"ע ורמ"א).

 

ג. ההיבט החוקי

בסעיף 25 לחוק הגנת השכר התשי"ח – 1958 בסעיף קטן (א) נמנו המקרים שבהם יכול מעסיק לנקות לעובד משכרו, ומקרה זה של חוסר בכסף אינו אחד מהם. החוק מתיר לנכות משכר העובד כסף בתנאי שהעובד חתם על הסכמה מראש לדבר זה[1]. במקרה שלפנינו העובדת לא חתמה ולכן לא ניתן  לנכות משכרה דבר. האם חוק כזה מחייב לפי דין תורה? נחלקו הפוסקים וניתן לראות את עמדתו של הרב אורי סדן שליט"א פה http://dintora.org/publication/38, שהחוק מחייב ועל כן היה אסור למעסיק לנכות משכר העובדת.

כל זה בנוגע לניכוי משכר העובד באופן ישיר, אבל החוק לא אוסר על המעביד לתבוע את העובד על נזקים שאירעו לו במהלך העבודה. וכיוון שלפי דין תורה ביררנו שהעובדת חייבת לשלם על חוסרים בקופה, יש מקום לומר שעליה לשלם למעסיק את כל החוסרים שהיו במהלך השנים....